• DOLAR
  7,9701
 • EURO
  9,4633
 • ALTIN
  487,38
 • BIST
  1,1861

Pancar Üreticileriyle İstişare Toplantısı Yapıldı

Pancar Üreticileriyle İstişare Toplantısı Yapıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yazıhan’da şekerpancarı üreticileriyle istişare toplantısı düzenlendi. Toplantıda şeker pancarı üreticilerinin sorunlarını dinleyen Şeker Dairesi Başkanı Mehmet Hasdemir, “Malatya’da kayısıdan sonra şeker pancarı üretimini de bu bölgede artırmak istiyoruz. Bu konuda elimizden geleni yapacağız. Devletimiz nişasta bazlı şekerde kotayı  yüzde 10’dan yüzde 5’e daha sonra da yüzde 2,5 a düşürdü. Pancar üretici çiftçilerimizin gönlü rahat olsun, devletimiz ve bakanlığımız üreticinin yanında.” dedi

Yazıhan’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından şekerpancarı üreticileriyle İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanı Mehmet Hasdemir, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zafer Tanrıverdi, Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun, Malatya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Celal Şerefhanlı, Yazıhan Ziraat Odası Başkanı Yunus Kılınç, teknik personeller ile muhtarlar ve üreticiler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk şunları dile getirdi: “Bu sene bol ve bereketli yağışlardan dolayı Boztepe Barajından en iyi şekilde yararlanacağız. Sulamaya açılan alanların tarım bölgesi olması sebebi ile her konuda yanınızda olacağız. Suyun tasarruflu kullanılması ve verimin artması için elimizden geleni yerel yönetim olarak yapacağız.”

İl Tarım ve Orman Müdürü Macit ise: “Yazıhan, hayvancılık organize sanayii bölgesi ve seracılık organize sanayii bölgesi olması sebebi ile önemli bir ilçemiz. Bugün burada şeker pancarı için toplandık. Şeker pancarı sulamaya açılan bölgelerde önemli bir ürün haline geldi. Suyun tasarruflu kullanılması çok önemli bunun için görsel materyaller de kullanarak eğitimler düzenliyoruz. Üretimin her aşamasında İl ve İlçe Müdürlüğü olarak üreticilerimizin yanındayız. İnşallah verimli bir yıl olur.” şeklinde konuştu.

“PANCAR ÜRETİCİLERİNİN GÖNLÜ RAHAT OLSUN”

Şeker Dairesi Başkanı Mehmet Hasdemir “Yazıhan’daki çiftçilerin şeker pancarı konusundaki sorunlarını dinlemeye geldim. Malatya’da kayısıdan sonra şeker pancarı üretimini de bu bölgede artırmak istiyoruz. Bu konuda elimizden geleni yapacağız. Devletimiz nişasta bazlı şekerde kotayı  yüzde 10 dan yüzde 5’e daha sonra da yüzde 2,5 a düşürdü. Pancar üretici çiftçilerimizin gönlü rahat olsun, devletimiz ve bakanlığımız üreticinin yanında. 2019 yılı pancar fiyatı açıklanmadı henüz. Maliyet artışları dikkate alınarak fiyat belirlenecek. Zarar etmenize müsaade etmeyeceğiz. Sulamaya yeni açılan alanlarda şeker pancarı üretiminin artması için tarımsal mekanizasyon konusunda da gerekli desteği sağlayacağız. “dedi. Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun, 2019 üretim sezonu için gübrelerin en geç 25 Şubata kadar üreticilere verileceğini ve üretilecek tüm şekerpancarının alınacağını, ayrıca mazot fiyatlarındaki ÖTV konusunda yasal prosedür olduğunu belirtti.

Soru cevap bölümünün ardından toplantı sona erdi.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber