• DOLAR
  6,8605
 • EURO
  7,8445
 • ALTIN
  398,27
 • BIST
  1,1428
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
OLMASAYDIN OLMAZDIK
 • 0
 • 1170
 • 10 Kasım 2019 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

8 Kasım Cuma gününü cumartesine bağlayan gece Rebiülevvel ayının 12. Gecesiydi.  Mevlid Kandili’ni idrak ettik. Bu kıymetli gece  alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav) Efendimizin doğduğu tarihti. Hz. Muhammed Efendimiz’in (sav)  doğduğu bu mübarek günde pek çok hadise de vuku buldu. Bunlardan bazıları : Efendimiz doğduğu gün gökyüzünde bir yıldız parlamış, bazı Yahudi alimler son peygamberin doğduğunu bu şekilde anlamıştı. Bu gece Kisrâ Sarayından On Dört Burç yıkıldı. Efendimiz (sav) doğduğu anda Kabe’nin içindeki pek çok put yıkıldı. Mecusilerin bin senedir yanan ateşi bu gece söndü. Kutsal sayılan  ünlü Sâve (Taberiyye) Gölü Bir Anda Kuruyuverdi. Doğu ve Batı’da aydınlanan bir nur göründü. Semâve şehri sular altında kaldı. Gökkubbeden yıldızlar döküldü…
Pek çok hadise zuhur etmiş ve adeta dünyaya en kıymetlisinin geldiği müjdelenmişti.
‘’Sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım’’  kudsi hadisi ile bize bildirilen en kıymetli hadiseye şahit oluyordu kainat.
Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav) Efendimizin gelişiyle şirkin sonu da gelecek, tevhid galebe çalacaktı.  Artık dünyayı zulmetten kurtaracak bir kahraman gelmişti. Gerçek bir kahraman.  Gerçek bir başkomutan,  gerçek bir önder.  İki cihan Efendisi…  Hz. Muhammed (sav)  önderimiz, rehberimiz, şerefimiz, namusu ekberimiz…
Hz. Muhammed (sav) yeryüzünde anılması gereken en yüce insandır.  Onu anlatan pek çok ayet-i kerime vardır Kerim Kitabımızda. Ancak ben sadece bir kısmını paylaşacağım:  ‘’(Ey Resulüm!)Gerçekten Sen, pek büyük bir ahlâk üzerindesin’’.  ( Kalem süresi 4.ayet)
‘’Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok anan kimseler için Resulullah (Allah’ın Elçisi) en güzel örnektir. ‘’ ( Ahzâb süresi 21.ayet )
‘’ … Peygamber size ne verdiyse onu alın. Size neyi yasakladıysa ondan sakının ve Allah’tan korkun. Çünkü Allah’ın azabı şiddetlidir.’’ ( Haşr süresi 7.ayet)

‘’Kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle, iyilerle birliktedir. Bunlar ne güzel arkadaştır! ‘’( Nisâ süresi 69.ayet )

‘’Allah’a ve Resûlüne karşı gelen kimseye, içinde ebedî kalacağı cehennem ateşinin olduğunu bilmediler mi? İşte bu, büyük bir rezilliktir. ‘’( Tevbe süresi 63.ayet)

‘’(Ey Muhammed!) Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.’’ ( Enbiyâ süresi 107.ayet )

‘’Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.’’ (Tevbe süresi 128.ayet)

‘’Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bunu bilmezler.’’ ( Sebe’ süresi 28.ayet )

Bir hadis-i şerifte de Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur:

“Yanında anıldığım kişi bana tam bir salât ü selâm getirmezse o benden değildir, ben de ondan değilim. Allâh’ım! Benimle alâkasını devam ettirenle Sen de alâkanı devam ettir. Benimle alâkasını kesenle Sen de alâkanı kes.” (Deylemî, el-Firdevs, III, 634)
Binlerce kez salât ü selâm  olsun sana Ey Rehberimiz …
“Allâhumme salli alâ seyyidina Muhammed.”

Yazımı geçmiş senelerden bir Mevlid-i Nebi gecesi yazmış olduğum naat ile sonlandırıyor, siz değerli okurlarımı Allah’a emanet ediyorum:

Naat-ı Şerif
Seni yazdı kalemler on dört asır boyunca
Şeref buluyor eller pak ismini yazınca
Sen ey Cenab-ı Resul güneşisin alemin
Sana kalınca yoksul sonu gelmez elemin
Sen sonusun zulmetin önderi nebilerin
İlhamı şairlerin gözbebeği ümmetin
Tesellisi yetimin umudu bi-çarenin
Ayı titretir elin parçalar işaretin
Güneş nuruna bakıp ışığına gücendi
Deryalar sana akıp bir damla su dilendi
Görseydi bir kez seni kurumazdı sahralar
Saklar ayak izini bastığın bahtlı dağlar
Hâlâ mis koku saçar yürüdüğün caddeler
Her gün kolunu açar Mekke hep seni bekler
Taif’in taşlarına çarpar her daim rüzgar
Hatırladıkça ağlar şahit olan kayalar
Mübarek dişin için yas tutar her gün uhut
O günden beri küskün gökte ağlar hep bulut
Hasretinden sultanım kan ağlıyor bu ümmet
Yokluğundan sultanım nerde var ise zillet

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber