• DOLAR
  6,0497
  % 0,37
 • EURO
  6,7582
  % 0,35
 • ALTIN
  247,9875
  % 0,14
 • BIST
  85.310
  % -1,68

Büyükşehir Belediyesi ile Malatya Otizm Derneği tarafından “Otizm’in Farkında Mısınız” adlı etkinliği düzenledi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Otizm Denek Başkanı Alaattin Baydaş, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Otizmli Aileler ve programın onur konuğu olarak çağrılan Avrupa Güreş Şampiyonu Muhammed Kotanoğlu etkinliğe katıldı. Etkinlik, Otizm ve Down Sendromlu çocukların Tiyatro, Dans, Söyleyişi, Sportif gösterileri ve Müzik gösterileri ile yapıldı. Engelliler Merkezi ile ilgili konuşan Başkan Polat, “Acil Eylem Planı içerisinde söz verdiğimiz projelerden birisi de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için Yeşiltepe’deki Engelliler Merkezimizi inşallah engelli kardeşlerimiz için hizmete açacağız” dedi.

“ENGELLİ OLMAMIZ DA BİR İMTİHANDIR”

Engelli olmanın da bir imtihan olduğuna değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat programda yaptığı konuşmada, “Her birimiz her an engelli olabiliriz, mutlaka bu bilinçte yamamız, kendimize, çocuklarımıza, çevremize de bu bilinçle bakmamız gerekiyor. Allah’u Teâla’nın verdiği her bir nimet imtihan içindir. Zeki olursunuz, zekânızla imtihan olursunuz, zengin olursunuz, zenginliğinizle imtihan olursunuz. Gücünüz vardır, gücünüzle imtihan olunursunuz. Varlıklı olursunuz, varlığınızla imtihan olursunuz. Âlim olursunuz, ilminizle imtihan olunursunuz. Allah’ın bize bahşettiği her hal bizim için bir imtihan vesilesidir. Bizim sağlığımız da bir imtihandır ve onunla ilgili yerine getirmemiz gereken görevlerimiz var. Yine engelli olmamız da bir imtihandır ve bununla ilgili gereğini ne ise, onu yerine getirmekle mükellefiz. Bir Hadis-i Şerif’te Peygamber Efendimiz (s.a.v), “Mümin her halükarda hayır üzerindedir” buyuruyor. Eğer o varlıklı ise, imkânlı ise, buna şükreder, bu onun için hayırdır. Eğer Mümin’in başına bir bela, bir musibet isabet ederse buna da sabreder bu da onun için hayırdır. Aslında bu sabırla şükür arasında bir yerdedir. Ve başımıza gelen her hale de sabır veya şükürle cevap vermemiz gerekiyor” ifadesini kullandı.

112 ACİL EYLEM PLANI İÇERİSİNE DAHİL EDİLDİ

112 Acil Eylem Planı içerisinde Engelli Yaşam merkezini söz verdiklerini dile getiren Başkan Polat şunları ifade etti, “Malatya büyükşehir belediyesi olarak biz birlikte yürüyeceğiz dedik. Malatya’mızdaki yaklaşık 80 bin engelli kardeşimizle birlikte yürüyeceğiz dedik. Kadınlarımızla birlikte yürüyeceğiz dedik. Gençlerimizle birlikte yürüyeceğiz dedik. Yaşlılarımızla birlikte yürüyeceğiz dedik. Acil Eylem Planı kapsamında Malatya’mızın bütün dinamikleri ile birlikte yürüyeceğimizi ilan ettik ve genel olarak da birlikte yürüyeceğiz sloganımız bizim bu dönem içerisindeki hedeflerimizde, bu çerçeve ile engelli kardeşlerimizle birlikte yürüyeceğiz dedik. Birlikte Malatya’yı kalkındıracağız, birlikte Malatya’yı büyüteceğiz, birlikte Malatya’yı Türkiye’nin en üst sıradaki illerden biri haline getireceğiz hedefini koyduk. Bununla ilgili geçmişten beri, devam eden çalışmalarımız var. Ama bu dönem içerisinde vaat ettiğimiz çalışmalarımız da söz konusu. Bu dönem içerisinde Acil Eylem Planı içerisinde söz verdiğimiz projelerden birisi de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için Yeşiltepe’deki Engelliler Merkezimizi inşallah engelli kardeşlerimiz için hizmete açacağız. Orası etaplar halinde devam edecek bir proje. Ama iki etabını biz 112 Acil Eylem Planı içerisinde söz verdik yerine getireceğiz. Diğer yandan Özalper’deki engelli merkezinin çalışmalarına başlayacağız. Yine orayı da etaplar halinde Down Sendromlu, Otizmli kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. Bu çerçeve de 112 projeyi Malatya’mıza söz verdik. 112 proje içerisinde 44 tanesi temel atmaydı, geri kalan tanıtım, fuar gibi hizmetlerimizin de açılıştı.”

“TEK ÇARESİ KALİTELİ EĞİTİM VE SPOR”

Otizm’in bilinen tek çaresi kaliteli eğitim ve spor olarak niteleyen Malatya Otizm Denek Başkanı Alaattin Baydaş programda yaptığı konuşmasında, “Otizm bir engelli grubudur. Geçmiş yıllarda dünyaya gelen her 400-500 çocuktan biri otizm tanısı alıyordu. Maalesef şuan dünyaya gelen her 59 çocuktan biri artık otizmli olarak dünyaya gelmektedir. Sayılar, dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artmaktadır. Otizm’in bilinen tek çaresi kaliteli eğitim ve spor olarak bilinmektedir. Tam da bu noktada Malatya Valimiz Sayın Ali Kaban beye aylardır elimizden tutarak spor ile eğitimin yolunu açtığı için evlatlarımız ve aileler adına saygı ve şükranlarımı sunmak isterim. Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hacı Uğur Polat beye de engelli evlatlarımızın eğitim ve spor faaliyetlerini yapabilecekleri 5 dönümlük bir alanı acil eylem planına alarak önümüzdeki yıl hizmete sunacakları bu mekân için de Sayın Başkanımıza ve emeği geçen tüm kardeşlerimize de evlatlarımız ve aileler adına saygı ve sonsuz şükranlarımızı sunarız. Otizm’i burada bugün farkındalığını artırmak için çeşitli gösteriler ile canlandırmaya çalışacağız. Bugün ki etkinliğimizde bizlere yardımcı olan bir anne, Suzan hanım kardeşimize, Kasım Hocamıza, yine destekleriyle yanımızda olan Ali hocamıza, ayrıca milli güreşçimiz Muhammed Kotanoğlu’na da bugün ki etkinliğimize Malatya’ya gelerek vermiş olduğu desteklerinden dolayı şükranlarımızı sunarız. Otizm gönüllüsü olarak Otizmlilerin dünyasına sizler de dokunabilirsiniz diyorum” şeklinde konuştu.

Engelli Otizmli ve Down Sendromlu çocukların Tiyatro, Dans, Söyleyişi, Sportif gösterileri ve Müzik etkinlikleriyle program devam etti.

>>M.  ALİ GÜNAYDIN

 

 

 

 

 

 

 

“Otizm’in Farkında Mısınız” Etkinliğine Yoğun İlgi

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber