• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Racon Kesen Delikanlilar onun yaninda…

Eskiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinin en çok konusulan karakterlerinden biri Hayriye Hanim. Tipik bir Karadeniz kadini… Üstelik gücüyle kudretiyle birçok insana korku salan bir adamin, Hizir Çakirbeyli’nin annesi. Belki de o adama lafini geçirecek tek kisi! Hayriye Hanim’i canlandiran Sabina Toziya, aksani ve tavriyla seyirciden tam puan aldi. Sokakta görenler Toziya’yi gerçek bir Karadenizli saniyor

Racon Kesen Delikanlilar onun yaninda…

 

Eskiya Dünyaya Hükümdar Olmaz'in otoriter annesi Hayriye Hanim'i canlandiran Sabina Toziya

atv'nin iddiali dizisi Eskiya Dünyaya Hükümdar Olmaz'in erkek dünyasinda en az onlar kadar güçlü ve her seye meydan okuyan Hizir ve Ilyas Çakirbeyli'nin anneleri Hayriye Hanim… Makedon olmasina ragmen senaryo geregi tam bir Karadenizli anne ruhunu yansitan Sabina Toziya bu güçlü karakteri anlatirken, "Tüm aile fertlerini kurtarmak için savasir. 'Ben olmazsam bunlar sokaklarda ölecek' sözü benim için bu karakteri yansitan anahtar ifadedir" diyor. Dizide yeralti dünyasinin en güçlü karakterlerinden Hizir Çakirbeyli'yi canlandiran Oktay Kaynarca: "Sabina'nin annelik duygusunun izleyiciye bu kadar geçmesinin nedenini, bizim onu benimsedigimiz gibi onun da bizi benimsemesine bagliyorum." Ozan Akbaba ise dizideki anneyi "Otoritesinden taviz vermeyen, anaç ve ayni zamanda dedigim dedik bir kadindir. Hükümet gibi kadin derler ya, aynen öyle iste" sözleriyle tanimliyor. Türk kültüründe annenin yeri özeldir. Anne görünmez bir güç olarak aileyi yöneten, idare eden kisidir. Hayriye Hanim'i canlandiran Makedon tiyatro sanatçisi Sabina Toziya da rolün hakkini sonuna kadar veriyor. Izleyenleri kendine hayran birakan Tozina sivesi, hali ve tavriyla sanki gerçek yasaminda da Hayriye hanim gibi. Hayriye Hanim'i canlandiran Sabina Toziya Makedonya Üsküp dogumlu. 1950'li yillarda, Makedonya'dan Türkiye'ye göç eden Türklerin aksine, ailesi göç etmemeye karar verince hayati sekillenmis. Anadili Türkçe olmasina ragmen, egitimini Makedonca almis. Ekonomi okumaya basladiginda, ailesi sakin ve saglam bir meslege sahip olacagi inanciyla çok mutlu olmus. Oysa tiyatro virüsü çoktan Sabina Toziya'nin kalbinin derinliklerine kadar ulasmis. Ve böylece tiyatrocu olmus. Bundan sonrasini ondan dinleyelim…

 

– Oyunculuk hayatiniza nasil girdi?

 

– Agabeyim Üsküp'te Türk tiyatrosunda bir aktördü ve bu nedenle genç yasimdan itibaren sahne benim ikinci evim haline geldi. Devamli temsilleri izlemeye gidiyordum. Izleyiciler salonda temsili keyifle izlerken, ben perde arkasinda gizlendigimi hatirliyorum. Iste o an orada mastekst (Sakal ve biyik yapistiricisi) kokusu hissettim. Bir tiyatro efsanesi diyor ki: Bu kokuyu bir defa aldiktan sonra hiç kimse o büyüden kurtulamaz. Sahnede canlandirilan olaylar gerçek hayatta yasananlara kiyasla bana daha gerçekçi geliyordu. Ögrenciyken birçok gösteride oynadim, aktrist olmaya karar verdim. Basarili bir audition sonucunda Üsküp Drama Tiyatrosu üyesi oldum ve emekli oluncaya kadar o tiyatroda çalistim. Aktörler için emeklilik sadece idari bir süreçtir, elimiz kolumuz yettigi kadar sanatimizi icra etmeye devam ediyoruz. Makedonya'daki diger tiyatrolarda konuk sanatçi olarak görev aldim. Ancak Türk tiyatrosunda sahne almam, benim için özel bir anlam ifade ediyor.

 

ANNELER HAYATTA ACI ÇEKIYOR

– Yetistiginiz kültürle kiyaslanacak olursa Türk annelerini nasil degerlendiriyorsunuz?

 

– Türkiye ve Makedonya kültürleri birbirinden çok farkli degil. Aksine birçok yönden ayni medeniyet kaliplarini paylasiyoruz. Benzer degerler söz konusu olunca anne kavramini algilama hususunda da benzerlikler söz konusu oluyor. Anne tüm mutlu çocukluk anilarimizin temel diregidir. Annesiz yasanan çocukluk dönemi çogu durumlarda mutsuz hatiralarla doludur.

– Dizide çok güçlü bir anne karakterini canlandiriyorsunuz. Anne böyle güçlü bir figür müdür?

 

– Annelerin çogu, genellikle hayatta aci çekiyor. Dizide canlandirdigim anne karakteri de buna benziyor. Geçmiste yasadigi aci dolu deneyimlerinden ders alarak, ogullarini ve yegenlerini korumak için asiri derecede dikkatli ve hassas davranmaya çalisiyor. Bunu yapmasi için mevcut bütün imkanlarini zorluyor hatta bazi toplumsal normlari bile ihlal ediyor. Aile soyunu devam ettirecek ogullari üzerinde etrafindaki tüm tehlikeleri asmak için elinden gelen her seyi deniyor.

– Karakterinizi canlandirirken size ilham olan bir anne var miydi?

 

– Bir karakteri bütün hal ve huylariyla canlandirirken, kaliplasmis belli prototip kisilikleri örnek almak zararli olur. Biz sanatçilar farkli karakterlerin belirli kisilik özelliklerini birlestirmeyi yegliyoruz. Günlük hayattan karakterlerin yani sira edebiyattan tipleri de örnek aliyoruz. Farkli kisilik özelliklerinden olusturdugumuz ideal kisilik yine belirli filtrelerden geçirilir. Karakteri canlandiran sanatçinin da özel yetenegi ile ortaya ideal bir karakter çikar.

– Aile yönetmenin sirlari nedir?

 

– Aile, belirli bir ortamda; ülkede, sehirde veya kültürde yasam boyu tüm hos ve hos olmayan olaylara ragmen basarili ya da daha az basarili isleyen bir topluluktur. Ailenin rolü degiskendir, özellikle son zamanlarda… Buna ragmen ailenin asil amaci hiçbir zaman degismeyecek. Edebiyat, tiyatro, film ve özellikle televizyon dizilerinde canlandirilan aile anlayisi örnek olarak alinabilir.

BEN OLMAZSAM SOKAKTA ÖLÜRLER

– Bu ailenin reisi siz misiniz, Neden ve nasil?

 

– Bu dizide anne karakteri bir aktris olarak benim için tam anlamiyla bir meydan okuma firsatiydi. Onun dizideki "basrolü" kendi seçimi ya da tercihi degil aslinda. Burada kabul etmek zorunda kaldigi bir durum söz konusu. Kocasinin hapishanede ölmesi ve sonrasinda almis oldugu darbeler ve oglunun mafya tarafindan öldürülmesi, hayatta kalma ve kendisini korumasi için içgüdülerini uyandirmis. Sadece kendisini degil yavrularini korumak için bu sekilde davraniyor. Anne tüm aile fertlerini, tek sözle kurtarmak için savasir. "Ben olmazsam bunlar sokaklarda ölecek" sözü benim için bu karakteri yansitan anahtar ifadedir.

– Karadeniz annelerine dair bir arastirma yaptiniz mi?

 

– Kafamda birçok soru vardi. Onlarin cesareti, gururu, titizligi ve acilara gögüs germe becerileri hakkinda ön bilgiye ihtiyacim vardi. Ailenin emniyeti söz konusu oldugunda, onlarin etik anlayisi modern dünyanin aliskanliklari ve anlayisi ile kirlenmis degildir. Genetik kodu degismemistir. Sokakta yürürken bazi izleyicilerin beni durdurup dizide canlandirdigim karakterin anneleri ya da büyükannelerinin karakteri ile ayni oldugunu söylemelerinin benim için en büyük bir iltifat oldugunu belirtmem gerekir. Hayriye karakterini canlandirirken Karadeniz annelerinin tüm özelliklerini tek kisi üzerinde birlestirmeye gayret gösteriyorum.
 

– Erkek çocuk sahibi olmak bir kadini nasil etkiliyor ya da etkiliyor mu size göre?

 

– Hayriye aslinda 'erkek kadin'dir. Çocuklarina karsi sergiledigi koruyucu rolü, tavri hiç degismiyor. Sadece süreçler degisiyor. Sadece bu sürecin gerçeklestirilmesine iliskin fikirleri degisiyor. Bu özelligi su ana kadar yayinlanan bölümlerde net bir sekilde görüldü. Yavrularini korumak için annelik tavirlarini sergilerken, varini yogunu kaybetmeye razi oldugunu ve bir anne için, bu duygudan baska hayatta hiçbir seyin önemli olmadigini hatirlatiyor.

 

 

 

>>sabah 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber