• DOLAR
  6,0502
  % 0,38
 • EURO
  6,7569
  % 0,33
 • ALTIN
  247,9431
  % 0,12
 • BIST
  85.310
  % -1,68

Otomobilin Nabzı Eskiye Dönecek mi?

Ekonomik krizin etkisinin olumsuz bir yansıması da otomobil sektöründe oldu. Bu konuda Kobi Satış Temsilcisi Rıza Sekmen, “Otomobil sektöründe döviz kurlarından dolayı artışlar oldu. Bayiler de kampanyalarla neticeye ulaşmaya çalışıyor. Şuanda sıfır araçlarla 2. el araç arasındaki fiyat farkı açıldı. Ancak ilerleyen dönemlerde sıfır araçlara paralel olarak 2. el araçların fiyatları da artacak, o zaman insanlar sıfır araçların fiyatlarına alıştığı için tekrar sıfır araçlara yönelecektir.” dedi

Otomobilin Nabzı Eskiye Dönecek mi?

6. Malatya Yapı ve Dekorasyon Fuarı için ilimize gelen ve fuarda otomobil standı açan Kobi Satış Temsilcisi Rıza Sekmen ile Ülkede var olan ekonomik buhran kapsamında sıfır araç ve 2. el araç piyasasını değerlendirdik. Kobi Satış Temsilcisi Rıza Sekmen: “Otomobil sektöründe döviz kurlarından dolayı artışlar oldu. Bu artışlarla birlikte bayiler de kampanyalarla neticeye ulaşmaya çalışıyor. Bu kapsamda fiyatı dengelemeye çalışıyorlar, kredi, nakit kampanyalarıyla tüketiciye biraz daha yaklaşmaya çalışıyorlar. Bu anlamda satışların biraz düştüğü haberlere de yansıdı. İnsanlar fiyatların daha da artabileceğini düşünerek araç almaya devam ediyor, satışları düşmemekle birlikte.   Önümüzdeki döneme yönelik şuan itibariyle yılsonu kampanyaları olabilir bu yönde bir beklenti var.  Bununla birlikte fiyat artışlarının da olması muhtemel” ifadelerine yer verdi.

“YERLİ OTOMOBİL İÇİN İYİ BİR BÜTÇE, BÜYÜK BİR ARGE ÇALIŞMASI LAZIM”

 1. el piyasasını ve otomobilde yerli üretim konusunu değerlendirerek konuşmasını sürdüren Sekmen: “2. el piyasasında son gelen bu zamlardan sonra sıfır araç fiyatları yükseldi, bu sebeple sıfır araçlarla 2. el araç arasındaki fiyat farkı açıldı. Bundan dolayı bazı müşterilerimiz kredi faizleri de yükseldiği için 2. el araçlara yöneldi. İlerleyen dönmelerde sıfır araçlara paralel olarak 2. el araçların fiyatları da artacak 2. el araçların fiyatları arttığı zaman ve insanlar da sıfır araçların fiyatlarına alıştığı zaman tekrar insanlarımız sıfır araçlara yönelecektir… Egealarımız, doblolarımız Türkiye’de üretiliyor bu araçlar yerli üretim araçları. İlerleyen dönemlerde devletimizin buna teşviki olursa bu piyasayı daha da canlandırır. Bizim ülke olarak yerli otomobil üretmemizden bahsedecek olursak eğer devlet bu konuda kendi otomobilini teşvik anlamında insanlara bir kampanya uygularsa insanlar rağbet gösterir. Diğer yandan otomobil parçalarını dışarıdan alıyoruz ancak bunun tamamen ülkede üretilmesi söz konusu olabilir. Fakat bu kolay bir durum değil. Bir aracın motorunu yapmak bile başlı başına büyük bir ARGE çalışması isteyen, yılların emeğini isteyen bir şey. Bunu yapabilecek kapsasitede olan insanlar ülkemizde yok değil ama bunun için iyi bütçelerin ayrılması gerekiyor. Büyük firmalar bu işi sonuçta yıllardır yapıyor. Bu işte varız dediğimizde, elimizi taşın altına koyduğumuz zaman ilerleyen dönemlerde olmayacak bir şey değil” sözlerini kullandı.

>>Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber