• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde aynı saatte Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin oluşturulması amacıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” uygulaması kapsamında Valilik tarafından Sümer İlkokulunun bulunduğu yaya geçidinde etkinlik düzenlendi. Vatandaşa ve sürücülere çağrıda bulunan Vali Baruş, “Lütfen insan hayatına saygı gösterin, öncelik insandır, bizim işimiz değildir. Önemli olan hayattır. Bu hayata saygı duyalım. Okul yaya geçitlerine yaklaştığımızda ve dönemeçlere, kavşak noktalarına yaklaştığımızda lütfen hızımızı keselim.” dedi

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

81 ilde aynı saatte Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin oluşturulması amacıyla “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” uygulaması yapılan etkinlikle gerçekleştirildi. Valilik tarafından Sümer İlkokulunun bulunduğu yaya geçidinde yapılan etkinliğe Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kurum ve kuruluşların temsilcileri, STK’lar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Vali Baruş burada yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yaya öncelikli trafik konulu eylem planı kapsamında çocuklarımızla bir aradayız. Bildiğiniz gibi, trafik kazaları dünyada ölümlerin en temel sebeplerinden biri haline geldi. Dünyada her yıl ortalama 1 milyon 350 bin kişi trafik kazalarından hayatını kaybediyor. Ülkemizde de araç sayısı bugün itibari yaklaşık 23 milyon civarında Malatya’da da araç sayısı 172 binin üzerine çıktı. Dolayısıyla yolları kullanırken, insan hayatına çok değer vermemiz gerekiyor. Bu yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye’deki her 100 kişi başına düşen trafik kaynaklı ölümleri sayısı 9.2 ama 28 Avrupa ülkesine baktığımız zaman yüzde 4,9.  Ülkemiz trafik kazalarından kaynaklı ölümler bazında Avrupa Birliği ülkelerinin üzerinde” ifadesini kullandı.

“YAYA KAZALARIN YÜZDE 88 SÜRÜCÜLER KUSURLU”

Yaya trafik kazalarında yüzde 88 oranında sürücülerin kusurlu olduğunu belirten Vali Baruş şunları dile getirdi, “Trafik kazalarında yayaların hayatını kaybetme oranına baktığımızda ülkemizde yüzde 23.4, yine AB’de yüzde 22,1 ve ülkemizdeki yaya ölümleri daha yüksek düzeyde. İlimizde de 2018 yılında meydana gelen trafik kazalarında 6 yaya vatandaşımız hayatını kaybetti. 292 vatandaşımız ise yaralandı. Kazalarda ölüm sebeplerine bakıldığında yüzde 88.4 sürücülerden kaynaklanana, yayaların ise 9.2 olarak kaynaklı kazalar ve önemli oranda sürücüden kaynaklı yaşanan ölümlerdir. Bu anlamda da 2918 sayılı karayolları trafik kanunu Ekim ayında önemli bir düzenleme yapıldı. Trafikte yaya önceliğini saplamak üzere, bu kapsamda trafik görevlisine trafik ışığı bulunmayan ancak yatay ve dikey işaretlemelerle yaya geçidi belli edilen yerlerde kavşaklarda, geçitlerde sürücülerin yavaşlaması, yaya geçidinden geçmekte olan varsa durması, onu beklemesi, yayalara öncelik vermesi zorunlu hale getirildi. Bundan sonra bu zorunluluğa uymayan sürücüler hakkında trafik cezası uygulaması başlatıldı.”

2019 YILI YAYA ÖNCELİKLİ TRAFİK YILI İLAN EDİLDİ

“İçişleri Bakanlığı’mızın konuya ilişkin verdiği öneme binaen 2019 yılı “’Yaya Öncelikli’ trafik yılı ilan edildi” diyen Baruş, “Öncelik hayatın, öncelik yayanın sloganı ile bir eylem planı başlattık. Bu kapsamda 2019 yılı içerisinde önemli çalışmalar yapılacak. Bunu da bugün ilimizde yapıyoruz. Trafik konusunda tüm kurum ve kuruluşları bir araya getirerek, STK ve üniversitelerimizle işbirliği yaparak ilimizde yaya güvenliğinin sağlanması için önemli tedbirleri uygulamaya koyacağız. Trafikte yaya önceliğinde broşürler bastırdık, bu broşürlerin özellikle araç sürücülerine dağıtımı noktasında arkadaşlarımız çalışıyorlar ve bu konuyla ilgili afiş-pankart çalışmaları da yaptık, şehrimizin değişik yerlerine bunları koyuyoruz. Yine kamu ve kuruluşların girişlerinde bu afişlerin konulmasını sağlıyoruz” sözlerine yer verdi.

VATANDAŞ VE SÜRÜCÜLERE ÇAĞRIDA BULUNDU

Vatandaşlara çağrıda bulunan Vali Baruş, “Trafikte dezavantajlı grupların güvenliğini sağlamak üzere çocuklarımızı, yayalarımızın ve engellilerimizin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için bu sorunları gündemimize alarak bu konuda yapacağız düzenlemeleri de uygulamaya geçireceğiz. Yaya geçitlerinde sürücülerin yavaşlamalarını sağlamak üzere hız kesici düzenlemeler yapılacak. Çünkü araç sürücülerimizin okul yaya geçitlerine gelmeden önce yavaşlamaları bilincini oluşturmak için bu uygulamalara zorunlu olarak başlıyoruz. Sürücülerin emniyet kemeri ve cep telefonu kullanımı konusunda ciddi ihlaller vardı. İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’müzün, Jandarma Genel Komutanlığı’mızın aldığı tedbirler neticesinde yol arama ve kontrollerinde bu konunun üzerinde durulması neticesinde sürücülerin emniyet kemeri kullanımı yüzde 80’in üzerine çıktı. Buradan vatandaşlarımıza bir çağrı yapmak istiyorum. Lütfen insan hayatına saygı gösterin, öncelik insandır, bizim işimiz değildir. İşimize biraz geç kalsak da önemli değil. önemli olan hayattır. Bu hayata saygı duyalım. Okul yaya geçitlerine yaklaştığımızda ve dönemeçlere, kavşak noktalarına yaklaştığımızda lütfen hızımızı keselim. Yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki 30 km hızla bir yaya çarpılması halinde yayanın hayatta kalma oranı yüzde 90’dır. Ama bu hız 45 kilometreye çıktığında bu oran yüzde 50’ye düşüyor. 80 km hıza çıktığında ise bir araç, yaya çarpması halinde yayanın hayatta kalma oranı neredeyse sıfır. Bunu da göz önünde bulundurarak araçlarımızı hız kurallarına dikkat ederek sürelim” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber