• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Organ Bağışında Türkiye Ortalamasının Üzerindeyiz

3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ Bağışı Haftasında Malatya’daki organ bağışı oranlarını MEAH Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakil Koordinatörü Uzman Dr. Leman Acun Delen ile konuştuk.  Organ bağışı ortalamasının Malatya’da yüksek olduğunu vurgulayan Uzman Dr. Delen, “İnönü Üniversitesi’nde Karaciğer Nakil Enstitüsü ve organ nakli yapan hocalarımız olduğu için Malatya’da organ bağışı ortalaması yüksek. Canlı donörden alınan organ nakli de olabiliyor…  Hastanede çalışan müftülük tarafından görevlendirilen 2 din görevlimiz var. Bunlar zaman zaman vatandaşlarımızı dini açıdan bir sakınca olmadığına dair bilinçlendiriyorlar.“ dedi

Organ Bağışında Türkiye Ortalamasının Üzerindeyiz

Malatya’daki organ bağışındaki son durum hakkında  Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Organ Nakil Koordinatörü Uzman Dr. Leman Acun Delen bir açıklama yaptı. Uzman Dr. Delen şunları dile getirdi: “Yoğun bakımlarımızda yatan veya acil servise başvuran tıbben hastanemize kurulan komisyonca beyin ölümü tanısı konulduktan sonra aile görüşmesi yaparak organ bağışı olursa eğer bu bağışın yerine ulaşmasını sağlayan ekibiz. Bu günümüzde çok önemli. tıbbi ilerlemeler sayesinde çok başarılı nakiller hem Malatya’da hem de Türkiye’nin muhtelif birçok hastanesinde yapılabilmekte. Yeni hayatların ortaya çıkabilmesi için bunu çok önemsiyoruz. Ülkemizde organ bağışı henüz istediğimiz düzeyde değil. Ama yaptığımız kampanyalarla, verdiğimiz bilgilerle, televizyon programlarıyla halkımızı bilinçlendirip organ bağışının artmasını temenni ediyoruz.  Malatya’da İnönü Üniversitesi’nde Karaciğer Nakil Enstitüsü ve organ nakli yapan hocalarımız olduğu için Malatya’da organ bağışı ortalaması yüksek. Net sayı veremiyorum. Canlı dönerden alınan organ nakli de olabiliyor. Bu yüzden sayımız Malatya’da yüksek. Bizim hastanemizde şu an nakil yapılmıyor. Organ donörü bu sene için 6 tane organ bağışımız oldu. Bir tanesi donör oldu. Organ bağışı demek hastanemizde beyin ölümü tanısı koyduğumuz yoğun bakım hastalarımızın ya da acil servise başvurup hastanemiz tarafından kurulan komisyon tarafından beyin ölümü tanısı konulan hastaları organ bağışına alıyoruz, onu gerekli olan yerlere iletiyoruz. Uygunsa donör oluyorlar, organ yapıları uygun değilse donör olamıyorlar maalesef. Organ bağışının hayat kurtaracağı yönünde vatandaşlarımızı bilinçlendirmek istiyoruz.  Hepimizin bir gün bir böbreğe, kalbe, bir akciğere ihtiyacı olabilir. Organ bağışı yönünde Malatya şu anda Türkiye ortalamasının üzerinde.”

“MÜFTÜLÜKLE DE İRTİBAT HALİNDEYİZ”

Delen sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Farkındalık oluşturmak için toplu yerlerde stantlar açıyoruz. Birimimizde çalışan arkadaşlar mesela askeri kışlalara, üniversite gibi toplu yerlere stant açıp bilgilendirme kampanyaları yapıyorlar. Bunu Bakanlıkta çok önemsiyor. Bakanlık bünyesinde de bilinçlendirme çalışmaları var. Biz de hastane ve birim olarak çeşitli zamanlarda hem dışarıda hem de hastane içerisinde stantlar kurarak, halkımızın bu konudaki endişelerini azaltarak organ bağışına teşvik etmeye çalışıyoruz.  Biz Müftülükle de irtibat halindeyiz. Hastanede çalışan müftülük tarafından görevlendirilen 2 din görevlimiz var. Bunlar zaman zaman vatandaşlarımızı bilinçlendiriyorlar. Dini açıdan bir sakınca olmadığına dair. Bir organ hayat kurtarır. Herkesin empati yaparak bir gün bir organa ihtiyacı olabileceğini düşünerek hem ülke ekonomisine katkıda bulunmak hem de hayat kurtarmak anlamında herkesi organ bağışına davet ediyorum.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber