• DOLAR
  5,6970
  %-0,38
 • EURO
  6,2995
  %-0,32
 • ALTIN
  275,82
  %0,08
 • BIST
  100.523
  %0,18

Rekolte Çalışmalarında Sona Gelindi

Malatya’da rekolte çalışmalarının sona erdiğini ve önümüzdeki günlerde valilikçe kesin rakamların açıklanacağını belirten Ticaret Borsası Başkanı Özcan, “Mart ayı ile birlikte kayısı dondan ziyade yağmurdan zarar gördü. Buna rağmen ihracata yetecek kadar ürünümüz var.” dedi.  Ürün fiyatına da değinen Özcan “Üretim maliyetlerimiz 2017 yılında 5. 75 liraydı ama şuanda 2018-2019’ daki maliyet girdilerinin artması sebebiyle bu rakamın 8 TL’ ye yaklaştığını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla ürünün mutlaka maksimum üretim maliyetlerinin 2 katı fiyatına değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu

Rekolte Çalışmalarında Sona Gelindi

Bu yılda oldukça zorlu süreçlerden geçen kayısı da hasat dönemi yaklaşırken Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan ile üründe rekolteyi, fiyatlandırmayı, arz -talebi ve ürün girdi maliyetlerini ele aldık. Önemli açıklamalarda bulunan MTB Başkanı Özcan, “Yıllık ürün çalışmalarımız yaklaşık bundan 15 gün önce Tarım İl Müdürlüğümüzün koordinasyonu ve başkanlığında çalışmalara başlandı şuanda Tarım İl Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu ve kurmuş olduğu komisyonun Malatya’da gerçekleştirmiş olduğu rekolte çalışmaları sona erdi ve geçtiğimiz günlerde konu sayın valimize intikal ettirildi.  Önümüzdeki günlerde de resmi olarak Sayın Valimiz Aydın Baruş 2019 yılı kayısı rekoltesini yaş ve kuru olarak büyük ihtimalle kamuoyuyla paylaşacak. Bu yıl ilkbahar geç donlarıyla ara ara karşılaştık. Özellikle Nisan ve Mart ayında. Ancak gerçekleşen don hadiselerinin dışında özellikle Nisan yağmurları üreticilerimizi ve kayısıyı çiçek döneminde çok zor durumda bıraktı. Gerçekleşen nisan yağmurları ürüne soğuk havalardan daha çok zarar verdi. Bu yıl aslında en çok görmemiz gereken bu.  Kayısı dondan ziyade yağmurdan zarar gördü. Özellikle çiçek döneminde yani döllenme diye adlandırdığımız dönemde polenlerin ıslanması hadisesiyle döllenme gerçekleşmedi. Döllenme gerçekleşmeyince şuanda özellikle rakımın 1100 ile 1500 arasında olan bölgelerde ciddi anlamda zayiat var.  Ama bu yıl tahminiz ihracata yetecek kadar ürünümüz var.  Rakam vermeye gerek yoktur, dışarıda ithalatçı firmalarda çok iştah kabartmasınlar çünkü çok fazla bir ürünümüz yok. Rekolte de bu paralelde açıklanacak gibi görünüyor. Geçen yıl 81 bin ton rekoltemiz vardı çevre illerle beraber Elbistan, Gürün 7 bin 500 ton olarak açıklandı. Baskil bunun dışında kaldı. 90 bin ton bir rekolte belirlenmişti. Yaklaşık şuana kadar 1 Ağustos 2018- 30 Nisan 2019 itibariyle 83 bin ton ihracat yaptık.   Ağustos ayının 31’ i itibariyle büyük ihtimalle 100 bin tonu geçmeyi planlıyoruz.  Bu 2018 yılına göre ihracat rakamlarımızın yaklaşık yüzde 10 arttığının ifadesidir. Tabi bu Mayıs, Haziran ayı ve Temmuz ayının ihracat rakamları ile beraber belli olacak.” İfadelerine yer verdi.

“ÜRETİM MALİYETLERİ 8 TL’ YE YAKLAŞTI ÜRÜNÜN MALİYETİ DE 2 KATI FİYATINA DEĞERLENDİRİLMELİ”

Sözlerine devam eden Özcan, “Fiyatların paralel seyretmesi ihracat açısından çok önemli yatay ve stabil dediğimiz çok fazla sert inişli ve çıkışlı piyasalar bizi zor durumda bırakıyor.  Ürünlerde arzu ettiğimiz fiyatlar bunlar değil biz istiyoruz ki tabi ki üreticinin maksimum düzeyde mutlu olduğu rakamlar olsun. Yani üretim maliyetlerimiz 8 TL’ ye yaklaştı. Resmi olarak söylemiyorum ama bizim de yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde üretim maliyetlerimiz 2017 yılında 5. 75 liraydı ama şuanda 2018-2019’ daki maliyet girdilerinin artması sebebiyle de bu yıl 8 TL’ ye yaklaştığını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla ürünün mutlaka maksimum üretim maliyetlerinin 2 katı fiyatına aslında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  İhracat rakamlarımızın ve fiyatlarımızın bu yıl artmasını bekliyoruz. Ama tabi dünyada bütün kuru meyve sektörü arz talep dengesi ile hareket ediyor.  Bu yılda arzın ve talebin dengeli olmasını göz önünde bulundurursak üretim kapasitemiz ve ihracat kapasitemiz birbirine denk görünüyor onun için bu yılda fiyatların inşallah çiftçimizin mutlu olduğu seviyelere gelmesini bekliyoruz.  Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde de kamuoyuna açıkladık Tarım Kredi Kooperatifleri bu yıl yaklaşık 30 bin ton konsantre dediğimiz meyve suyu fabrikalarının ihtiyacı olan konsantre fabrikalarına ürün satın alacak, yaş kayısı satın alacak. Eğer bu hadisede gerçekleşirse tahminimiz bu yıl mevcut yaş olarak açıklanan rekoltenin yaklaşık 40 bin tonu hem meyve suyu fabrikalarına hem de yaş kayısı ihracatına gidecek dolayısıyla çıkacak olan kuru kayısımız da ihracata ancak yetecek kadar görünüyor.” Şeklinde konuştu.

Hanife Sarı (Özel Haber)

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber