• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7430
 • ALTIN
  395,95
 • BIST
  1,1277
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
RAMAZANIN RAHMET VE BEREKETİ
 • 0
 • 1783
 • 07 Mayıs 2019 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“Oruç, karnı aç bırakarak kalbi doyurmaktır.”

İslam’ın şartlarından biri olan, müstesna ibadet orucun içerisinde tutulmasıyla nefis terbiyesi ve tezkiyesine vesile kılınması şükredilmesi icap eden bir nimettir.

Yüce Allah, hiç kimseyi açlık ve yoklukla sınamasın. Günümüzün modern dünyasında hâlâ bazı yerlerde açlıktan ölen insanlardan söz ediliyorsa ve bir kısım insanlar da çok yemekten ötürü ıstırap çekiyorsa vay halimize.

İmsakle başlayıp gün batımıyla son bulan oruç ibadeti gerek sağlık açısından gerekse yoksul kimselerle empati kurma hususunda çok önemli bir fırsattır. Meşru bir mazereti bulunmayan her inanmışın bu ibadeti hakkıyla eda etmesi beklenir.

Allah’ın nimetleri saymakla bitmez. Bu mübarek ayda sofralardaki nimetlerin şükrü, bütün uzuvlara oruç tutturmakla ancak yerine getirilebilir.

Bu ayda hassaten Kur’an-ı Kerimin feyzinden azami ölçüde istifade edilmelidir. Mukabele okumanın/dinlemenin yanı sıra imkân dâhilinde Kur’an’ın anlaşılması uğruna büyük bir çabanın içerisinde bulunmak çok daha güzel olacaktır. Rahmet ve şifa kaynağı olan Kur’an’dan yeterince yararlanmamak ciddi bir k/ayıptır.

Ramazan ayı ki, ibadet ve manevi konsantrasyon ile motivasyon ayı olması hasebiyle de asla festivalize edilip amacından saptırılmamalıdır.

Camiler şenlendirilmeli, teravihler adabına uygun bir şekilde kılınmalı, sonrasında elde edilen sevaplar nahoş mekân, ortam ve gevezeliklerle heba edilmemelidir. Özellikle vakit geçirmek, zaman öldürmek(?) için çeşitli oyun ve eğlence salonlarında kendine yazık etmemelidir.

Sahura kalkıp sahur yemeği yiyerek seher vaktinin hazzını ailecek tatmalıdır. O hassas anlar zikir ve şükürle değerlendirilmelidir.

Oruçlu iken diğer normal zamanlardan daha çok elimize, dilimize, gözümüze, kulağımıza dikkat ederek orucumuzu zedelememeliyiz. Mesele sadece mideyi aç/susuz bırakmak değildir.

Tabiri caizse iftarın israflarla, teravihin jet hızıyla kılınıp akabinde eğlence yerlerine akın edilerek sulandırılmamsı da oldukça önemli bir husustur.

 

Çeşitli basit gerekçelerle oruç ibadeti zedelenmemelidir.  Orucunu yemek durumunda kalanların da uluorta, pervasızca, saygısızca yememeleri adaptandır.

Ayrıca oruç tutanların diğer ibadetleri de ihmal etmeyip güçleri nispetinde bütüncül bir kulluk bilinciyle davranmaları elbette ki kendi yararlarına olacaktır.

Ramazan ayında infak da önemli bir yer tutar. Gönül zenginliğiyle hareket edip hasbelkader gücü nispetinde herkes yarım hurma da olsa infakla ilgili olmalıdır. Çünkü: “Sevdiğiniz şeylerden infak etmedikçe iyiliğe erişemezsiniz. Her ne infak ederseniz, işte şüphesiz Allah onu bilir.” (Âl-i İmran, 92)

Hakkını vererek ve herkes üzerine düşeni yaparak bir ramazan ayı geçirmemiz halinde belki gerçek bayramlara erişebiliriz.

Mübarek Ramazan ayını rahmet ve bereketinden başta bütün Müslümanların olmak üzere tüm insanlığın nasipdâr olması en büyük arzumuzdur.

Hâsıl olan rahmet ve bereketin İslam coğrafyasında doyasıya yaşanması, akan kan ve gözyaşlarının dinmesi,  bu mübarek Kur’an ayının yeniden huzur ve barışın tesisi için bir vesile olması da temenni ve niyazımızdır.

“Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver veya çatarsa, ‘ben oruçluyum desin’” (Buhârî, Savm 9)

“Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.” (Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163)

Selam ve dua ile.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber