• DOLAR
  8,3757
 • EURO
  9,7665
 • ALTIN
  506,15
 • BIST
  1,1647

Pide ve Somun Ekmeğe Zam Geldi 200 Gram Ekmek 1.5 TL

Uzun süredir Malatya’da kafaları karıştıran Pide Ekmeğine yapılan usulsüz zammın ardından, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği masaya oturdu. Fırınlarda eksik gramajlı tarife dışı ekmek satışının konuşulduğu toplantıda orta yol bulundu. Pide ve Somun Ekmek için 200 gram olma şartı ile 1.5 TL fiyat şartı getirildi.

Pide ve Somun Ekmeğe Zam Geldi 200 Gram Ekmek 1.5 TL

Uzun süredir Malatya’da kafaları karıştıran Pide Ekmeğine yapılan usulsüz zammın ardından, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği masaya oturdu. Fırınlarda eksik gramajlı tarife dışı ekmek satışının konuşulduğu toplantıda orta yol bulundu. Pide ve Somun Ekmek için 200 gram olma şartı ile 1.5 TL fiyat şartı getirildi.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Şevket Keskin dün Esnaf Sarayında gerçekleştirdiği basın açıklamasında Pide ve Somun ekmek için zam yapıldığını duyurdu. Pazartesi itibariyle 200 gram somun ekmek 1.5 TL’den satılacak.  Pide için uygulanan zam ise 200 gram sabit kalması şartı ile 25 Kuruş. Fırıncı esnafının taleplerine istinaden Malatya Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte görüştüklerini kaydeden Başkan Keskin, fiyat konusunda ortak bir karara vardıklarını söyledi. Ekmek fiyatındaki yeni tarifeyi duyuran Keskin, sözlerine şu şekilde devam etti;”

Un, Elektrik, Doğalgaz ve Bağ-Kur başta olmak üzere gelen zamlar karşısında Esnaflarımız bir hayli sıkıntıya girdi. Yaptığımız incelemelerde, hem esnafımız hem de vatandaşımız için özveride bulunduk. Pandemi döneminde insanların işsizlik durumunu da göz önünde bulundurarak bugün 200 gram somun ekmeğinin 1.50 TL olmasını karara bağladık. Esnafımız için hayırlı olsun. Millet için hayırlı olsun. Bundan önce de pide ekmeği için de ilimizin ve bütün ilçelerimizin talebi üzerine 200 gram ekmeği 1.50 TL olarak satışının sağlanmasını  kararlaştırdık. “

GRAMAJ İLE OYNAMAYIN ÇAĞRISI

Bazı Fırınlarda 170 gram ekmeğin 1.50 TL’ye satışının yapılması üzerine açıklamada bulunan Başkan Keskin, “Fırıncı Esnaflarımıza çağrıda bulunuyorum. Gramaj ile kimse oynamasın. Kul hakkına girmeyin. Vatandaştan kıstığınızı ailenize aktarmayın. Bu ne ahilik kültürüne yakışır, ne de insanlığa yakışır. Yılbaşına kadar bu fiyat devam edecek. Yılbaşında Ticaret ve sanayi Odası ile Bağlı olan odalarımız ile oturur konuşuruz. Eğer fiyat yetersizse tekrar fiyat vermek için bir toplantı yaparız. Bölge illere göre karşılaştırma yaparak, masrafları da göz önünde bulundurarak yeni bir fiyat belirleriz. Esnafımız gramajdan kesmesin. Fiyatı yetersiz buluyorsa bizlere bildirebilir.” ifadelerine yer verdi.

“TARİFELER ÜCRETSİZ VERİLECEK”

Pandemi süreci nedeniyle daha önceden belli bir ücret karşılığı verilen Fiyat Tarifesi’nin destek amaçlı ücretsiz dağıtılacağını söyleyen Keskin;” Tarifeler değerli kağıt sınıfındadır. Bu nedenle belli bir ücret karşılığı dağıtılır. MESOB olarak Esnafımıza destek olmak amacıyla Ekmek için belirlenen yeni fiyat tarifelerini ücretsiz dağıtacağız.” dedi.

EKMEK FİYATI İLE İLGİLİ DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU?

18 Temmuz’da Malatya Fırıncılar Odası un, maya ve diğer girdilere zam gelmesi nedeniyle, ekmekte yeniden fiyat ayarlamasına gitti. 24 Haziran 2019’da 170 gramı 1 TL’den satılan pide ekmeği, 1,25 TL’ye yükseltilmişti. Fırıncılar Odası’nın aldığı son zam kararı gereği ekmeğin gramajı 170’de tutularak fiyatı 1,25 TL’den, 1,5 TL’ye çıkarıldı.

Akabinde 22 Temmuz tarihinde Malatya Fırıncılar Odası Başkanlığı tarafından pide fiyatlarına yapılan zam ile ilgili konuşan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (MESOB) Şevket Keskin,” Fırıncılar odası tarafından açıklanan pide gramajı ve zamlı fiyatlar kanunsuzdur ve hiçbir geçerliliği yoktur” dedi.

3 Eylül’de Valilik aracılığıyla Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ imzasıyla yapılan yazılı açıklamada ise pide ekmek fiyatlarıyla ilgili geçerli tarifenin “200 gram pidenin 1,25 TL” olduğunu belirtilmişti. “Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçıları Esnaf ve Sanatkârlar Odasının 29.06.2020 tarihli ve 2020/25 sayılı kararında yer alan 170 gr pidenin fiyatı 1.50 TL Fiyat rayici Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliğince onaylanmadığı görülmüştür. Bu durumda:  Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin 31.12.2018 tarih ve 15 sayılı kararı ile 200 gr pide ekmek 1.25 TL olarak belirlenmiş ve belirlenen tarife Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçıları Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı esnaflar için halen yürürlüktedir. Malatya Ticaret ve Sanayi Odasının 31.07.2019 tarih ve 17 no.lu kararı ile 200 gr somun ekmek (francala) fiyatı 1.25 TL olarak belirlenmiş olup; Malatya Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı esnaflar için halen bu yürürlüktedir.” ifadelerine yer verilmişti.

18 Eylül’de Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerince Eylül ayı içerisinde 142 pide fırının denetlendiği 60 fırında gramajı eksik ekmek satıldığı için tutanak tutulduğu bilgisi Büyükşehir Belediyesi tarafından paylaşılmıştı.

>> Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber