• DOLAR
  7,8193
 • EURO
  9,4257
 • ALTIN
  459,58
 • BIST
  10,4474

Ötelenen Sorunlar Çözüm Bekliyor!

Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre ile pazarcı esnafının karşılaştığı sorunları ve satışa sunulan ürünleri ele aldık. Önemli noktalara temas eden Başkan Emre defalarca dile gelmesine rağmen sürekli ötelenen pazarcı esnafının yaşadığı tuvalet sıkıntısının ve kayıt dışılığın çözümü için acele edilmesi gerektiğinin altını çizdi

Ötelenen Sorunlar Çözüm Bekliyor!

Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Ümit Emre ile pazarcı esnafının karşılaştığı sorunları ve satışa sunulan ürünleri ele aldık. Önemli noktalara temas eden Başkan Emre defalarca dile gelmesine rağmen sürekli ötelenen pazarcı esnafının yaşadığı tuvalet sıkıntısının ve kayıt dışılığın çözümü için acele edilmesi gerektiğinin altını çizdi

Öncelikle kış dönemine giriyoruz bu kapsamda pazar ürünlerindeki fiyat artışına yönelik neler kaydedersiniz?

Tüm Dünya’da, Türkiye’de olduğu gibi, Malatya olarak sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Öncelikle İzmir’de meydana gelen depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan Rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Malatya’mız da bir deprem yaşadı. Ardından covid pandemisi başladı. Birçok sıkıntılarla karşılaştık ama Allah’a şükür Malatya’mızda bu sene yerli ürünler olsun, diğer ürünler olsun bol ve bereketli bir yıl geçirdik. Son haftaya kadar havaların iyi gitmesi nedeniyle hemşerilerimiz kışlık hazırlıklarını tamamladılar. Havalar soğumadan vatandaşlarımız, salçasını, reçelini, kurutmalığı, turşusunu, yerli ürünlerle uygun fiyatlarla yaptılar. Kışa yönelik mevsim ürünleri olarak, ıspanak, pırasa, havuç,  patates, kuru soğan, meyvelerden portakal, mandalina, elma gibi ürünlerin fiyatlarında da çok aşırı yükselme yok. Ancak yine de günümüz şartlarında maliyetlerin yüksekliğinden dolayı yüzde 50 civarında bir artış söz konusu. Diğer yandan sebzedeki fiyat artışı piyasa şartlarına göre normal seviyede.”

Pazarlarda çalışan esnaf pandemi sürecinde ne gibi sıkıntılarla karşı karşıya kaldı ve kalmaya devam ediyor? 

“Türkiye genelinde birçok esnaf grubu mağdur olduğu gibi burada da bizim pazarcı esnafımız pandemi sürecinin başladığı ilk zamanlar mağdur oldu.  Halen de devam eden sıkıntılarımız var. Sezon boyunca ayakkabıcı,  elbisesi, zücaciyeci, parfümcü esnafımız hiç çalışamadı. Sadece sebzeciler çalıştı. Bununla birlikte tezgâhlar küçüldü. Ürün seçme olayı bitti. Mal temininde de sıkıntı yaşandı. Her tezgâha 2 taneden fazla müşteri alınmadı ve tezgâhlar arasında 3 metre mesafe olacak şekilde çalışıldı. Bu da ürünlerin sergilenmesini kısıtladı. Yine de bu süreç içerisinde pazarlarımız çalıştı ve halkımızı mağdur etmedik. Pazarcılık da diğer meslekler gibi bir hizmet sektörüdür. Pazarcıların BAĞ-KUR’ ları aksamadan devam ediyor.  Araçlarının yakıtı, yer işgal bedellerinde bir değişiklik yok. Ödemelerinde veya çalıştıkları işlerin yoğunluğunda her hangi bir değişiklik yok. Ama yine bugünümüze şükür. İnşallah en kısa sürede bu hastalık iletinden ve kurtuluruz. Allah vatanımızı milletimizi korusun. Pandeminin ilk başladığı günden itibaren pazarcı esnaflarımıza gerekli tüm bilgileri, uyarıları oda olarak yaptık. Belediyelerimiz de sağ olsun bu konuda bize çok büyük destek oldular. İlk günden itibaren pazarlar kurulmadan girişler kontrol altına alındı. Dezenfektan konuldu. Pazarlar açılmadan tezgah yerleri dahil ilaçlandı. Esnafımızda maske, mesafe, dezenfektan konusunda dikkatli olmaları yönünde uyarıldı. Sosyal mesafe konusunda burada emniyet güçlerimiz, Sayın Valimiz de destek verdi. Pazarların pazarın giriş çıkışları kontrol altına alındı. Bu konudaki desteklerinden dolayı Başta Sayın Valimize, Emniyet Müdürlüğümüze ve Belediyelerimize, kurallara uyan esnafımıza teşekkür ediyorum.”

Pazarcı esnafının en çok karşılaştığı ve üstesinden gelemediği sorunlarından bahsederseniz neler söylersiniz, bunlara yönelik çözüm önerileriniz neler olurdu?

“Yıllardır biz de dile getirdiğimiz sorunlarımız devam ediyor. Çözülecek denilen sorunlar henüz çözüm noktasına dahi gelmedi. En büyük sorunlarından bir tanesi kayıt dışı korsan çalışanlarla ilgili.  Bu kayıt dışı çalışanlar, yollarda da var, köşe başlarında da, kavşaklarda da, şehir merkezinde de var. Bunların çok ciddi bir şekilde olumsuz olarak pazarcı esnafına yansıması da var.  Bunlara bir çözüm bulamadılar. Bizler pazarcı esnafı olarak düzenli bir şekilde BAĞ-KUR’unu, Belediye işgaliyesini, çalışan işçinin SSK’sını, maliyesini, mal aldığı zaman %8 KDV’si direkt hal’de ödeyip gelen esnaf grubundan oluşuyor. İş yeri açmış esnaf gibi esnafın karşısına tezgâh açıyorlar. Bu tür insanlarla mücadele edilmiyor. Bunu da birçok defa dile getirmemize nazaran çözüm noktasında bir arpa boyu yol alamadık. Bunun yanında tabii ki esnafımızın karşılanması gereken temel ihtiyaçları da var. Bunların başında tuvalet ihtiyacı, su ihtiyacı,  çadırlarımızı bir ip bağlamak için halka ihtiyacı var. Bunlar çok basit aslında bunları çözmek isterse de ben öyle sanıyorum ki 20 günde çözülür. Çözüm önerilerinde beraberinde sunuyoruz ama şimdi istişarede yapılan işlerin hepsi güzel olur. Ama ben biliyorum diyerek yapılan işler hem maliyeti artar hem yapılan işte randıman olmaz bunlara da çözüm bulamadık. Pazarlarda en büyük sıkıntı pazarcılarımızın tuvalet konusu oluyor. İlimizin değişik mahallelerinde değişik günlerde 2-3-4 pazar kuruluyor.  Malatya sınırları içerisinde haftada 35 ile 37 arasında pazarımız kuruluyor. Daha önce Hacı Uğur Polat Başkanımız Yeşilyurt Belediye başkanıydı. Antalya’dan bir proje getirdik. Antalya’daki pazar yerlerinde Antalya Belediyesi’nin uygulamış oldu seyyar portatif tuvalet projesiydi. Tuvaleti getiriyorlar. İçinde işte suyu var, normal bir tuvalet. Rögar kapağını açıp rögara bağlıyorlar. Hem esnaf yaralanıyor. Hem vatandaş yararlanıyor.  Akşam söküp götürüyorlar. Bunun örnekleri Antalya’da olsun Kocaeli’nde olsun İzmir’de olsun birçok ilimizde var. Bu konuyla ilgilenilmesini bekliyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz ve Hanife Yiğit’in Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber