• DOLAR
  6,1445
  % 0,84
 • EURO
  6,8698
  % 0,97
 • ALTIN
  251,7336
  % 0,91
 • BIST
  83.675
  % -1,92
Nasuh Boztepe
Nasuh Boztepe
nasuh.boztepe@malatyasonsoz.com.tr
  OYUNU BİRLİKTE BOZALIM (PROVOKATÖRLERİN OYUNUNA GELMEYELİM)
 • 1
 • 510
 • 02 Ekim 2018 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Bu dünya bir handır. Daimi kalan yoktur. Hepimiz dünyada misafiriz. Misafir geldik, misafir gideceğiz. Tek sermayemiz kefenimizdir. Meçhuldür ki, onu da ya götürebiliriz, ya götüremeyiz.

Bu dünya kimsenin tekelinde değildir. Allah (C.C)ölümün bile hayırlısını versin.

Kimse rahatını, huzurunu bozmak istemez. Daha önce Irak’taki karışıklıklarda bir grup Iraklı peşmerge ülkemize gelmişti. Peşmergelere Türkiye kol kanat germişti. Hatta 5000 civarında Peşmergeyi Amerika bir adaya götürmüştü. Peşmergeler ise daha sonra iyi niyetimizi suistimal etmişti. Bizim yaptığımız insanlık ve yardımlara rağmen bizim yanımızda yer almadılar. PKK ile beraber oldular. Elbette her Peşmerge kötü değildir. İyilerini tenzih ederim.

İslam ülkelerinde her zaman ensar, muhacir, Ümmet kardeşliği işlenmiştir, yaşanmıştır. İmanı tam olan Müslümanlar “MÜ’MİN MÜ’MİN’İN KARDEŞİDİR.” düsturuyla hareket eder.

Mü’min’ler bir vücudun parçaları gibidir. Birisinin herhangi bir yeri rahatsızsa, diğer Müslüman da bunu kendisinde hisseder.

Suriye konusu bizim bütün zamanlarda vazgeçemeyeceğimiz bir konudur. Coğrafya açısından, içinde barındırdığı insan açısından, güvenliğimiz açısından, Ümmet olmamız ve insan olmamızdan kaynaklanan sebeplerle her zaman vazgeçemeyeceğimiz  “Bize ne? Diyemeyeceğimiz” bir durumdur.

PROVOKATÖRLERE ÇOK DİKKAT ETMEK GEREKİYOR.

Sığınmacı olarak gelip, Esatın ajanları olabilirler.  Düşmanların içimize yerleştirdiği yerli veya yabancı ajanlar olabilirler. Çok titiz ve dikkatli olmalıyız. Devletçe ve milletçe misafir ettiklerimiz, mutlaka iyi duygularla buradan ayrılmalılar.

Sadece Suriye’nin kuzeyi değil, Suriye’nin tamamı, Osmanlı bakiyesi topraklardır. İçinde yaşayanlar da Osmanlı insanıdır. Yani bizim bir parçamızdır. Cetvelle çizilen sınırlarla, kardeşler ve akrabalar, iki ayrı devlette kalmışlardır.

Yıllarca dikenli tellerin arkasında bayramlaşmalarını gözyaşları içinde izledik.

Kardeşliğimizi yeniden tesis etmek milletimizin ve devletimizin lehinedir.

Çanakkale’de yatanların birçoğu bu coğrafyanın çocuklarıdır. Benim dedemle, yanyana bu topraklar için savaşmış,  şehit düşmüşler ve şimdi de yanyana yatmaktadırlar. İnanmayanlar Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret edebilirler.

Değerli okurlar,

Sosyal medya üzerinden ülke huzurunu bozmak isteyen provokatörler, algı operasyonları yapıyorlar. Güya emeklilerden her ay para kesilip, Suriyeliler’e veriliyormuş…

Suriyeliler’e çifte vatandaşlık verilecekmiş…

Suriyeliler istediği üniversiteye gidebiliyormuş…

Suriyeliler de devlet memur olacaklarmış…

Suriyelilerin her birisinde kredi kartı varmış, her ay asgari ücret kadar çalışmadan para alıyorlarmış…

Hastanede, postane de birçok kamu kurumunda öncelik Suriyelilerinmiş…

Suriyelilerden Çete ve mafya oluşmuş, emniyette bunlara göz yumuyormuş…

İstanbul, Hatay, Urfa, Antep, Kilis gibi yerlerde Suriye mahalleleri oluşmuş.  Kimse buralara giremiyormuş…

Suriyelilerin hiçbir belgesiz işyeri açtığı, vergi ödemediği, SGK primi yatırmadığı, haksız rekabete yol açtığı, bulundukları yöre de Türk esnaf barındırmadıkları, çeteler oluşturdukları hep gündemdeymiş. Bunlar ne biçim Müslüman? Camilerde hiç yoklar.  Halkımız diyor ki; Benim Türk ordum Suriye’de, bunlar burada keyif çatıyor.

Daha bunlar gibi bir sürü abuk subuk konular hakikiymiş gibi halk arasına yayılıyor.

“Suriye’deki olaylardan dolayı zaruretten ve mecburiyetten davetsiz misafirlerimiz oldular. Her yerde varlar. Avm, park, cadde, sokak, deniz, vs. her yerdeler. Sessizce bunları bağrımıza bastık. Kucak açtık. Evimizi, barkımızı paylaştık. Hatta akraba bile olduk.” diyor vatandaşımız.  Bilinen sayı ile hisseden arasında çok ciddi farklar var.

Yaklaşık dört milyon Suriyeli arasında yamuk yumuk adamlar olabilir. Dilencilik, hırsızlık yapan, kavga ve döğüşe karışan, karışık işler yapan mutlaka vardır. Yayılmacı ve karşıyı tahrik edici davranışları olabilir. Yanlış olan bunların şehrin her yerinde kontrolsüz bulunmalarıdır. Kayıt altında tutulmamalarıdır.

Halkın huzurunu bozanların, tahriklere meydan vermeden, cezalandırılmaları gerekir.

TEHLİKE NEDİR?

Konya, Bursa, İstanbul, İzmir, Hatay, Urfa, Gaziantep gibi şehirlerde bir Suriye düşmanlığı körüklenmektedir. Bu ülke geneline de yayılmaktadır. Olay tehlikeli bir mecraya gidiyor. Kaynaşma ve birleşme yerine, ayrışmayı tercih ediliyor.

Türkiye’yi sıkıntıya sokan Türk Kürt kavgası gibi, Türk Suriyeli kavgası çıkması engellenmelidir. Kin ve nefret tohumu ekenlere engel olunmalıdır.

Yanlışlık yapan Suriyelilere taviz vermemelidir.

Provokatörlere dikkat edilmelidir.

Kalın sağlıcakla,

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber