• DOLAR
  7,0511
 • EURO
  8,3562
 • ALTIN
  462,60
 • BIST
  1,1866

Övgülerin Odağındaki Yeni Markamız TÖTM

Türk Cerrahi Derneği tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen Cerrahi Araştırma Kongresi; nakil alanındaki büyük başarılarından dolayı ilk kez Antalya dışına çıkarak, Malatya’da gerçekleşti. İnönü Üniversitesi bünyesinde gerçekleşen çalışmalardan övgüyle söz eden Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer, “Cerrahi alanında inanılmazı başardılar, mucize yaratıyorlar. Gerçekten Türk cerrahisinin Avrupa’da ve dünyada övüncü olan işlere imza atıyorlar. Bu da bizim gururumuz.” Dedi

Övgülerin Odağındaki Yeni Markamız TÖTM

Türk Cerrahi Derneği tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen Cerrahi Araştırma Kongresi; nakil alanındaki büyük başarılarından dolayı ilk kez Antalya dışına çıkarak, Malatya’da gerçekleşti. İnönü Üniversitesi bünyesinde gerçekleşen çalışmalardan övgüyle söz eden Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer, “Cerrahi alanında inanılmazı başardılar, mucize yaratıyorlar. Gerçekten Türk cerrahisinin Avrupa’da ve dünyada övüncü olan işlere imza atıyorlar. Bu da bizim gururumuz.” Dedi

Türk Cerrahi Derneği tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen Cerrahi Araştırma Kongresi’ni 13-14 Aralık tarihlerinde Malatya’da düzenliyor. Dün gerçekleştirilen kongre açılışına Malatya Büyükşehir Belediyesi Selahattin Gürkan, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. ​Seher Demirer​ ile çok sayıda bilim insanı ve davetli katıldı.

DÜNYANIN EN DONANIMLI KARACİĞER NAKLİ MERKEZİ OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK

Kongrenin açılış konuşmasını yapan İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz; 10’ncusu düzenlenen bu kongrenin, Türk Cerrahi Derneği’nin önderliğinde İnönü Üniversitesi ile birlikte, Malatya’ da gerçekleştirmenin onur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bilgiyi üreten bilimdir. Başka bir ifadeyle bilim kendi kavramlarını üretir, evrensel yasalara göre buluşlarını yapar. Bilim üretip insanlıkla paylaşmadan, ne çağdaş bir üniversite, ne çağdaş bir toplum olabiliriz, ne de çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkabiliriz. Hedefimiz çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmaktır. İnönü Üniversitesi bu bağlamda olağanüstü çabalar gösteren ülkemizin gelişmiş üniversitelerinden birisidir. Bilindiği üzere, üniversitemiz bünyesinde karaciğer nakli enstitüsü kurulmuştur. Hepinizin bildiği gibi ülkemizde ve Avrupa’ da en büyük karaciğer nakil merkeziyiz. Haziran ayında Simultan Olarak yaptığımız 5 karaciğer nakli ile dünyanın en donanımlı en güçlü karaciğer nakli merkezi olduğumuzu da gösterdik. Hedefimiz bu muydu? Tabii ki hayır. Bu enstitüde bilim üretip, insanlığın hizmetine sunduğumuz zaman kendimizi başarılı atfedeceğiz. Bu hedeflerimizi önümüzdeki yıllarda başaracağımıza inancım tamdır.” Dedi

“CERRAHİ ANLAMDA İNANILMAZI BAŞARDILAR, MUCİZE YARATIYORLAR”

Konuşmasında, İnönü Üniversitesi bünyesinde gerçekleşen çalışmalar hakkında övgüyle bahseden Türk Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Seher Demirer; “Bu dönem yönetim kurulu olarak biz, Malatya ilimizi ve İnönü Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalını ev sahibi yapmayı uygun gördük. Bu fakültenin hocalarının birçoğu Ankara’da yetişen, bizim oradan da bildiğimiz meslektaşlarımız. Burada uzun yıllardır aileleri ile birlikte yaşıyorlar. Cerrahi anlamda inanılmazı başardılar, mucize yaratıyorlar. Gerçekten Türk cerrahisinin Avrupa’da ve dünyada övüncü olan işlere imza atıyorlar. Ekibi bu anlamda tebrik ediyorum.  Burayı cansiperane çalışmalar ve büyük fedakârlıklarla inanılmaz düzeylere yükseltiler. Bu da bizim gururumuz. Dolayısıyla Malatya’yı ev sahibi yapmak hakikaten hepimizin ortak bir şekilde kabul ettiği bir karar oldu yönetim kurulunda.  Düzenleme kurulunda görev alan meslektaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Prof. Sezai Yılmaz Dünyanın Ortak Değeridir

Malatya’nın tarihte olduğu gibi bugün de bir ilim merkezi olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; Selçuklu döneminde Şahabe-i Kübra ve Şahabe-i Şura adında iki medresesi olan Malatya’nın bugün de İnönü ve Turgut Özal Üniversiteleriyle bu misyonunu başarılarıyla devam ettirdiğini vurguladı. Konuşmasında İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik eden Gürkan, Sezai hocam Malatya’da yetişmiş, sadece ülkemizin değil dünyanın ortak bir değeridir” ifadelerini kullandı.

 KARACİĞER NAKLİNDE DÜNYANIN KUTUP YILDIZIYIZ

İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay; “Malatya’da Cerrahi Araştırma Kongresi’nin 10’ncusunu, Sezai hocamızın ev sahipliğinde Tolga hocamızın sekreterliğinde, üniversitemizde, burada yapmaktan çok mutluyuz. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezimiz, Karaciğer Nakli Enstitümüz, karaciğer nakli başta olmak üzere, tüm cerrahileri siz yakından takip ediyorsunuz. Size takip ettiğinizi bir daha dedim belki saymama ihtiyaç de yok. Ama Türkiye’nin Yıldızı, karaciğer naklinde dünyanın neredeyse Kutup yıldızı diyebiliriz. Dünyanın bir numaralı merkezi.  Bunu gönül rahatlığı ile artık ifade edebiliriz. Bu tabii ülkemiz için de çok güzel bir örnek.  Bütün bunların yanında benim en çok önemsediğim alan burada Türkiye’de ve dünyada karaciğer nakli başta olmak üzere çok önemli cerrahların yetişmesi. Burada çok sayıda doktorumuz yetişiyor, Türkiye’nin ve dünyanın farklı şehirlerine giderek bu büyük ameliyatları orada gerçekleştiriyor.  70 civarında hekimden oluşan ancak, diğer üyeleri ile birlikte 100’ü kişiden oluşan büyük bir takım büyük bir cerrahi nakil ekibi var. Bu ekip gecesini gündüzüne katarak, büyük bir gayret ve fedakârlıkla bu başarıyı hem ortaya koydu, hem de her yıl sürdürüyor. Bu yıl şu anda geçen yılki karaciğer nakli sayısına ulaşmış durumda ekibimiz. Dolayısıyla önümüzdeki 3 haftada yapacakları ameliyatlarla tekrar geçen yılki rekorlarını yenilemiş olacaklar. Bunun yanında araştırmada da çok iyi ve ileri durumdalar. Ama odaklandığımız nokta, bundan sonra burasını dünyanın en iyi karaciğer araştırma merkezlerinden biri yapmak. Bir uçtan başladık, devamını getireceğiz.” Dedi.

ARTIK MALATYA’NIN YENİ BİR MARKASI DAHA VAR

Kongrenin açılışına katılan siyasilerden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Karaciğer Nakli konusunda yakalanan başarının Malatya’ya yeni bir marka değeri kazandırdığını söyledi; “Biz Malatya Milletvekilleri olarak, Malatya ile ilgili söylenmesi gereken şeyleri ifade etmeye çalışıyoruz. Malatya Türkiye’nin en önemli tarım kentlerinden birisi kayısımız çok meşhur. Siyasetçilerimiz çok meşhur. İki Cumhurbaşkanı çıkartmışız. Ama artık Malatya’nın yeni bir markası daha var. Karaciğer nakli konusunda sadece Türkiye’de değil, dünyada çapında da önemli bir marka yaratıldı.” İfadelerini kullandı.

KONGRE İLK KEZ ANTALYA DIŞINDA BİR ŞEHİRDE DÜZENLENİYOR

Üyelerinin; uzmanlık alanlarındaki haklarının korunması, geliştirilmesi, mesleki gelişimlerine katkıda bulunulması, genel cerrahi alanında toplum yararının gözetilmesi ve topluma sunulan sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla 90 yıldır çalışan Türk Cerrahi Derneğ’i (TCD), 10. Cerrahi Araştırma Kongresi’ni 13-14 Aralık tarihlerinde Malatya’da düzenliyor. 2 yılda bir düzenlenen ve geleneksel hale gelen kongre ilk kez Antalya dışında bir şehirde düzenleniyor. Cerrahi alanındaki bilimsel gelişmeleri multidisipliner bir bakış açısıyla konunun uzmanları tarafından sunuluyor. Deneysel ve klinik araştırma projelerinin planlanması, finansal kaynak sağlanması, yürütülmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili eğitim toplantıları ve kursların düzenlendiği kongre ile, cerrahi araştırmaların ulusal ve uluslararası arenada duyurulması ve çalışmaların artırılması hedefleniyor.

 Önder HANELÇİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber