• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843
Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
abdulvahapkaygusuz.@malatyasonsoz.com.tr
Örnek Bir yaşam Hikayesi
 • 0
 • 823
 • 15 Ocak 2020 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Bizim Vahap ağabeyimiz, Bizden küçüklerin Vahap Amcası, Daha küçüklerin ise Vahap dedesinden bahsedeceğim.

Her ne kadar Protokolde Belediye Başkanı olarak geçse de o herkesin hayırseverliğiyle tanıdığı bir gönül insanı, İşadamı ve Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük.

Yardımseverliğini bildirmeyen, cebine koyduğu büyük miktarlı bir parayla çarşıya çıkan dönüşünde cebinde ekmek alacak parası kalmayan Vahap Amcadan bahsedeceğim ve şahit olduğum birkaç hadiseyi anlatıp yaşamını özetleyeceğim.

Vahap Abiyle yaklaşık 20 yıl aynı çıkmaz sokağı paylaştık. Kimin başı sıkışsa, kimin çözülmez bir işi varsa Vahap amcanın yanında.

Yaptığı yardımların hesabı yok. Okul, Sağlık ocağı, Öğrenci Yurdu, Hastane ve Cami başta olmak üzere birçok tesisin yapımında emeği, katkısı olan bir Vahap amca.

Bir gün karşılaştık. Adaş araban müsait mi diye sordu. Müsait olduğunu söyleyince bir akçadağa gidip gelelim dedi. Olur dedim. Birlikte Akçadağa gittik. Gazeteci olduğumu bildiği için bana sen burada bekle beni diye, Akçadağ meydanında beni bırakıp bir yere gitti. Sen yemeğini ye, çayını iç az işim var dedi ve gitti.

Sonra geldi. Birlikte çay içerken mahalle muhtarı gizlice konuyu: “Biz Vahap amcaya Camimizin artezyen kuyusu açılacaktı. Yardım talebiyle Doğanşehir’e gittik. Siz makbuzunuzu cebinize koyun. Gidin adam bulun, artezyeni yaptırın. Su çıkarsa bana haber verin dedi. Biz de dediğini yaptık. Artezyen bu gün tamamlandı. Caminin suyu bağlandı. Vahap amca gelip ücretini ödedi” diye anlattı.

Bir başka yardım hikâyesi, Doğanşehir’de yaklaşık 10 civarında market var. Özellikle Ramazan ayında Vahap amca ramazan kolisi yaptır. Marketlerin hiçbirinden fiyat sormaz. Herkese aynı listeyi verir. Örneğin 10’ar koli alacak. Herkes kestiği faturanın karşılığını pazarlıksız olarak alır. Sonrasında ise görevliler tarafından, özellikle köylerdeki, mahallelerdeki fakirlerin kapıları çalınır. Paket kapı önüne bırakılıp gidilir. Vatandaş yardımın nerden geldiğini bilmez. Hayır dediğin böyle olur.

Yine okullarda okuyan öğrencilere yapılan yardım konusu var. Hele bu konu Türkiye’ye değil, yardım konusunda dünyaya örnek olacak cinsten. Har yıl okullara form gönderilir. Öğretmenler çocukların cinsiyetti, bedeni, kilosu, ayakkabı numarası gibi bilgileri listelere yazarlar. Listeler önce sınıf bazında, sonra okul bazında, toplanır ve LC Waikiki merkezine gönderilir.

Yardım departmanında çalışan yaklaşık 1000 kişi ellerindeki listelere göre 1. kalite ürünleri ihtiyaca göre paketlerler. Sonra adrese ulaştırırlar. Ertesi gün okul cıvıl cıvıl olur. Giysiler birbirine benzemez ama herkes yeni giyesilerle mutludur. Kimin ne aldığını kimse görmez ve bilmez. Bu arada emeği geçenler de unutulmaz. Bu dağıtım sistemi ayrı bir konudur. Bunu ayrı bir şekilde Türkiye’ye örnek olması açısından ele almak lazım.

Diğer yandan Malatya Eğitim Vakfı tarafından verilen öğrenci bursları var. Bu burslar da yüksekokullarda okuyan öğrencelerin okumalarına imkan sağlar. Aileleri rahatlatır ve Ailelilerden de dua alır.

 1. Dönemdir Belediye Başkanlığı yapıyor Vahap amca. Belediyeden maaş almaz. Geleni gideni de halen boş çevirmez. Atar elini cebine arkasını dönerek kimseye hissettirmeden talep sahibinin avcuna bir şeyler sıkıştırır.

Problemi olan gelir Vahap Amcanın yanında. Problemi çözülmüş olarak döner. Sevilir sayılır Vahap amca. Sözünde de çıkılmaz.

Bir de şu var. Bu yazımı okursa bana da biraz sitem eder. “Yav sen bunları niye yazdın. Ben Allah rızası için yapıyorum” der. Bunu da biliyorum.

Kısaca örnek bir yaşam hikayesi var Vahap Amcanın. Anlatacak çık şey ver ama. “Allah rızası için yapılanlar anlatılmaz, Sağ elin verdiğini sol el bilmemeli” diye uyarıda bulunarak, “Bunları geç” diyerek sorduğumuz soruları cevaplamaz.

Ömrün uzun olsun Vahap Amca. Senin gibi insanlara memleketin çok ihtiyacı var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber