• DOLAR
  6,8696
 • EURO
  7,7717
 • ALTIN
  397,14
 • BIST
  1,1311

Sağlık Hukukundaki Güncel Konular Anlatıldı

Malatya Tabip Odası ve Hukukçu Hekimler Derneği tarafından Malatya’da görev yapan hekimlere yönelik Sağlık Hukukunda Güncel Konuları anlatan bilgilendirme paneli düzenlendi. Panelde sağlıkçıya şiddetin ayrı bir suç olarak değerlendirilmesi istendi

Sağlık Hukukundaki Güncel Konular Anlatıldı

Malatya Tabip Odası ve Hukukçu Hekimler Derneği tarafından Malatya’da görev yapan hekimlere yönelik Sağlık Hukukunda Güncel Konuları anlatan bilgilendirme paneli düzenlendi. Panelde sağlıkçıya şiddetin ayrı bir suç olarak değerlendirilmesi istendi

Programın açılış konuşmasını yapan Malatya Tabip Odası Başkanı Dr. Oğr. Üyesi Erol Karaaslan yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi. “Ülkemizde sağlık hizmeti sunumunda son yıllarda ciddi iyileşmeler olmuştur. Vatandaşlarımızın sağlık hizmeti sunucularına ulaşımında ciddi mesafeler kat edilmiştir ve sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı artmıştır. Fakat özelde hekimlerin genelde tüm sağlık çalışanlarının çözülemeyen, kronikleşen problemlerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Salondaki meslektaşlarıma hekimlerin en büyük problemi nedir diye bir soru yöneltsem hiç şüphesiz büyük çoğunluğumuzun cevabı hekime şiddet ve can güvenliği olacaktır. Neredeyse her gün basında bir hekime veya sağlık çalışanına şiddet haberi yer almaktadır. Bu tür saldırılar özveri ile çalışan değerli hekimlerimizin mesleki aşkını ciddi olarak yaralamaktadır. Sağlıkta şiddet için caydırıcı hukuki düzenlemeler hala hayata geçirilmedi. En önemli konulardan biri olan tutuklu yargılanma talebimiz karşılığını tam olarak bulmadı. Sağlık çalışanına her türlü zorbalığı yapan suçlu ifade verdikten sonra elini kolunu sallayarak ortalıkta dolaşması biz hekimlerin gerçekten vicdanını yaralamaktadır.

Sağlıkçıya Şiddet Ayrı Bir Suç Olarak Değerlendirilmeli

Bu yüzden hekimler olarak diyoruz ki, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ayrı bir suç tipi olarak kategorize edilmeli, yargılamalar kısa süre içinde caydırıcı cezalarla sonlanmalıdır. Şunu çok iyi biliyoruz ki hekimlerin gözden kaçan en büyük problemlerinde biri de yaşadığımız hukuki problemlerdir. Hukuki problemler en az sağlıkta şiddet kadar önemlidir. Yapılan tıbbi müdahalelerin neticesinde gelişen bir takım olumsuzlukların komplikasyon, malpraktis sarmalında değerlendirip sınırları belli olmayan malpraktis lehinde yorumlayıp haksız tazminat ve hapis davaları artık hekimlerin en büyük problemlerindendir. Tazminat davaları hatta hapis cezaları nedeniyle adliye koridorlarında onurları, zedelenen onlarca meslektaşımız  olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu nedenle Malatya tabip odası olarak “Sağlık Hukukunda Güncel Konuları konunun uzmanlarından dinleyelim diye böyle bir programı tertiplemiş bulunmaktayız.” Program soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Özel bir otelde düzenlenen ve 2 oturum halinde sunulan panele ilimizde görev yapan hastane yöneticileri ile doktorlar Katıldı. Programa konuşmacı olarak Dr.Av. Cengiz Bayram, Dr.Av. Metin Gündüz Kebabaçıoğlu ve Dr. Av. H.Cem Barlıoğlu katıldı.  Panelde Tıbbi müdahalenin hukuka uygunluğu, Hekimlerin yükümlülükleri,  Hekimin cezai sorumlulukları, Tıbbi malpraktis ve komplikasyon, Aydınlatılmış onam, Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası konusunda katılımcılar bilgilendirildi.

A.Vahap Kaygusuz 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber