• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

PLAZMA TEDAVİSİNDE OLUMLU GELİŞMELER VAR!

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Korona Virüs ile alakalı yapılan çalışmaları gazetemize değerlendirdi. Plazma Tedavisinde Türkiye’ye üs olabilecek şekilde çalışmalar yapıldığını kaydeden Kızılay, elde edilen verilerin Dünyadaki ve Türkiye’deki sağlık sektörü ile de paylaştıklarını söyledi

PLAZMA TEDAVİSİNDE OLUMLU GELİŞMELER VAR!

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Korona Virüs ile alakalı yapılan çalışmaları gazetemize değerlendirdi. Plazma Tedavisinde Türkiye’ye üs olabilecek şekilde çalışmalar yapıldığını kaydeden Kızılay, elde edilen verilerin Dünyadaki ve Türkiye’deki sağlık sektörü ile de paylaştıklarını söyledi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, bir süre önce Kovid-19 ‘a karşı immün plazma yöntemiyle tedaviye başladıkları hastada yan etki görmediklerini ve olumlu yönde bulgular elde edildiğini aktardı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu ile yapılan toplantıyı da değerlendiren Kızılay, İnönü Üniversitesinin potansiyeli ve geleceği hakkında bilgiler paylaştı. Öncelikle Dünyada Çin’den sonra ilk defa Malatya’da uygulanan İmmün Plazma tedavisi süreci hakkında bilgi veren Rektör Kızılay, tedavi süreç ile ilgili ümitvar olduklarını belirtti. Tedavinin tüm adımlarının takip edildiğini ve 4 yeni hastaya daha uygulandığını belirten Kızılay, sözlerine şu şekilde devam etti;” Yoğun bakımda makineye bağlı yatan 56 yaşındaki bir haşatımıza birkaç gün önce plazmaferez tedavisiyle immün plazma tedavisi uyguladık. Bu tedavi çok ümitvar olduğumuz bir yöntem. Diğer tedavilere ek bir tedavi. Hastayı değerlendirirken yeni bir tedavi veriyorsak yan etkileri oldu mu, olumsuz etkileri var mı, ona bakıyoruz. Bu kapsamda baktığımızda hastamızda herhangi bir olumsuz etkisi ve herhangi bir reaksiyon olmadı. Hastanın durumunu kötüleştirecek yan etli olmadığını gördük. Güvenli olduğunu tekrar teyit ettik. Hem kan parametrelerinde hem de akciğer kapasitesi ve bulgularında kısmi iyileşme işaretleri var. Bu durum da olumlu gelişmenin olduğunu işaret ediyor. Bir hastayla aldığımız sonuçları genelleştirmek yerine daha çok hastaya uygulayacağız. Turgut Özal Tıp Merkezi’miz buradaki birikmiş tecrübesini koronavirüste uyguladı. Bu tedaviyi uygun plazma vericileri geldiği müddetçe devam ettireceğiz.

PLAZMA TEDAVİSİNE DEVAM EDİYORUZ

Biz şu anda plazma tedavisinde 4 tane hastamıza şimdiye kadar 4 tane verici plazma verdi. Bir tane kendi hastanenizde yoğun bakımda ağır tabloda olan diğer gündemdeki ilaç ve yöntemlerin hepsini uygulandığı bir hastamıza ek olarak plazma tedavisini uyguladık. Bir tane hastamız Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakımda olan ve hastamıza plazma tedavisi uyguladık. 2 tane de başka bir şehirde ihtiyaç olduğu için gönderdik. Yakın takip ettiğimiz 2 hastamıza uygulamaya başladık. Bizim hastanemizin yoğun bakımda olan hastamızın ağır tablosundan makinadan ayrılmamakla beraber durumunun stabil olduğunu söyleyebilirim. Kısmi immün plazmafarez tedavisinden kısmi fayda gördüğünü ifade edebilirim. İnşallah önümüzdeki hafta daha da olumlu gelişme bekliyoruz.

PLAZMA TEDAVİSİ ALTERNATİF DEĞİL EK TEDAVİ OLARAK UYGULANIYOR

İmmün plazma tedavisi bu süreçte ilaç ve diğer yoğun bakım tedavilerinin yanında bir alternatif değil de bir ek tedavi olarak önemli bir rol üstleniyor. İmmün plazma tedavisinde Malatya bir üs. Bir Öncü rol üstlendik. Çünkü burada izin Türkiye’nin en büyük kapasiteli aferez merkezimiz var. Yılda 5 bine yakın plazmaferez tedavisi yapıyoruz. 10 binden fazla Trombosit  aferezi yapıyoruz. Bu Türkiye’deki hiçbir merkez bu ölçüde bu sayılarda bu işlemleri henüz yapmıyor.

HASTANEMİZİN POTANSİYELİ DEĞERLENDİRİLECEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile bilim kurulu üyeleriyle birlikte telekonferans sistemi ile yapılan görüşme ile ilgili bilgi veren İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay şu Türkiye’de hizmet veren 6 Üniversite rektörleri, tıp fakülteleri dekanları ve hastane başhekimleri ile birlikte katıldıkları programda gelişen süreçlerle ilgili bilgileri paylaştı. “ Sayın bakanımızla online olarak 3 saate yakın bir toplantı gerçekleştirdik. Sürecinin genel olarak Türkiye’de kontrollü yönetildiği ve biz de kendi üniversitemizde elimizden gelen her türlü çalışmayı yaptığımızı ifade ettik. Sayın bakanımızdan immün plazma tedavisinde Türkiye’nin üssü olabileceğimizi,  altyapımızın, merkezimizin bu manada çok güçlü olduğunu, Türkiye’nin en büyük en önemli merkezlerinden biri olduğunu Sayın Bakanımıza da arz ettim. Sayın bakanımızda merkezimizde uyguladığımız immün plazma tedavisini güçlü bir şekilde desteklemesini kendilerinden istedim. Bakanımızda ben bu konuda destek vereceklerini, bizim bu potansiyelimizi değerlendireceklerini de toplantıda ifade ettiler. Türk Kızılayı ile bir temas içerisinde olarak bu etkinliğimizi, bu birikimimizi ve gücümüzü, Türkiye için tüm ülkemiz için değerlendirebileceğimiz konusunda bakanımızın sözlü desteği oldu.

İMMÜN PLAZMA TEDAVİSİNDE MALATYA BİR ÜS

Biz bölgenin en büyüğü en ileride olanıyız. Dolayısıyla biz bu konuda büyük bir birikime sahibiz. Dolayısıyla öncü olmamız da bu İşe başlamamızdaki temel faktör temel neden bu konuyu çok iyi bilen bir ciddi ve çok iyi bir merkezimizin olması. Burada durum söz konusu ve Malatya’da iyileşen hasta sayımız oldukça az. Yani hasta çok fazla değil. Bu iyileşen hastalardan plazma alacağız ki burada kullanalım.  Malatya’da iyileşen hasta sayımız oldukça az. Dolayısıyla hasta sayımız da az. Başta yakın iller olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinden iyileşen hastalarımızdan Malatya’ya gelip bizim merkezimizde plazma vermesini istiyoruz. Bizim kapasitemiz Türkiye’ye hizmet verecek kapasitede.

Sayın bakanımızdan da bu konuda destek istedim.  Çok olumlu karşıladı. Özellikle Biz burada plazmaları hastalara verilecek şekilde son halinde hazırlayalım. Türkiye’nin her yerine Sağlık Bakanlığımızın planladığı plazma verilecek bir şekilde verilecek bilim kurulumuz ve hastayı takip eden hekimlerin planladığı şekilde biz buradan oraya gönderelim plazmaları. Çünkü bizim burada hem hazırlama kapasitemizi bu konudaki birikimimiz Türkiye’nin en önemli bir merkez olarak ifade etmek istiyorum. Onun için biz Malatya’mıza yakın yerlere, bölgelere gönderilmek üzere hazırlayalım. Çağrım şöyle iyileşen hasta bize gelsin. Biz onun plazmasına alalım. Malatya’da hazırlayalım. Malatya’da yoğun bakımda plazma tedavisine ihtiyaç duyan hasta sayımız Malatya’da çok az. Ama başka şehirlerde bu hastalarımıza planlandığı şekilde hem hastayı takip eden doktorlarımızın hem Sağlık Bakanlığımızın planı doğrultusunda Biz burada bu görevi üslenelim istiyoruz.  İnşallah bunun planlamasını yapacağım. Çünkü hem Sağlık Bakanlığı’nda hem Kızılay’da konuda bizim üniversitemizin bu kapasitesini en iyi şekilde onlara entegre, zaten her zaman ediyoruz. Burada da bu konuyu bütün ülkemize plazmayı hazırlayıp gönderecek şekilde kullanmak istiyoruz.

Burada canla başla bütün ekibimize teşekkür ediyorum. Korona sürecinde bu plazma tedavisini başlatmak, Türkiye’deki merkezlere yeni bir enerji, yeni bir motivasyon katmış olduk. Sağlık ta ülke olarak güzel şeyler yapıyoruz, vatandaşımıza hizmet ediyoruz.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber