• DOLAR
  7,0511
 • EURO
  8,3562
 • ALTIN
  462,60
 • BIST
  1,1866

Rektör Kızılay Radyo Kampüs’te Karaciğer Naklini Anlattı

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Türk Kulak Burun Boğaz Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgür Yiğit Radyo Kampüs’e konuk oldu. Radyo Kampüs’te gerçekleşen canlı yayında Genel Koordinatör Dr. Öğr. Üyesi Vefalı Enserov’un sorularını yanıtlayan Rektör Kızılay, Karaciğer Nakli ile ilgili açıklamalarda bulundu

Rektör Kızılay Radyo Kampüs’te Karaciğer Naklini Anlattı

Rektör Kızılay Karaciğer Nakli Enstitüsü ile ilgili şunları söyledi: “Karaciğer Nakli Enstitümüz Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocamızın liderliğinde, çok büyük bir ekiple şimdiye kadar 2 bin 500’ün üzerinde karaciğer naklini başarıyla gerçekleştirdi. Geçtiğimiz haftalarda canlıdan canlıya eş zamanlı olarak 5 alıcıdan 5 vericiye karaciğer naklini başarıyla gerçekleştirdi. Bu ameliyatların asıl püf noktası eş zamanlı olmasıydı. Eş zamanlı olarak uluslararası şahitlerin huzurunda bu ameliyatları yapmak ve bunu bir dünya rekoru olarak göstermek insan kaynağımızın ve kapasitemizin dünyada tek olduğunu, bu ölçüde başka bir merkez olmadığını ispatlamak.” Eş zamanlı olarak gerçekleşen ameliyatta 5 verici ve 5 alıcı olacak şekilde toplamda 10 hastanın ayrı ayrı ameliyat odalarına alındığını belirten Kızılay, ameliyat olan hastaların durumlarının iyi olduğunu ve sağlığına kavuşma ve taburcu olma aşamasında olduklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Hastalarımızın hepsinin durumu çok iyi, üç yaşındaki bir alıcı hasta çocuk olduğundan dolayı yoğun bakımda takip ediyoruz. Diğer dokuz hastamız da servislerde takip ediliyor. Hastalarımızın durumu çok iyi hepsi sağlıklı, taburcu olmaya doğru gidiyorlar. Her biri farklı illerden gelen bu hastalarımızı kendi illerine şifa ile göndereceğiz.’’ Rektör Kızılay “Ameliyatların canlı yayınlarla haber kanallarında, videolarla medyaya yansıttık ve medya odasında canlı olarak ameliyatların başlangıcından bitimlerine kadar hasta odasından, ameliyathaneden çıkışına kadar bütün aşamalar canlı yayında kayıt altına alındı.” dedi.

Karaciğer nakillerinin gelişim sürecinden bahseden Rektör Kızılay, ilk karaciğer naklinin 2002’de gerçekleştirildiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde ilk Karaciğer nakli 2002’de gerçekleştirildi. 2011’de üniversitemizde Karaciğer Nakli Enstitüsü kuruldu, 2016’da 152 yataklı Karaciğer Nakli Hastanesi yüzde 20 kapasite ile hizmete açıldı. Şimdi ise yüzde 80 kapasiteye çıktık. 2019 Haziran ayında 2 bin 500’ün üzerinde nakili başarıyla gerçekleştirdik. 12 Haziran’da 5 canlı verici ile 5 karaciğer nakli alıcısının ameliyatını eş zamanlı olarak gerçekleştirdik ve bunu başarabilen bir merkez olduğumuzu tüm dünyaya kanıtladık. Bu çok önemli bir aşama ülkemiz için gurur tablosu. Bu gururu üniversite olarak ülkemize, şehrimize, kazandırdık, yaşattık.”

Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber