• DOLAR
  5,7077
  % -0,09
 • EURO
  6,4025
  % -0,54
 • ALTIN
  258,3611
  % -0,52
 • BIST
  98.028
  % 0,96

Pütürge Adayı Mikail Sülük Projelerini Açıkladı

Ak Parti Pütürge Belediye Başkan adayı Mikail Sülük, basınla istişare toplantısı gerçekleştirdi. Programda Pütürge’de yapacağı projeleri açıklayan Başkan adayı Mikail Sülük, ilçedeki göç sorununa dikkat çekerek, “Projelerimize başladığımız gün itibariyle, imkânları olan, istihdamı olan, yaşam koşulları iyi olan bir Pütürge’ye dönüşeceğiz ve nüfusumuz kademeli olarak hem artacak hem de var olan gitmediği gibi gitmiş olanlar geri dönecektir.” dedi

Pütürge Adayı Mikail Sülük Projelerini Açıkladı

Pütürge Başkan adayı Mikail Sülük, basınla istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca, Ak Parti Pütürge Belediye Başkan adayı Mikail Sülük, Ak Parti İlçe Başkanları, Pütürge İlçe teşkilatı ve basın katıldı. Toplantıda konuşan İhsan Koca, “Pütürge’den ziyade Büyükşehir’i ilgilendiren, belki Merkezi hükümetin yatırımlarını gereken projeler var. İnşallah önümüzdeki dönemlerde o projeler üzerinde durulacaktır. Ama şu anda biliyorsunuz ülkemiz ekonomik bir saldırı ile karşı karşıya kaldı. Şu anda bu saldırının zararlarını telafi etme aşamasında çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki bir iki yıl içerisinde belki büyük yatırımların başlama ihtimalle bulamayacak.  Ama nasip olursa belki 2 yıl sonra bahsettiğiniz önemli projelerde tekrar gündemimizde yerini alacaktır takibini yapmaya çalışacağız. Malatya’nın şu anda devam eden projelerinin bir an önce bitirilmesi ve yeni projelerin de hazırlanması konusunda çaba içerisindeyiz” ifadesini kullandı.

GÖÇ SORUNUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

“Göç sorunu her geçen yıl artarak devam etmektedir” diyen Mikail Sülük şunları ifade etti, “1965 yılında TÜİK verilerine göre 44 bin 356 kişi olan Pütürge’nin Nüfusu 1980 yılında 49 bin 756 kişi olmuş ama 1985 yılından sonra her yıl düşüşe geçmiştir. 2007 yılı 22 bin 810 kişi, 2014 yılı 18 bin kişi, 2018 yılı 14 bin 392 kişi olarak görünüyor. Bu veriler ışığında sürekli azalan bir nüfus Pütürge’de çok net görünmektedir. Pütürge de şuanda gerekli sosyal-kültürel alanların yetersizliği ve özellikle iş ve istihdamın olmamasından kaynaklandığını tespit ettik. Kamu Personelinin geldiği Pütürge’mizde kalmak istememesini tespit ettik. Hem konaklama hem sosyal ve kültürel faaliyetlerin olmayışından dolayı gelen kamu personelinin erken tayin istediğini tespit ettik. Yaz – Kış sürekli bir ulaşım sorununu belirledik. Yol ve su sorunu belediyemizin olmazsa olmazıdır. Temel çalışma ve özel ilgi gösterilecek alandır. Kalifiye Eleman Azlığı, Tarım Ve Hayvancılığın Yetersizliği, Bu 8 başlıkta sıraladığım Pütürge’nin temel sorunlarının en acil şekilde çözüme kavuşması gerekiyor. Hedefimiz istisnasız tüm fertleriyle önce milletimizin gönlünü kazanmak, ardından sandıkta oyunu almaktır.”

15 PROJEYİ AÇIKLADI

Pütürge’de yapılan projelerini açıklayan Sülük, “Allah nasip eder bu göreve gelirsek, ilk etapta uygulamaya alacağımız 15 projeyi sizlerin huzurunda kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Kilit Parke Taşı Üretim Tesisi Kurulması, Küçük Sanayi Sitesi Kurulumu (KSS), Bilgi Masası Merkezi, Kooperatif Kurma Eğitimi Verilmesi Ve Kooperatif Kurulumu, Halıcılık Ve Nakış İşletmesi, Kentsel Dönüşüm Projesi, Şiro Çayının İslah Edilmesi, Sebze yetiştiriciliği ve besicilik faaliyetleri yürüteceğiz. Et Ve Süt Entegre Tesisi ile Et Ve Süt Entegre Tesisi yatırımını yapacağız. Hayvan Pazarı Kurulması, Pütürge Pazarı Kurulması, Soğuk Hava Deposu, Coğrafi İşaret Projesi, Çok Amaçlı Spor Alanı Projesi, Pütürge Kültür Ve Mesleki Eğitim Merkezi Projesi, Güneş Enerjisi Santrali Projesi. 1980 yılında Pütürge’mizde 49.756 kişi yaşarken bugün neden şuan nüfus 14 binlerde? Projelerimize başladığımız gün itibariyle, imkânları olan, istihdamı olan, yaşam koşulları iyi olan bir Pütürgeye dönüşecek ve nüfusumuz kademeli olarak hem artacak hem de var olan gitmediği gibi gitmiş olanlar geri dönecektir” sözlerine yer verdi.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber