• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Öz'den Kurban Bayrami öncesi KOBI'lere müjde

TBMM Idare Amiri ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Küçük ve Orta Ölçekli Isletmeleri Gelistirme ve Destekleme Idaresi Baskanligi.nin (KOSGEB) “Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programi” ile “Ihracat Kredisi Destek Programlari” adiyla iki yeni uygulamayi hayata geçirdigini söyledi.

Öz'den Kurban Bayrami öncesi KOBI'lere müjde

TBMM Idare Amiri ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Küçük ve Orta Ölçekli Isletmeleri Gelistirme ve Destekleme Idaresi Baskanligi.nin (KOSGEB) “Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programi” ile “Ihracat Kredisi Destek Programlari” adiyla iki yeni uygulamayi hayata geçirdigini söyledi.

 
TBMM Idare Amiri ve AK Parti Malatya Milletvekili Öz, Sonsöz gazetesine verdigi demeçte, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programi ile Ihracat Kredisi Destek Programlari hakkinda bilgi verdi.
 
Öz: Kurban Bayrami öncesinde güzel bir hediye hazirladik
Iki yeni programi KOBI.lerle esnaf ve sanatkârlarin uygun kosullarda kredi temin edebilmeleri amaciyla hazirladiklari belirten Öz, sunlari dedi: “Yaklasan Kurban Bayrami öncesinde, KOBI.lerimizle esnaf ve sanatkârlarimiz için güzel bir bayram hediyesi hazirladik. Ülkemizde sayilari 3 milyonu asan isletmelerin yüzde 99.undan fazlasinin küçük ve orta ölçekli olmasi, KOBI.lere yönelik bu tip desteklere önem kazandiriyor. Reel ekonomiyi, birkaç büyük ve basarili firma üzerinden okumak, kesinlikle dogru bir yaklasim degildir. Ekonomik büyümenin tabana yayilmasi ve gerçek bir refah olusturmasi için, KOBI.lerin basarili bir kimlige bürünmeleri elzemdir. KOBI.ler, rekabetçilik kültürünün gelismesi, müsteri taleplerine duyarlilik, yeniliklere açiklik ve krizlere karsi esneklik gibi özellikleriyle de, ekonomiye canlilik kazandirmaktadirlar.
Sunu memnuniyetle söyleyebilirim ki KOBI.ler, küresel krizden hizli ve agir hasar almadan çikisimizin anahtari olmuslar, krizi firsata dönüstürmeyi bilmislerdir. Bu önemleri nedeniyle, ekonomik ve sosyal politikalarimizi belirlerken ve gelecegimiz kurgularken, KOBI.lere ayri ve özel bir parantez açtik.”
 
“136 bine yakin esnafa 7,4 milyar
Liralik kredi hacmi olusturduk”
Geçen dönemde, KOSGEB araciligiyla çesitli kredi faiz destek programlarini da uygulamaya koyduklarini hatirlatan Öz, “KOBI.lerimiz ile esnaf ve sanatkârlarimizin uygun kosullarda kredi temin edebilmelerini sagladik.
Özellikle kriz ortaminda ve krizden çikisin ilk döneminde sagladigimiz bu destekler, özel sektörün büyük ilgisine mazhar olmustur. Isletmelerimizin en büyük sikintilarindan biri olan finansman sorunlarinin çözümüne ve piyasadaki nakit sikisikligini asmaya ciddi katki saglamistir. Kredi faiz destekleriyle 2003 yilindan bugüne kadar, 136 bine yakin esnaf sanatkârla KOBI.ye toplam 7,4 milyar liralik kredi hacmi olusturduk. Bu kredilerle, KOBI.lerin 2,2 milyar dolarlik ihracat yapmasi saglanirken, 32 binden fazla kardesimize de istihdam kapisi açmayi basardik” diye konustu.
 
“Iki yeni kredi faiz destegi
programini hayata geçiriyoruz”
Finansman sikintilarini gidermek amaciyla, KOBI.ler için ikinci bir borsa olusturmayi planladiklarini kaydeden Öz,  “Kisa ve orta vadede etkili olmasi için, iki yeni kredi faiz destegi programini hayata geçiriyoruz. Küresel kriz sonrasinda, ülkemizde tüm Dünya.da oldugundan çok daha ciddi bir toparlanma süreci baslamistir. Bu yilin ilk yarisinda yüzde 11 oraninda büyüyen ekonominin, yilin tamaminda yüzde 7.den fazla büyüyecegi anlasilmaktadir. Hizli toparlanma süreci, sanayi üretim endeksi ve kapasite kullanim oranlari gibi öncü göstergelerin artmasi ve issizlik oranlarinin düsmesiyle de pekismektedir. Bu yeni kredi faiz desteklerimizdeki stratejik önceligimiz de, KOBI.lerimizi ihracata ve büyümeye yönlendirmektir. Bu nedenle, KOBI.lerimizin ihracata yönelmeleri için Ihracat Kredisi Destek Programini, büyümeye yönlenmeleri için de Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programini kullanima sunuyoruz” dedi.
 
Kredi limitleri isletmelere bagli
Öz, yeni kredi programinda, ilk defa ölçek anlaminda farklilastirmaya gidildigini belirterek, kredi üst limitlerini isletmelerin ölçegine göre artiracaklarini bildirdi.
 
“KOBI.lerin en önemli sorunlarinin basinda, çok küçük ölçekli üretim gelmektedir” diyen Öz, sunlari aktardi: “KOBI.lerin hiz ve esnekliklerini yitirmeden, optimum büyüklüklere ulasmalari ve ölçek ekonomisinden istifade etmeleri gerekiyor. Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programini, hizli bir büyüme egilimine giren esnaf sanatkârlar ile KOBI.lerimizin taleplerini karsilamak amaciyla hazirladik. Bu programla, KOBI.lerimiz ve esnaf sanatkârlarimizi yeni finansman imkânlarina kavusturacak ve üzerlerindeki finansman yüklerini azaltacagiz. Böylece isletmelerimize hizli ve sürdürülebilir bir büyüme ortami hazirlayacak, kapasite gelistirmelerini, yeni yatirim yapmalarini ve istihdam artirmalarini saglayacagiz. Bu program, mevcut yatirimlarin ürün, pazarlama, üretim yeri veya finansman yapisini da daha rekabetçi hale getirecektir. Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi Destek Programi.nda kredi üst limitlerini, mikro ölçekli isletmeler için 30 bin Lira, küçük ölçekli isletmeler için 50 bin lira, orta ölçekli isletmeler için de 80 bin Lira olarak belirledik. Sahis isletmelerinde, isletme sahibinin kadin girisimci olmasi halinde, kredi üst limitlerini 10 bin lira artiracagiz. Kredi vadesi, ilk alti ayi ödemesiz, geri kalani esit taksitler halinde 18 ay olan destekte, faiz veya kar payinin sadece 4.te 1.i isletme tarafindan ödenecek, kalan 4.te 3.ünü ise KOSGEB karsilayacaktir. Kredinin en üst limitte kullanilmasi halinde, bankaya ödenmesi gereken faiz, mikro ölçekli isletmelerde 859 lira, küçük ölçekli isletmelerde 1.431 lira, orta ölçekli isletmelerde ise 2 bin 300 lira ile sinirli kalmaktadir. Bu durumda KOSGEB payi ise, mikro ölçekli isletmeler için 2 bin 576 lirayi, küçük ölçekli isletmelerde 4 bin 294 lirayi ve orta ölçekli isletmelerde 6 bin 900 lirayi bulabilmektedir. Bu programdan 44 bin civarinda isletmenin yararlanmasini ve yaklasik 1,5 milyar lira kredi hacmi olusturmayi hedefliyoruz”
 
Ihracat Kredisi Destek Programi
Türkiye.nin ekonomik kalkinmasinda ve zenginligini artirmasinda ihracat çok önemli bir yer tuttugunu anlatan Öz, sunlari söyledi: “2023 yilinda dünyanin en büyük 10 ekonomisinden biri olmak için, yillik ihracatimizi 500 milyar dolara çikarmamiz gerekiyor. Bu amaca ulasmak için, ihracatçi isletmelerin sayilarini artirmali, pazarlarimizi genisletmeli, mevcut pazarlara daha derinlemesine nüfuz etmeli, ihracatimizin içinde ileri teknolojili ve yüksek katma degerli ürünlerin payini artirmaliyiz. Ihracat Kredisi Destek Programi.ni böyle bir perspektifle hazirladik ve KOBI.lerin ihracat potansiyelini artirmayi hedefledik.
Ihracat Kredisi Destek Programi.nda, isletme basina kredi üst limiti 200 bin dolardir; yine dileyen firmalar, daha az miktarlarda da kredi kullanabileceklerdir.
6 ay vadeli olan destekte, faiz veya kar payinin yine dörtte üçünü KOSGEB karsilayacak, sadece dörtte birini isletmeler ödeyecektir. Böylece en üst miktarda kredi kullanan isletmeler, sadece 874 dolar faiz öderken, KOSGEB 2 bin 623 dolar faiz ödeyecektir.  Bu programdan da 5 binin üzerinde isletmenin yararlanmasini ve 1,5 milyar liralik kredi hacmi olusmasini planliyoruz. Böylece destekten yararlanan KOBI.lerimizin en az 1 milyar dolar ilave ihracat yapmalarini bekliyoruz.”
 
Iki programdan da yararlanmak isteyen ve KOSGEB veri tabanina kayitli olan isletmeler, istenen belgeler ile anlasma yapilan banka subelerinden herhangi birine basvuru yapabileceklerdir.
 
Öz, KOSGEB veri tabanina kayitli olmayan isletmelerin, öncelikle veri tabanina kayit olmak için, www.kosgeb.gov.tr adresinden basvurmalari gerektigini sözlerine ekledi.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber