• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Ordu'da devir teslim

Yüksek Askeri Sura (YAS) karariyla 30 Agustos 2010'dan geçerli olmak üzere Jandarma Genel Komutanligina atanan 2. Ordu Komutani Orgeneral Necdet Özel, görevini Korgeneral Servet Yörük'e devretti. 2. Ordu Komutanliginda düzenlenen devir teslim törenine, 30 Agustos 2010'dan itibaren Genelkurmay Baskanligini üstlenecek Kara Kuvvetleri Komutani Orgeneral Isik Kosaner de katildi.
 

Ordu'da devir teslim
Yüksek Askeri Sura (YAS) karariyla 30 Agustos 2010'dan geçerli olmak üzere Jandarma Genel Komutanligina atanan 2. Ordu Komutani Orgeneral Necdet Özel, görevini Korgeneral Servet Yörük'e devretti. 2. Ordu Komutanliginda düzenlenen devir teslim törenine, 30 Agustos 2010'dan itibaren Genelkurmay Baskanligini üstlenecek Kara Kuvvetleri Komutani Orgeneral Isik Kosaner de katildi.
 
“Hiçbir seyin üzerini örtmedik”
 
Törende konusan Orgeneral Özel, 2 yil önce ulusal birlik ve bütünlüge önemli ölçüde tehdit olusturmaya devam eden terörle mücadelenin yogunluk kazandigi bir ortamda, sorumluluk ve görevinin agirliginin bilincinde olarak görevi devraldigini ifade etti. Görev süresi içerisinde bölücü terörle mücadeleyi tamamen hukuk kurallari içinde yürüttüklerini belirten Orgeneral Özel, söyle konustu: ''Görev sürem içerisinde bölücü terörle mücadeleyi tamamen hukuk kurallari içinde yürüttük. Hukuk disi hiç bir faaliyete izin vermedik. Basinda yer alan her iddiayi büyük bir ciddiyet ve duyarlilikla inceledik, sorusturduk ve ilgili makamlari bilgilendirdik. Bir baska ifadeyle hiçbir seyin üzerini örtmedik. Bunun huzuru içindeyim. Birkaç talihsiz kaza disinda, yurt içi ve disinda sivil vatandaslara yönelik olumsuz hiçbir faaliyetimiz olmadi. Onlarin zarar görmemesi için çok ama çok dikkat ve gayret gösterdik.''
 
“Sagduyu hakim kilinmali”
 
Orgeneral Özel, tahsis edilen devlet imkan ve kaynaklarini en rasyonel sekilde kullanmaya çalistiklarina isaret ederek, ''Kaçakçilikla mücadele çok önemli mesafeler aldik. Toplumsal gelisime destek faaliyetlerine hiz vererek bölge insaniyla bütünlesmede büyük emek ve gayret sarf ettik'' dedi. Vatandaslarin güvenligi, huzuru ve refahi için bölücü terörün ülke gündemimden düsürülmesinin önem tasidigina dikkati çeken Orgeneral Özel, sunlari kaydetti: ''Bu nedenle, devletimizin bütün kademeleri ayni anlayis ve kararlilikla hareket etmeli, vatandaslarimizi birbirine düsürme çabalarina firsat verilmemeli, sagduyu hakim kilinmali, yasalarin uygulanmasina özen gösterilmeli. Güvenlik ihtiyaçlari ile insan haklari arasindaki denge iyi kurulmali, insan haklari savunulurken terörden zarar görenlerin veya görebilecek olanlarin da insan haklari unutulmamali. Medyanin bu mücadelede önemli bir yeri oldugu noktasindan hareketle basin yayin kuruluslarimizin ülke menfaatlerini ve hassasiyetlerini daima göz önünde tutmalarinin gerekliligine inaniyorum.'' Orgeneral Özel, 2 yil boyunca, tarihi san ve serefle dolu 2. Ordu Komutanligi görevini her zaman oldugu gibi Atatürk ilke ve devrimlerinin rehberliginde sürdürdügünü belirterek, görev süresi boyunca, bölge halkinin huzur ve güvenligine iliskin olarak, ordu sorumluluk bölgesindeki 17 ilin valilileri, diger mülki ve bazi yerel yöneticileriyle is birligi içinde oldugunu, her zaman desteklerini gördügünü ifade etti.
 
Korgeneral Yörük.ün konusmasi  
 
Korgeneral Servet Yörük de Atatürk'ün imkansiz derecesindeki zorluklarla kurdugu, mazlum uluslarca da örnek alinarak insanlik tarihinde önemli bir dönüm noktasini olusturan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, anayasal yapisina, toprak bütünlügüne ve ulusal birligine yönelik saldirilara karsi karsiya kaldigini söyledi. Bu saldirilarin ortak hedefinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin üniter yapisini ve ulus bilincini ortadan kaldirmak oldugunu belirten Yörük, söyle konustu: ''Yayilmaci emperyal düsünce yüzyillardir bu hedefi gerçeklestirmek için yogun çaba içindedir. Hepimizin bildigi gibi, onlarin bu insanlik disi alçakça saldirilarini bosa çikarmayi basaran Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk gelecegi görerek bu hayasiz akinlarin devam edebilecegine isaret etmis ve bu maksatla da Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Türk ulusunu koruma görevini Türk Silahli Kuvvetlerine vermistir. Bu görev O'nun bize vasiyetidir. Bu vasiyetin geregi olarak Türk Silahli Kuvvetleri ve onun bir parçasi olan 2. ordu, simdiye kadar oldugu gibi bundan sonra da yüce milletimizden aldigi güç ve Yüce Önder Atatürk'ün ilke ve devrimlerine olan inançla her türlü kötü emeli amaçlayan oyunu bozacak, tehditleri bertaraf edecektir. Bizlerin bedeninde ve ruhunda bu azim ve kararlilik mevcuttur.'' Yörük, kendisine layik görülen kutsal vazifeyi icra ederken bundan önce oldugu gibi bundan sonra da Atatürk ilke ve inkilaplarina gönülden bagli ve bunu yasam tarzi haline getirmis, milli çikarlari her türlü degerin üzerinde tutan, bedenen ve fikren verilecek her türlü görevi yapmaya hazir, bilgi çaginin gereklerine cevap verecek sekilde egitilmis personelle Türk yurdunun bölünmez bütünlügüne, anayasa tarafindan tayin edilmis laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik her türlü tehdidi önlemenin baslica hedefleri olacagini kaydetti.
 
Plaket takdimi
 
Kara Kuvvetleri Komutani Orgeneral Isik Kosaner'in Orgeneral Özel'e plaket verdigi törene Malatya Valisi Ulvi Saran, Belediye Baskani Ahmet Çakir, Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, Cumhuriyet Bassavcisi Ali Ceyhun Ceylan, Malatya Baro Baskani Selahattin Sarioglu, askeri yetkililer ve diger davetliler katildi.
  
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber