• DOLAR
  6,8657
 • EURO
  7,7615
 • ALTIN
  397,66
 • BIST
  1,1293

“Sağlık Merkezleri” Oluşturulmalı

Akılcı ilaç kullanımının hem ekonomi hem de sağlık açısından önemine değinen Malatya Eczacılar Odası Başkanı Özelçi, “Hastanelerimizde hem Turgut Özal tıp Merkezi’nde hem de Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde akılcı ilaç poliklinikleri açılarak insanlarımızın kullandıkları ilaçları danışacakları, dolayısıyla doğru ve akılcı kullanabilecekleri sağlık merkezler oluşturabiliriz.” dedi

“Sağlık Merkezleri” Oluşturulmalı

EİES verilerine göre Türkiye’de yıllık (2.2 milyar kutu) ilaç satışı yapılıyor. Bu ilaçların yaklaşık yüzde 30’luk kısmı ise miadı geçmiş olarak ya da dozların tamamı kullanılmadığından çöpe gönderildiği ifade edildi. Konuyla ilgili genel sıkıntıları dizel getiren Malatya Eczacılar Odası Başkanı Uzman Eczacı Tahir Özelçi Bir yandan milli servet kayıp olurken diğer yandan ülke ekonomisine de önemli miktarda kayıp yaşatıyor.  Bunun önlenmesi ya da kontrol altına alına bilinmesi için önerisini önerilerini “Onun için hastanelerimizde hem Turgut Özal tıp Merkezi’nde hem de Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde akılcı ilaç poliklinikleri açılarak insanlarımızın kullandıkları ilaçları danışacakları, dolayısıyla doğru ve akılcı kullanabilecekleri sakın merkezler oluşturabiliriz” şeklinde dile getirdi. Özelçi ayrıca şunları da dile getirdi: “ Asıl önemli olan bizim toplumumuzda çok düşük olan sağlık okuryazarlığını artırarak bu eğitimi ilköğretim seviyelerine indirip halka vermeliyiz. Çünkü eczacı, doktor zaten bir noktada akılcı ilaç kullanımında biliyor akılcı antibiyotik kullanımını da biliyor ama bunu halkımıza insanlarımıza anlatmaktır.  Önemli olan şey bu. Onun için hastanelerimizde hem Turgut Özal tıp Merkezi’nde hem de Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde akılcı ilaç poliklinikleri açılarak insanlarımızın kullandıkları ilaçları danışacakları, dolayısıyla doğru ve akılcı kullanabilecekleri sakın merkezler oluşturabiliriz. Bunu sürekli dile getiriyoruz. Zaten hastanelerimizin Eczacı kalfaları ve bile yeterlidir. Hastanelerimiz Biz de hazırız. Bir işbirliği içerisinde hastanelerimizde akılcı ilaç Polikliniğini faaliyete geçiriyor insanların ilaçlarını Gönül rahatlığı içerisinde danışabileceği,  akılcı bir şekilde kullanabilecekleri, Kontibe Endüksiyonlarını Kullananabilecekleri besin etkileşimlerini bile bilecekleri yan etkilerini bilecekleri merkezler oluşturup insanlarımızın sağlık okuryazarlık oranının artırılmasını çok büyük katkılar verebileceğimizi düşünüyoruz. Zamanında gününde, gününde dozunda ve istenilen süre içerisinde kullanmak çok önemlidir. Özellikle antibiyotiklerin mutlaka hekimimizin veya Eczacımızın tavsiye ettikleri süre içerisinde kullanmamız ve dozajı bitirmemiz gerekiyor. Eğer belirlenen dozları bitirmeden iyileştim diye kullanmayı bırakırsak vücudumuzun bağışıklık sistemi çöküyor. İntolerans gelişiyor ve dolayısıyla kullandığımın antibiyotik ile tedavi olamıyoruz. Vücudumuzun bağışıklık sistemi direnç geliştiriyor ve bu tedaviye cevap vermiyor. Dolayısıyla ilacı akılcı şekilde kullanmak ve doktor kontrolünde, Eczacı tavsiyesinde, hasta antibiyotikleri kullanmak gerekiyor. Ve bu tür kullanımında daha verimli olacağını düşünüyoruz.

“2017 YILINDAN İTİBAREN AKILCI İLAÇ KULLANIMI İLE İLGİLİ TÜRKİYE’DE ÇOK ÇEŞİTLİ ÇALIŞMALAR YAPILDI”

Özelçi: “Aynı şekilde her ilaç her insana aynı etkiyi göstermeyebilir.  Bu nedenle başkasına iyi gelen arkadaşımıza dostumuza iyi gelen ilaç bize iyi gelecek anlamında değildir. Bu nedenle eş dost tavsiyesi ile kullanmamız gerektiğini zaten belirtmiştim. Yine aynı şekilde akılcı ilaç kullanımında elimizde kalmış veya kullanmadığımız ya da zamanı geçmiş ilaçları varsa bunları mutlaka Eczacı odasına veya sağlık müdürlüklerine,  Aile sağlığı merkezlerinde ya da en yakın eczaneye bırakılması gerekir bakılması gerekir. Kullanılmayan ilaçların çevrede çözülmemesi çevreye atılması gerekiyor. Çünkü bu ilaçlar çevrede toksik etki gösteriyor. İçtiğimiz suya dahi karışıyor.  Dolayısıyla su üzerinden de vücudumuza çeşitli şekillerde geçip yine vücudumuzda buna karşı direnç oluşmasını sağlayabilirler. O nedenle bu ilaçların imhası ile ilgili Eczacı Odasından ya da İl Sağlık müdürlüklerinden yardım almamız gerekiyor. Akılcı ilaç uygun ilacın uygun zamanda uygun dozlarda kullanılması ile ilgili bir kullanım şeklidir.  Son zamanlarda ülkemizde ilaçların eş dost tavsiyesi ile ben kullandım sende kullan çok iyi geliyor gibi tavsiyelerle kullanılması çok çeşitli problemlere neden olmaktadır. Bu tür kullanımlar insanların Bağışıklık sisteminin çökmesine özellikle antibiyotikten fayda görmemesine neden olmaktadır. Bu nedenle ilaçlarımızı Doktor kontrolünde ve eczacımızdan danışmanlığında akılcı bir şekilde kullanmak gerekir.  2017 yılından itibaren akılcı ilaç kullanımı ile ilgili Türkiye’de çok çeşitli çalışmalar yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. “Türkiye İlaç ve Tıbbi İlaç Kurumu” tarafından akılcı ilaç dairesi başkanlığına oluşturarak bir Eczacı arkadaşımız da bu dairenin başına getirdi. 2017 yılı içerisinde akılcı ilaç kullanımı ülkemizde gündeme geldi.  Bu konuda şu ana kadar ciddi bir çalışma olmadığını görüyoruz. Bu işi kimler yapmalı. Kimler bu konu üzerine çalışmalı ve ve kimler vatandaşı yönlendirmeli. Daire Başkanı arkadaşlarımız gelip çeşitli illerde ritim çalışması yapılarak Eczacılarımızı İl Sağlık Müdürleri ile birlikte eğitiyorlar, Malatya’mızda da akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bu konuda bir seminer verildi. “ifadelerini kullandı.

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber