• DOLAR
  6,0494
  % 0,06
 • EURO
  6,7523
  % -0,26
 • ALTIN
  248,5559
  % -0,63
 • BIST
  86.796
  % -0,47

Profesör Fuat Sezgin Anıldı

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından moderetörlüğünü Prof. Dr. Mehmet Önal’ın yaptığı Prof. Dr. Fuat Sezgin’i Anma Paneli gerçekleşti. Panele konuşmacı olarak Prof. Dr. Mehmet Karagöz, Prof. Dr. H. Subhi Erdem ve Dr. Öğr. Üyesi Yakup Yıldız katıldı

Profesör Fuat Sezgin Anıldı

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal’ın moderetörlüğünü yaptığı, Prof. Dr. Mehmet Karagöz, Prof. Dr. H. Subhi Erdem ve Dr. Öğr. Üyesi Yakup Yıldız’ın konuşmacı olarak katıldığı Prof.  Dr. Fuat Sezgin’i Anma Paneli gerçekleştirildi. Prof. Dr. Önal burada yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “ Fuat Sezgin gibi değerlerin özellikle iki açıdan önemli olduğunu düşünüyorum. Birincisi, bizim aşağılık kompleksiyle bizden bir şey olmaz, bilim adamı çıkmaz, bilime katkıda bulunamayız gibi bir geri kalmışlık sendromuyla pekiştirilen bir anlayışımız var. Bu anlayışı Fuat Sezgin tarihsel bir perspektif açısından yıkmıştır. İkincisi ise ‘batıdaki ilim adamı akademisyen veya araştırmacı tipi bizde pek yoktur’ tezini de yıkmıştır. Kendisi batıda örnek gösterilecek bir akademisyen, ilim adamı aynı zamanda da tarihçi olarak öne çıkmıştır. Çeşitli ödüller almıştır. İlim tarihine çok kıymetli katkılarda bulunmuştur. Özellikle de İslam ilim tarihine katkıları olmuştur.” dedi.

 HAYATINI ARAŞTIRMALARA ADAMIŞ BİR BİLİM ADAMI

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatı hakkında bilgi veren panelist Dr. Öğr. Üyesi Yakup Yıldız şunları dile getirdi: “Fuat Sezgin hayatını bilime, özellikle de batı ile şark kültürleri arasındaki çok yönlü tarihe ilişkilerin araştırılmasına adamış bir bilim adamı. Onun hayatı ideolojik güçlüklere rağmen sağlam ilmi yöntem ve donanıma sahip bir ilim adamının güçlü bir iradeyle ilim adına neleri başarabileceğinin canlı bir örneğidir.” Panelist Prof. Dr.  Mehmet   Karagöz ise “Üniversite öğrencileri ilim öğrenmek için üniversiteye geliyorlar. İlim tarihi derslerinin neden  üniversitelerde bir ders olarak okunmadığını merak eden birisiyim. Merakımla yetinmedim. Ekim ayında Sayın Cumhurbaşkanımıza bir yazı yazdım ve yerine ulaştığına dair de bilgi edindim.  Üniversitelerde mutlak anlamda bir dönem üniversiteye başlayan öğrencilerin bilim tarihi dersini okumaları, öğrenmeleri gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Sezgin’in ilim anlayışından bahseden Prof. Dr. H.  Subhi Erdem ise Sezgin’in hayattayken günde 17 saat çalıştığını söyleyerek bu çalışmaların Fuat Sezgin’in vefatıyla birlikte kesintiye uğradığını ifade etti. “Fuat Sezgin’i  okurken ben kendi şahsıma söylüyorum genelleştirmeyeyim utançla yüz yüze kalıyorum. Bizim yaptığımız çalışmalar Fuat Sezgin’in yaptığı çalışmalar karşısında bir şey ifade etmiyor” diyen Erdem, biz de günde 17 saat çalışabilmeliyiz ki ya da Fuat Sezginleri çoğaltabilmeliyiz ki bir hamle gücüne sahip olabilelim.” dedi.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber