• DOLAR
  6,0994
  % 0,10
 • EURO
  6,8383
  % 0,51
 • ALTIN
  252,0908
  % 1,05
 • BIST
  84.596
  % 1,10

Oruç ile Ilgili Merak Ettiklerimiz

Temel ibadetlerimiz arasinda yer alan, beden sagligimiz açisindan büyük öneme sahip olan oruç ile ilgili merak edilenleri Il Müftüsü Ümit Çimen’e sorduk

Oruç ile Ilgili Merak Ettiklerimiz


>>Nihal GÜL'ün Röportaji


Diger aylar arasinda seçkin bir yere sahip olan ve "Bin geceden daha hayirlidir" denen Kadir gecesini içinde barindiran Ramazan ayini idrak etmenin mutlulugunu yasiyoruz. Her Ramazan oldugu gibi bu Ramazanda da oruçla ilgili sorular insanlarin kafasini mesgul ediyor.  Bizler de toplumumuzu aydinlatmak adina temel ibadetlerimiz arasinda yer alan, beden sagligimiz açisindan büyük öneme sahip olan oruç ile ilgili merak edilenleri Il Müftüsü Ümit Çimen'e sorduk. "Oruç ansizin gelecek sikintilara karsi insanlara dayanikli olmayi ögreten bir ögretmendir." diyen Müftü Çimen, bu mübarek ay ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatti.

 

Orucun Faziletleri nelerdir kisaca deginir misiniz?

Allah'in emir ve yasaklari mutlaka kullarin yararina olan seylerdir. Allah'in yapilmasini istedigi seylerde  kullar için çok büyük faydalar vardir. Yasakladigi seylerde de büyük zararlar bulundugunu inkar edemeyiz. Iste oruç ibadetinin de temel hedefi insanlari takvaya eristirmektir. Oruç kanaatkarligimizi güçlendirir. Açlik çeken insan  yoksulun muhtacin durumunu anlar ve kanaat etmenin önemini daha iyi kavrar. Oruç ibadeti insana iftar ve sahur ile, teravih namazlari ile, diger ibadetlerle hayata çekidüzen verme imkani sunar. Ramazan ayi kulun Rabbine iltica ederek günahlarinin bagislanmasi için hayat yoluna yerlestirilmis. Firsatlarla doludur. Ayni zamanda Kur'an ayidir. Kisi Kur'an üzerinde daha fazla düsünme imkani bulur. Oruç bedenin zekati olarak vücutta birikmis zararli maddelerin atilmasi için metabolizmaya büyük imkan verir. Bedenlerimiz saglik bulur. Ramazan orucu ümitsiz insanlarin bagislanma ümitlerini yeserttikleri bir zaman dilimidir. Oruç ansizin gelecek sikintilara karsi insanlara dayanikli olmayi ögreten bir ögretmendir. Kisacasi oruç hem madden hem de manen bize büyük firsatlar sunuyor.

Oruca Niyet nasil yapilir?

Niyet Ibadetlerin kabulünün ön sartidir. Niyetsiz yapilan amel ibadet degeri kazanmaz. Niyetin asil gerçeklestigi yer kalptir. Bu da ya­pilacak ibadete baslama sirasinda o ibadetin bilincinde olmakla gerçeklesir. Niyetin dil ile söylenmesi, kalben yapilan niyetin disa vurul­masindan ibaret olup, menduptur. Buna göre her ibadette oldugu gibi oruçta da kalben ni­yet etmek yeterlidir.

Oruç için niyetin vakti, aksam namazi vak­tinin girmesiyle birlikte baslar. Oruç için sa­hura kalkilmasi fiili bir niyettir. Kisi sahura kalkmamis olsa bile sabah bu bilinç içinde ise niyetli sayilir.

Ramazan orucu ile günü belirlenmis adak orucu ve nafile oruçlarda niyet etme zamani, ögle namazina yaklasik bir saat kalana ka­dar devam eder. Bunlann disindaki, kefaret, kaza, günü belirlenmemis adak oruçlarinda ise imsak'tan önce niyet edilmesi gerekir.

 

Yatmadan önce yemek yiyip oruç tutmaya niyet eden kisi gece uyandiginda henüz imsak vakti girmeden yemek yiyip  içebilir mi?           

"Imsak", sabah namazinin girisini ve orucun baslayis vaktini ifade eder. Oruç tutacak kisi­nin bu andan itibaren yeme igneye son ver­mesi gerekir. Ancak, oruca niyet zamani ile oruca baslama zamaninin çakismasi sart ol­madigi için daha önceden de niyet edilebilir. Bu itibarla, yatmadan önce yemek yiyip oruç tutmaya niyet eden kisi, geceleyin uyandigin­da imsak vaktine kadar yiyip içebilir. Oruç­lunun yapmasi yasak olan herhangi bir seyi yapabilir.

 

Sahurda ezan bitene kadar yemek yenilebilir mi?

Imsak vakti ezan ile degil, tan yerinin agar­masi ile baslar. Bu sebeple ezan okunsun- okunmasin imsak vaktinin baslamasi ile yeme içmeye son vermek gerekir. Ezanin im­sak vaktinden önce okunmasi, ezanla birlikte oruca baslamayi zorunlu kilmadigi gibi, eza­nin geç okunmasi hâlinde de imsak vaktinin girmesinden sonra yiyip içmek mübah olmaz.

 

Oruçlu kimsenin dislerini tedavi ettirmesi orucu bozar mi?

Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfin siz olarak dislerini tedavi ettirmesi veya çektir­mesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasinda, kan veya tedavide kullanilan maddelerden herhangi bir seyin yutulmasi orucu bozar.

 

Kalp hastalarinin dil alti hapi kullanmasi orucu bozar mi?

Bazi kalp rahatsizliklarinda dil altina konulan ilaç dogrudan agiz dokusu tarafindan emilip kana karisarak kalp krizini önlemektedir. Söz konusu ilaç, agiz içinde emilip yok oldu­gundan mideye bir sey ulasmamaktadir. Bu itibarla, dilalti hapi kullanmak orucu bozmaz.

 

Her gün hap kullanmak zorunda olan hastalarin oruç tutmalari gerekir mi?

Hastalik, Ramazan’da oruç tutmamayi mu­bah kilan özürlerdendir. Bir kimsenin oruç tuttugu takdirde hastalanacagi, hasta ise has­taliginin artacagi tibben veya tecrübe ile sabit olursa oruç tutmayabilir. Iyi olunca da yalniz yedigi günler sayisinca kaza etmesi gerekir.

Ayet-i Kerime'de  "sizden her kim hasta yahut yolcu olursa tutamadigi günler sayisinca diger günlerde oruç tutar" (Bakara, 2/184) buyrulmustur. Ömrü boyunca bu durumda hasta olan kisiler ise, her gün için bir fidye verirler. Yoksul ve muhtaç kisilerin fidye vermeleri de gerekmez. Zira dinimizde hiç kimse, gücünün üstünde bir sorumlulukla yükümlü tutulmamistir.

 Zor ve mesakkatli islerde çalisanlarin oruç tutma zorunlulugu var mi?

Oruç tuttugu takdirde sagligina bir zarar gelmesinden korkan kimse, orucunu tut­mayabilir. Bu durumda olanlar, izinli ol­dugu günler veya uygun zamanlarda tutamadiklari oruçlari kaza ederler.Bir zorunluluk olarak, agir islerde çalis­mak zorunda olan kisiler oruçlu olarak çalistiklari takdirde sagliklari risk altinda kalacaksa Ramazan ayinda tutamadiklari oruçlarini uygun bir zamanda kaza ederler.

 

Seker hastalarinin uyguladiklari insülin ignesi orucu bozar mi?

Ignenin orucu bozup bozmayacagi, kullanilis amacina göre degerlendirilebilir. Agn dindir­mek, tedavi etmek, vücudun direncim artir­mak, gida vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapilmaktadir. Gida ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamina gel­mediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gida ve/veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar (Din Isleri Yüksek Kurulu 22.09.2005 Tarihli Karar). Seker hastalarin kullandiklari in­sülin ignesi bu nitelikte olmadigi için orucu bozmaz. Diger yandan ehil doktorlarin, oruç tutmasinin saglik açisindan zararli olacagi teshisini koydugu bir hasta, Ramazanda oruç tutmayabilir. Böyle bir kisi, Ramazan ayinin her günü için birer fidye verir. Insüline bagimli olarak yasayan hastalarin da oruç tutmalari sagliklarina zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Tutamadiklari oruçlarinin sayisinca her gün için bir fidye verirler.

 

Meslegi geregi sürekli olarak yolculuk yapan kisi oruç ibadetini nasil yerine getirebilir?

Mazeret devam ettigi sürece ruhsat da devam eder. Dolayisi ile yolculuk ve hastalik gibi mazeretleri sebebi ile oruç tutmayan kisiler, bu mazeretleri devam ettigi sürece oruç tutmayabilirler. Sürekli mazereti bulunan kisiler mazeretleri ortadan kalkinca zamaninda tutmadiklari ramazan oruçlarini kaza ederler. Kur'an-i Kerim'de ; " Kim hasta ve ya yolcu olursa  oruç tutmadigi günler sayisinca baska günlerde tutsun."  (Bakara 2/185) buyurulmaktadir. Devamli olarak uzun yola giden kaptan ve sürücüler de yolcu hükmündedir.  Ancak yolculugu esnasinda bir sikinti çekmeyenlerin oruç tutmasi daha faziletlidir.

 Oruç fidyesi ne demektir?

 Fidye bazi ibadetlerin eda edilmemesi ya da edasi sirasinda bir takim kusurlarin islenmesi halinde  ödenen mali yükümlülüktür. Ibadetlerle ilgili fidye oruç ve hacda söz konusudur. Ihtiyarlik ve sifa umudu olmayan bir hastalik sebebiyle  oruç tutmayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan  kimse oruç tutmadigi her güne karsilik bir fidye öder. Kur'an-i Kerim'de " Oruç tutmaya güç yetiremeyenler bir fakir doyumu fidye öder." (Bakara 2/184) buyrulmaktadir.  Bir fidye miktar, bir sadaka-i fitir miktaridir. Sadaka-i fitir ise bir kisiyi bir gün için doyu­racak yiyecek veya bunun para olarak kar­siligidir. Oruç fidyeleri, Ramazan ayinin so­nunda toptan verilebilecegi gibi, Ramazan ayi içinde günlük olarak veya Ramazan ayi basin­da da verilebilir. Fidyelerin tamami ayni sahsa defaten verilebilecegi gibi, her birine verilen miktar bir fitre miktardan asagi olmamak sartiyla farkli kisilere de verilebilir. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkâni el vermeyen kimse Allah'tan af diler. Günler uzun oldugu için oruç tutama­yan hasta ya da yaslilar, kisa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadiklari orucu kisa gün­lerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermis olduklari fidyeler sadaka sayilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber