• DOLAR
  6,8661
 • EURO
  7,7488
 • ALTIN
  392,23
 • BIST
  1,1279
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
RAMAZANDA İKRAM, İHSAN VE İSRAF
 • 0
 • 1811
 • 14 Mayıs 2019 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Ramazan rahmet, bereket, ikram ve ihsan ayı olduğu kadar sanki biraz da israf ayı halini almaya başlamış. İmsaktan güneş batıncaya kadar yemekten-içmekten ve nefsanî arzulardan berî durup eline, diline gözüne ve kulağına da sahip olmak gibi muhteşem derinliğe sahip farklı bir ibadet olduğu için mutedil olunması gereken bir aydır aynı zamanda.

Biz kulların günahlarından arınıp bağışlanması için yılda bir ay olarak eda ettiğimiz ramazan ayı tam anlamıyla fırsatlar ayıdır. İlgili delillere bakacak olursak:

“(O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” (Bakara Sûresi 185)

“Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân 28, Savm 6)

“Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver veya çatarsa, ‘ben oruçluyum desin’” (Buhârî, Savm 9)

“Kim yalan konuşmayı ve yalan-dolanla iş yapmayı terketmezse,  Allah o kimsenin yemesini, içmesini bırakmasına kıymet vermez.” (Buhârî, Savm 8, Edeb 51)

“Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.” (Buhârî, Savm 5)

“Büyük günahlardan kaçınılması halinde, beş vakit namaz, iki cuma ve iki Ramazan, aralarında (işlenecek küçük) günahlara kefârettir.” (Müslim, Tahâret 16)

“Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.” (Tirmizî, Savm 82)

Bu ayın en önemli özelliği ise içerisinde bin aydan daha hayırlı “Kadir Gecesi”nin bulunmasıdır ki, o gecede Yüce Kur’an inmeye başlamıştır.

“Faziletine inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân 25, 27, 28, 35, Savm 6, Terâvih 1, Leyletü’l-kadr 1; Müslim, Müsâfirîn 173-176.)

“Kur’an okuyunuz. Çünkü Kur’an, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir”  (Müslim, Müsâfirîn 252)

“Kim Kur’ân-ı Kerîm’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lâm mîm bir harftir demiyorum; bilâkis elif bir harftir, lâm bir harftir, mîm de bir harftir.” (Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’ân 16)

Diğer bir mesele de “Fıtır Sadakası”dır.

“Hz. Peygamber fıtır sadakasını (fitreyi) köle, erkek, kadın, küçük ve büyüklere farz kılmış ve insanlar (bayram) namazına çıkmadan önce verilmesini emretmiştir.” (Buhârî, Zekât, 76; Müslim, Zekât, 12 .)

Resulullah Efendimiz sadaka ve infakın geniş ve şümullü olan manevi bereketini anlatarak şöyle buyurmuşlardır:

“Allah bir lokma ekmek, bir avuç hurma ve yoksulun faydalanacağı buna benzer bir şey vesilesiyle üç kişiyi Cennet’ine koyar:

1) Evin sahibi ve onun (sadakanın) verilmesini emreden kişi,
2) Verilecek şeyi hazırlayan evin hanımı,
3) Sadakayı yoksulun eline veren hizmetçi.” Bunları ifade ettikten sonra Resulullah sözlerini şöyle tamamlamışlardır: “Hiçbirimizi unutmayan Allah Teâlâ’ya hamd olsun!” (Heysemî, III, 112)

Elbette ki, misafir ağırlayıp ikramda bulunmak çok güzel bir haslettir velâkin akşama kadar aç kalıp iftarda tıka basa yemek veya önüne konulan yemeğin bir kısmını alıp diğerini bırakıp çöpe gitmesine sebep olmak da ciddi bir vebaldir. Çünkü onu bulamayıp açlıktan insanların öldüğü bir dünyada yaşıyoruz. Güya oruç tutarak açın halinden anlaması gereken kişi, iftarda kendinden geçercesine midesine işkembe muamelesi yapması da anlaşılabilir değildir. Yani yenilebilecek kadar yemek alınması gerekir. Yapılan araştırmalarda tüketimin yüzde yirmi arttığı tespit edilmiştir ki bunun da büyük bir kısmı israf hanesine yazılacaksa bu, yapılan ibadeti zedeler.

Rabbimizden adabınca oruç tutup önce kadir gecesine akabinde de bayrama erişmeyi cümlemize nasip etmesini dilerken bu mübarek ayı bütün insanlık için de huzur ve barışa vesile kılmasını temenni ediyoruz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber