• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787

Özel Yöntemle 4 Bin kg Ardıç Tohumu Üretildi

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 2018 yılı içerisinde 6 proje hayata geçirildi.  Parasal olarak yüzde 77’si gerçekleşen projeler 22 milyon 354 bin 676 Tl’ye mal oldu. Bu projelerden fidan üretim projesiyle 3 milyon 400 bin liraya mal olan 7 milyon 500 bin adet fidan üretirken 4 bin kg da ardıç tohumu üretti. Ardıç tohumları ise özel bir yöntemle Dilek Fidanlığında üretildi

Özel Yöntemle 4 Bin kg Ardıç Tohumu Üretildi

Malatya Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 2018 yılı içerisinde 6 proje hayata geçirildi. Parasal olarak yüzde 77’si hayata geçen projeler toplam: 22 milyon 354 bin 676 lira tutarında. Bu projelerden birisi de fidan üretim projesi. 3 milyon 400 bin liraya mal olan proje kapsamında 2018 yılı içerisinde 7 milyon 500 bin adet fidan yetiştirildi. 4 milyon 395 bin adat ağacın ise bakımı yapıldı.  Ayrıca özel bir yöntemle üretilen ardıç tohumu ise 4 bin kg için 150 bin lira ödenek ayrıldı. Ağaçlandırma ve toprak koruma projesine ise 14 milyon 107 bin lira ödenek ayrıldı. Ağaçlandırma ve erozyon kontrolü tesisinin ise yüzde 82’si hayata geçirilirken proje 8 milyon 610 bin liraya mal olacak.

ARDIÇ TOHUMU ÖZEL OLARAK NASIL YETİŞTİRİLİYOR?

Ağaç türleri arasında zorlu koşullara karşı en dayanıklı ağaç olan ardıç, ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı azalmaya başlamıştı. Üretimi yapılamayan ve tohumları yalnızca ardıç kuşunun dışkısında çimlenerek yetişebilen ardıç ağaçları artık insan eliyle de üretiliyor. Bu özel yöntemle Malatya Orman İşletme Müdürlüğü Dilek Fidanlığında 4 bin kg ardıç tohumu üretildi.  Şu özel yöntemle ardıç tohumu üretiliyor; Toplanılan ardıç kozalakları kurutuluyor, daha sonra ise kırma makinasından geçirilerek patoz makinasından geçirilerek tohumlar ayrılıyor ardından havuzlarda yıkanıyor. Yıkama sırasında içi boş olan tohumlar havuzun yüzeyine çıkıyor. İçi dolu olan tohumlar da suyun içinde kalıyor. Doluluk oranlarını tespit ettikten sonra tohumlar üç gün tuzlu ve küllü suda bekletiliyor. Küllü su, tohumun çimlenmesini engelleyen reçine tabakasını temizliyor. Bu kül ise meşe külü. Sitrik asit kuşun midesindeki öz sıvısında bulunan bir asit türü. Bu sitrik asit işlemini de limonlu su ya da sirkeyle yapılıyor. Buradaki işlemler bittikten sonra tohumları yıkanıp temizlenerek kurutuluyor. Ardından da soğuk hava deposuna götürülüyor.”

 

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber