• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

Rektör Kızılay’dan Nakil Olan Hastalara Ziyaret

Önceki gün Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi’nde 5’i hasta, 5’i de donör olmak üzere aynı anda karaciğer nakil gerçekleştirilen hastaların sağlık durumlarının iyiye gittiğini vurgulayan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kızılay, hastalarla birebir görüşüp sohbet ettiğini ifade etti. Ayrıca Kızılay, serviste yatan hastalar arasında cihazlara bağlı hasta olmadığının altını çizdi

Rektör Kızılay’dan Nakil Olan Hastalara Ziyaret

Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü geçtiğimiz gün canlıdan canlıya aynı anda 5 nakil gerçekleştirerek Guinness Rekorlar Kitabına girdi. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay şunları söyledi: “Önceki gün 5 alıcı hastaya, 5 tane de donör olmak üzere 10 kişiye karaciğer ameliyatı yapıldı.  Operasyona sabah başlandı ve akşam 20.45 itibarıyla ameliyatların hepsi başarıyla komplikasyonsuz tamamlandı. Ameliyat sonrası hastalar yoğun bakıma alındı. Ertesi gün itibari ile hastalarımız 10’u da sağlıklı bir şekilde tedavilerini alıyorlar. Hepsinin yoğun bakımda tedavileri sürüyor. Makineye, solunum cihazı veya yaşam ünitesine bağlı hiçbir hastamız yoktur. Bu gün bölüm başkanı Sezai Yılmaz hocamız, Başhekim Ali Beytur hocamız ve karaciğer nakli enstitüsü hocaları ile birlikte beraber bütün hastaları yoğun bakımda tek tek ziyaret ettim. Hepsine teker teker konuştum. Bunların içinde bir bebeğimiz var 3 yaşında. O da çok iyi durumda. Diğer hastaların da hepsiyle bizzat konuştum. Hepsi iyi olduklarını kendilerini ifade ettiler. 10 hastamızın durumu da çok iyi. Başarılı bir organizasyonla başarılı bir iş gerçekleştirdik. Ekibimizde görev alan tüm herkesi tebrik ediyor kutluyorum. Karaciğer nakli gerçekleştirdiğimiz 10 hastamız enstitümüzün 2 ayrı yoğun bakımında yatıyor.  Orada karaciğer nakli hastanemizde Sezai Hoca başkanlığındaki ekibimiz yakından takip ediyor. Hastalarımızın vericilerin 10 gün içinde, alıcılarımızın ise 2-3 hafta içinde taburcu olmalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

“AMACIMIZA ULAŞTIK”

TÖTM olarak bu konudaki hedeflerine ulaştıklarını söyleyen Guinness rekorlar kitabına girme konusu ile ilgili olarak da şöyle konuştu. “Hedeflediğimizi tam olarak başarı ile gerçekleştirdik.  Bundan sonraki teknik yazışmalar kaldı.  Buradaki bizim asıl amacımız sağlık üzerinde bir rekor değil. Amacımız bu büyük kapasitemizi karaciğer naklinde ki insan kaynağımızı fiziki kapasitemizi bir ameliyat kabiliyetimizi ve 2500 ün üzerinde başarılı karaciğer nakli yapmış olan ekibimizi ve enstitümüzü Ülkemizin ve dünyanın gündemine tekrar tanıtmak ve göstermektir.  Bu amacımızı da dün başarı ile en iyi şekilde gerçekleştirdiğimizi ifade etmek istiyorum. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi bekliyoruz.”

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber