• DOLAR
  6,8670
 • EURO
  7,7574
 • ALTIN
  392,60
 • BIST
  1,1288

Pazarcılar Dertli

Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, Pazarcı esnafının birlik ve beraberlik duygusu içinde çalıştıklarını kaydederek, sıkıntılarını dile getirdi. Emre, Deprem nedeniyle esnafa verilen kredi içerisinden kesilen yaklaşık 4 bin liralık kesinti uygulamasının kaldırılmasını istedi

Pazarcılar Dertli

Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, Pazarcı esnafının birlik ve beraberlik duygusu içinde çalıştıklarını kaydederek, sıkıntılarını dile getirdi. Emre, Deprem nedeniyle esnafa verilen kredi içerisinden kesilen yaklaşık 4 bin liralık kesinti uygulamasının kaldırılmasını istedi

Malatya Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Ümit Emre, Oda binasında yaptığı toplantıda Pazarcı esnafının da ekonomik anlamda depremden etkilendiğini ifade ederek şöyle konuştu. “Bilindiği gibi, Malatya’mız ve Elazığ’ımız iki güzide şehrimiz kışın bir deprem felaketi atlattı. Can kayıplarımız oldu. Öncelikle bunlara Allah’tan rahmet diliyorum. Çok şükür Devletimiz, toplumuz, birlik beraberlik içinde İnşallah bunu aştı. Bunun beraberinde kış şartları Malatya’da 20 yıldır görülmeyen yoğun bir şekilde kar yağışına maruz kaldık. Burada bizim esnafımız soğuk, yağmur rüzgâr, çamur gibi her türlü hava şartlarına açık savunmasız bir şekilde çalışıyor.

PAZAR ESNAFI ÇALIŞMAK ZORUNDA

Bilindiği gibi Pazar esnafının tek korunağı tezgâhının üzerindeki çadırıdır. Gerçekten de pazar esnafı bazı konularda çok mağdur oluyor. Ama bunları engellemek mümkün değil. Pazar esnafı çalışmak zorunda. Son zamanlarda hava şartlarından dolayı diğer esnaflarda olduğu gibi pazardaki fiyatlarda da aşırı bir yükselme oldu. Bunun yansıması da bize de oldu. Bunun sebebi ise Akdeniz bölgemizde ürünlerin hasat edilmesinde meydana gelen yağışlardan dolayı işçi çalıştırma problemi oldu.

UZUN YILLARDIR İLK DEFA PAZARI AÇAMADIK

Ürün çıktıktan sonra da bu sefer de soğukta ulaşımda sıkıntılar oldu. Biliyorsunuz Elazığ-Malatya arası, Kayseri-Malatya arası, Sivas-Malatya arası yollar kapandı. Birkaç gün yağan yoğun kar nedeniyle ulaşım sıkıntısından dolayı gelen mallarda kalite düşüyor. Ürünler aşırı soğukta etkilenince de fiyatlara %30 %40 gibi bir fiyat artışı meydana geldi. Tabii ki insanların alım gücü de yok. Depremden çıkmışlar. kış şartları da yoğun olduğu için insanları bayağı bu konuda sıkıntılı bir dönem yaşadı. Bundan dolayı sıkıntılar meydana geldi. Ama şu an için bu sıkıntıların büyük bir bölümünü atlattık. Hatta uzun yıllardan beri ilk defa geçen haftalarda bazı pazarlarımızda tezgâh da açamadık.

4 BİN LİRALIK KESİNTİ KALDIRILSIN

Devletimiz depremden dolayı Malatya ve Elazığ’a esnafa 50 bin TL faizsiz kredi veriyor. Allah razı olsun, Devletimiz başımızdan eksik olmasın ama burada esnafımız gelip, 3 bin ila 4 bin TL arası bir kesinti olduğu söylüyor. Çok şikâyet alıyoruz. Gelip, faizsizdi bu 4 bin TL kesinti ne? Bizimde hoşuma gitmedi. Bu duruma çözüm bulurlarsa Malatya ve Elazığ esnafı adına bizi mutlu ederler. Bunun adı faizsizse net olmalı. 3 bin, 4 bin lira kesinti çok. Bu konunun da yeniden gözden geçirilmesi konusunu yetkililerin takdirlerine bırakıyorum.”

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. O zaman cimere millet yazsin sesini duyursun ayrica yetkililer gidip konuyu ilgili makamlarca görüşsün

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber