• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

“Ölümsüz Atatürk” konulu konferans düzenlendi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk.ün ebediyete intikalinin 72.nci yildönümü dolayisiyla Inönü Üniversitesi Müzik Bölümleri ögrencileri tarafindan Atatürk.ün sevdigi sarkilar seslendirildi ve “Ölümsüz Atatürk” konulu konferans düzenlendi

“Ölümsüz Atatürk” konulu konferans düzenlendi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk.ün ebediyete intikalinin 72.nci yildönümü dolayisiyla Inönü Üniversitesi Müzik Bölümleri ögrencileri tarafindan Atatürk.ün sevdigi sarkilar seslendirildi ve “Ölümsüz Atatürk” konulu konferans düzenlendi

 
Inönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi salonunda yapilan ve Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Süheyla Ünalin sundugu “Ölümsüz Atatürk” konulu konferansa 2. Ordu Harekat Kurmay Baskani Tuggeneral Avni Angun, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, Belediye Baskan Yardimcisi Abuzer Kabakas, Il Jandarma Alay Komutani Albay Recep Ayas, rektör yardimcilari, fakülte dekanlari, ögretim üyeleri ve ögrenciler katildi.
 
Ünal Atatürk.ün kisisel gelisimini öykülendirdi
Prof. Dr. Süheyla Ünal, Mustafa Kemal Atatürk'ün kisisel gelisimini öykülendirerek, onun kendi iç dünyasiyla-kurucusu oldugu ve daha sonra modern bir ulusa dönüstürdügü Türkiye olarak-dis dünya arasindaki karsilikli etkilesimi çözümleyen konusmasinda sunlari söyledi: “Mustafa Kemal.in dünyaya geldigi yillar toplumun yas tuttugu, kederli oldugu yillardi. Çok uzun süre güçlü bir imparatorluk olarak varligini sürdüren Osmanli.nin son döneminde milyonlarca insan ve büyük topraklar kaybedilmisti. Travmaya ugramis, yas tutan ve asagilanmis toplum, kurtarici bir liderin ortaya çikmasi için uygun zemin hazirlamisti. ‘Kederli bir ulus.un varligi, Mustafa Kemal'e, kendi ruhsal dünyasinda yasattigi kederli anne imgesine yansitacagi dissal bir gerçeklik sundu. Mustafa Kemal.den önce üç bebegini kaybeden kederli anne, bu çocugunu da kaybetme korkusuyla yeterince yakin ve sicak davranamamaktaydi. Anne sütü yetmedigi için sütannesi tutulmustu. Bebek Mustafa annesinin sicak ilgisinden ve sütünden yeterince yararlanamiyordu. Bu durum kimseye ihtiyaç duymayan, güçlü bir kisilik gelistirmesini sagladi. Bilinçdisi bir ‘yüregi yarali, kederli anneyi bulundugu kederden kurtarma arzusu.nu ülkülestirerek benzeri konumda olan ülkesini kurtarmaya yönelik bir arzu haline dönüstürdü. Anneyi kurtarmayla ülkeyi kurtarma arzusu Mustafa Kemal.in bilinçaltinda birlesti.
 
“Batili babanin yolunu tercih etti”
7 yasinda babasini kaybetmesi yasaminin ikinci büyük travmasi oldu. Ülkülestirdigi babayla özdesleserek, Batili babanin yolunu tercih etti. Bu tercihin bir sonucu olarak annesinin istegi olan dini egitimin tersine modern bir askeri egitim almaya karar verdi. Annesinin elini öpmeden, hayir duasini almadan evden çikmazdi. Her zaman annesinin gurur duyacagi evlat olmayi, annesini yastan kurtarmayi amaçladi. Bir taraftan ona kurtarici vasiflari kazandiracak özellikleri gelistirmeye çalisirken, diger taraftan da kederli ulusu onarma misyonuyla her gününde Türk halkini gelistirmek ve yüceltmekle mesgul oldu. Kendini halkina adadi, bütün gücünü ve emegini Türk ulusunu yeniden insa etmeye harcadi. Mustafa Kemal.in kendine güvenli, heyecanli karakteri halkin ‘kendine saygisini. yüceltti, herkesin paylastigi bir heyecan dalgasi, bir kendine güven duygusu yaratti, karsilikli güven ve fedakarlikla kurtulus savasi kazanildi, büyük devrimler baslatildi. Atatürk unvanini aldiginda kederli ulus onarilmis durumdaydi. Mustafa Kemal basarmis, Türk halki basarmisti. Zorlu sinavdan basariyla çikilmis, yasanilan zorluklar “güçlenme” ile sonuçlanmisti. Mustafa'yi Atatürk yapan travmalari asan, sorumluklarini bilen, risk ortamlarinda uygun kararlari vermeyi bilen, eyleme dönük kisiligidir. Atatürk.ün kimliginde bu, bizi ‘yönetici millet. kilan temel karakter özellikleridir de ayni zamanda. Bir taraftan anneyi mutlu etme, onurlandirma istegi diger taraftan babasi ile özdeslesmesi Atatürk.ün genç Türkiye için ‘Bati.nin fikir dinamizmini kavrayip, kendi degerlerimizi yaratma. vizyonu çizmesini saglamistir. Ancak bu sekilde egemenligimizi tehlikeye sokmadan çagdaslasma yolunda ilerleyebilecegimizi öngörmüstür. Yasayamadigi çocuklugun degerini iyi bilmis, her yerde çocuklara özel bir deger atfetmistir, gelecegi onlara emanet etmistir. Atatürk, bir simge ve bir kavram olarak, yolumuzu aydinlatmaya devam edecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber