• DOLAR
  6,8659
 • EURO
  7,7932
 • ALTIN
  400,25
 • BIST
  1,1339

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Beydağı Ağaçlandırmasını Sosyal Medyada Gündeme Taşıdı

Beydağı tabiat parkındaki ağaçlandırma çalışmaları takdir üstüne takdir topladı. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Çakır Yılmaz tarafından yazılan Beydağı şiirini sosyal medya hesabından paylaşınca, gözler tekrar Beydağına çevrildi

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Beydağı Ağaçlandırmasını Sosyal Medyada Gündeme Taşıdı

Beydağı tabiat parkındaki ağaçlandırma çalışmaları takdir üstüne takdir topladı. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Çakır Yılmaz tarafından yazılan Beydağı şiirini sosyal medya hesabından paylaşınca, gözler tekrar Beydağına çevrildi

Beydağ’ında yapılan çalışmayı anlatan bir videoyu Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, sosyal medya hesabından paylaşınca, tüm Türkiye’nin gözü yeniden Beydağına çevrildi. Malatya Fidanlık Şefi Serkan Yılmaz’ın babası Çakır Yılmaz tarafından yazılan şiirin seslendirildiği Beydağı Videosu, paylaşım rekorları kırmaya aday görülüyor. Beydağı ağaçlandırma çalışmalarının gündeme gelmesiyle,  ağaçlandırma sahasında yapılan çalışmalarla dikilen fidanların bakım ve kontrol çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, ağaçlandırma sahasında bakım ve denetim çalışmalarının devam ettiğini hatırlatarak şu bilgileri paylaştı. “Beydağı ağaçlandırma sahasında bin 650 hektar alanda 680 bin fidan yer almaktadır. Bilindiği gibi bu ağaçların dikimi esnasında Beydağ’ının kayalık zemini özel kaya delme makinalarıyla delinerek dikim alanları oluşturulmuş, kurulan sulama sistemiyle de sulama yapılmıştı. Son 4 yıldır fidanlarda sulama yapmadık. Neticede fidanlar kendi kökleriyle suyu bularak büyümeye başladı. Bu da önümüzdeki yıllarda fidanların daha çabuk büyüyeceği anlamına geliyor. Dikilen fidanların boyu şu anda 2 metreye yaklaştı. Sayın Genel Müdürümüz tarafından paylaşılan şiir eski Malatya Fidanlık Şefimiz Serkan Yılmaz arkadaşımızın babası tarafından kaleme alınan bir şiir. Şiirin Genel Müdürümüz tarafından paylaşılması ise hem bizleri hem arkadaşlarımızı gururlandırdı. Dikkatler yeniden Beydağ’ına çevrildi. Böyle bir çalışma yapıldığı için tüm emeği geçenlere saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum. Beydağında oluşan orman örtüsü hem faunada ki hem floradaki zenginlikle burada bir ekosistem bir biyoçeşitlilik oluşturmaya başladı.”

ÇALIŞMA ORMAN GENEL MÜDÜRÜN DİKKATİNDEN KAÇMADI

2009 yılında başlayan Beydağı Yeşilkuşak ağaçlandırma sahasında dikilen 700 bin fidanın ortalama boyları 2 Metreyi buldu. Genel Müdür Karacabey tarafından kurumun resmi sitelerinde paylaşılan görüntü ise paylaşım rekorları kırmaya aday görülüyor. Karacabey paylaşımında ; “Bir Şefimiz, Malatya Beydağı’nda yaptığımız ağaçlandırmaları babasına gösterir. Şefimizin Muhterem Babası bir şiir kaleme alır. Yazanın kalemine, okuyanın diline, çalanın yüreğine, tabi ki daha yeşil bir Türkiye için çalışan tüm ekip arkadaşlarımın emeklerine sağlık.” ifadelerini kullandı. Diğer yandan Beydağı ağaçlandırma sahasında yapılan çalışmalarla dikilen fidanların bakım ve kontrol çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Malatya Orman İşletme Müdürü Yakup Kalaylı, orman sahasında bakım ve denetim çalışmalarının devam ettiğini hatırlatarak şu bilgileri paylaştı. “Bilindiği gibi bu ağaçların dikimi esnasında Beydağ’ının kayalık zemini özel kaya delme makinalarıyla delinerek dikim alanları oluşturulmuş tabandan sulama sistemiyle de sulama yapılmıştı. Son 2 yıldır sulama yapmadık. Ağaçlar kendi kökleriyle suyu bularak büyümeye başladı. Bu da önümüzdeki yıllarda ağaçların daha çabuk büyüyeceği anlamına geliyor. Dikilen ağaçların boyu şu anda 2 metreye yaklaştı” diye konuştu.

BEYDAĞINDA BİYO ÇEŞİTLİLİK OLUŞMAYA BAŞLADI

Kalaylı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey tarafından sosyal paylaşım sitesindeki paylaşım ile ilgili olarak da şunları söyledi. “Sayın Genel Müdürümüz tarafından paylaşılan şiir Malatya Fidanlık Şefi Serkan Yılmaz arkadaşımızın babası tarafından kaleme alınan bir şiir. Şiirin Genel Müdürümüz tarafından paylaşılması ise hem bizleri hem arkadaşlarımızı gururlandırdı. Dikkatler yeniden Beydağ’ına çevrildi. Böyle bir çalışma yapıldığı için tüm emeği geçenlere saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek “Beydağında oluşan orman örtüsü hem faunada ki hem floradaki zenginlikle burada bir ekosistem bir biyo çeşitlilik oluşturmaya başladı.” İfadelerini kullandı.

Bugün Beydağını gezdim

Geleceği bir hoş gördüm

Buluşmuş toprak anayla

Dört bir yanı fidan gördüm.

Teras teras desen desen

Küçük büyük çok can gördüm

Seyreyledim zirvesinden

Ödenemez Emek gördüm.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber