• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla sebze ve meyve fiyatlarını Seyyar Pazarcılar odası Başkanı Ümit Emre ile konuştuk.  Kurban bayramının sebze ve meyvenin kaliteli olduğu zamana denk geldiğini vurgulayan Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre şu ifadeleri kullandı: “ Şimdi önümüzde Kurban Bayramı var. Her yıl olduğu gibi Rabbimizin bize emrettiği gibi Kurban Bayramı var. Kurban bayramı öyle güzel bir mevsime, öyle bir zamana denk geldi ki. Malatya’mızdaki iş potansiyelinin bittiği, insanların oturabileceği, öğrencilerin evinde olduğu memurların yıllık izne ayrılabildiği güzel bir zamana denk geldi.  En önemlisi yerli ürünlerimizin tamamının piyasada olduğu bir zamana denk geldi. Söyle ki kışlık ürünler, yazlık ürünlerin tamamı bu mevsimde yerli ve doğal bir şekilde tezgâhları doldurdu.  Fiyatının da en uygun olduğu zaman. Yerli ürünlerimizde kalitenin en yüksek fiyatın en uygun olduğu zamanlar.  Bu da güzel etimizle birleşirse öyle güzel sofralar öyle güzel misafirler ağırlar ki bizim annelerimiz bacılarımız.”

“YERLİ ÜRÜN TÜKETELİM”

Yükselen dolar fiyatına da değinen Emre dolardan uzak durulması gerektiğini vurgulayarak: “ Burada ben bir esnaf olarak Bir Esnaf Teşkilatı’nın başkanı olarak tüm halkımıza gelin Bu bayram da yani karpuzumuz kavunumuz üzümümüz var. Bunlar kendi memleketimizin kendi toprağımızda üretilen kendi insanımızın ürettiği ürünler.  Bunları tüketelim etlerimizle beraber.  Yerli meyve sebzeye ağırlık verelim. Koladan Dolardan uzak duralım.  Bizim burada hem kendi insanımız kalkınır,  hem de doğal ürünleri kullanmış oluruz. Hem de şu ortamdaki öyle ki freni patlamış bir kamyon gibi sağa sola savrularak saldırı yapıyorlar. Amerika’ya da bir tepki olarak dolardan koladan ve yabancı ürünlerden uzak duralım derim.” dedi.

KAYISI DIŞINDA FARKLI ÜRÜNLERE DE YÖNELİN

Malatya çiftçisinin artık sebze ekimi yapmadığını ifade eden Emre: “Malatya’da arazi sorunu pek yok. Tarıma elverişli arazimiz Battalgazi bölgemizde, baraj sahil boyunda, Yazıhan bölgemizde dikkat ederseniz Yazıhan bölgemizde damla sulama o kadar güzel hale geldi ki… Burada ben Malatyalılara biraz sitemkârım. Sadece kayısının peşine takılmışlar. Kayısı olmadı kayısımız yandı, kayısımızı dolu vurdu.  İşte öyle oldu böyle oldu. Hayır, kardeşim kendine 12 ayın 365 günü kayısıya bağlama. O kadar güzel arazilerimiz var ki, bugün bir karpuz 10 kilo, 12 kilo geliyor ortalama.  Karpuz fiyatı 8 lira 10 lira. Bence karpuz işçiliği kayısıdan daha basit.  Domates bugün kilosu 2 lira iki buçuk lira bir kasa domates 30 kilo geliyor.  Domatesin işçiliği de kayısıdan ucuz. Gelin hep birlikte üretelim.  Üretim olmayınca Malatya’nın ürünü yetmiyor tabii ki. Malatya’nın sebzesi genelde Elâzığ’ın Baskil ilçesinden geliyor. Domatesi, biberi, üzümü. Mesela bizim Arapkir üzümümüz var ama herkes bekliyor ki bütün Malatya Arapkir’den üzüm gelsin bütün Türkiye Arapkir’den üzüm gelsin diye bekliyor.  Arapkir’e komşu köylerde o kadar güzel Arapkir üzümü yetişecek yerler var ki Malatyalı olarak birazcık tembeliz.” şeklinde konuştu.

Pazarcılardan Vatandaşa Çağrı

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber