• DOLAR
  6,8570
 • EURO
  7,7363
 • ALTIN
  390,00
 • BIST
  1,1279
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
ÖL(DÜRÜL)EN İNSAN(LIK)!
 • 0
 • 1176
 • 08 Ekim 2019 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“İnsanın değeri gözünün gördüğü kadardır, baktığı kadar değil.”  (Mevlana)

“Her şeyin fiyatı ve değeri artarken kıymetten düşen ve en ucuz olan ise insan(lık) maalesef!”

“İnsan, insanın kurdudur” der Plautus. Yaratılmışların en üstünü olma vasfıyla arz-ı endam etmesi gereken insanoğlu, ne yazık ki bindiği dalı keserek cahilce bir cesaret sergileyerek hem kendisine hem de diğerlerine karşı en vahşi yaratık pozisyonuna bürünmüş görünmektedir.

“İnsanlar yüksek makam ve mevkilere ulaştıkça bir nevi tanrılaştıklarını zannederler, düştükleri zaman insanlıklarının da elden gittiğini görürler.” Aslında nasıl ki insan kadar yükselebilen yoksa onun kadar alçalabilen başka bir varlık da yoktur. Bütün mesele itidali yakalayamamaktır. Bu anlamda ifrat ve tefrit arasında gidip gelen insan anlaşılabilir değildir. “Gerçeği, insanların ölçüsü ile değil; insanları gerçeğin ölçüsü ile tanımak gerekir” fehvasınca ölçünün en doğrusunu da elbette ki yüce Allah koymuştur. Dolayısıyla “ahsen-i takvim” sırrını koruyamayan insanoğlunu Rabbimiz şu özellikleriyle nitelemiştir:

1- İnsanoğlu çok zalim ve nankördür: “O, istediğiniz şeylerin hepsinden size verdi. Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkışsanız sayamazsınız. Şüphesiz insan çok zalimdir, çok nankördür.” (İbrahim, 34)

2- İnsanoğlu çok zalim ve cahildir: “Şüphesiz biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir.” (Ahzab, 72)

3- İnsanoğlu bencil, şımarık ve çıkarcıdır: “İnsanlara bir rahmet tattırdığımız zaman ona sevinirler. Eğer kendi işledikleri şeyler sebebiyle başlarına bir kötülük gelirse, bir de bakarsın ki ümitsizliğe düşerler.” (Rum 36)

“İnsanlardan öylesi de vardır ki, Allah’a kıyıdan kenardan kulluk eder. Eğer kendisine bir hayır dokunursa, gönlü onunla hoş olur. Şayet başına bir kötülük gelirse, gerisingeri (küfre) dönüverir. O dünyayı da kaybetmiştir, ahireti de. İşte bu apaçık ziyanın ta kendisidir.” (Hacc, 11)

“Şımarma! Bil ki Allah şımarıkları sevmez.” (Kasas, 76)

4- İnsanoğlu aceleci bir yapıya sahiptir: “İnsan, hayrı istediği kadar şerri de ister. İnsan çok acelecidir!” (İsra, 11)

“İnsan, aceleci (bir tabiatta) yaratılmıştır…” (Enbiya, 37)

“Hayır! Doğrusu siz acil olan dünya hayatını seviyorsunuz ve ahireti bırakıyorsunuz.” (Kıyame, 20, 21)

5- İnsanoğlu Rabbine karşı çok nankördür: “Şüphesiz ki insan Rabbine karşı pek nankördür. Elbette buna kendisi de şahittir.” ( Adiyat, 6, 7)

“Denizde size bir sıkıntı dokunduğunda bütün taptıklarınız (sizi yüzüstü bırakıp) kaybolur, yalnız Allah kalır. Fakat sizi kurtarıp karaya çıkarınca yüz çevirirsiniz. Zaten insan çok nankördür.” (İsra, 67)

6- Hangi şeyden yaratıldığını düşünmeden Allah’a düşmanlık eder: “O, insanı bir meniden (spermadan) yarattı. Bir de bakarsın ki o, Rabbine karşı apaçık bir düşmandır.” (Nahl, 4)

7- İnsanoğlu çok hırslı ve cimridir:  “Hayır! Doğrusu siz, yetime ikram etmiyorsunuz; yoksulu yedirmeye birbiri­nizi teşvik etmiyorsunuz! Haram helâl ayırmaksızın mirası hırsla yiyorsunuz. Malı aşırı derecede seviyorsunuz!” (Fecr, 17-20)

“Gerçekten insan, pek hırslı (ve sabırsız) yaratılmıştır. Kendisine fenalık dokunduğunda, sızlanır, feryat eder, ona imkân verildiğinde ise cimrileşir, pinti kesilir.” (Mearic, 19-21)

“Gerçekten o, malı sevdiği için çok cimridir.” (Adiyat, 8)

“De ki: “Rabbimin rahmet hazinelerine siz sahip olsaydınız, tükenir korkusuyla yine de cimrilik ederdiniz. Zaten insanlar pek cimridir.” (İsra, 100)

8- İnsanoğlu kıskanç ve hasuttur: “…Nefisler kıskançlığa ve bencil tutkulara (hazır elverişli), meyilli kılınmıştır…” (Nİsa, 128)

“Yoksa onlar, Allah’ın lütfünden verdiği şeyler için insanlara haset mi ediyorlar?” (Nİsa, 54)

9- İnsanoğlu zayıf yaratılmıştır: “…İnsan zayıf yaratılmış­tır.” (Nisa, 28)

“Allah sizi önce zayıf olarak yarattı, zayıflığın ardından size kuvvet verdi, kuvvetin ardından da tekrar bir zayıflık ve ihtiyarlık verdi…” (Rum, 54)

“Biz kime uzun ömür verirsek, onu yaratılış itibariyle tersine çeviririz (yaşlandıkça güç ve yeteneklerini azaltırız). Hala akıllarını kullan(arak bütün bu anlatılanlardan ders al)mayacaklar mı?” (Yasin, 68)

10- İnsanoğlu büyüklendikçe alçalır: “Yeryüzünde kibirlenerek yürüme; çünkü ne yeri yarabilirsin, ne de boyca dağlara ulaşabilirsin.” (İsra, 37)

“Şüphe yok ki Allah, onların gizlediklerini de, açığa vurduklarını da bilir. O, büyüklük taslayanları hiç sevmez.” (Nahl, 23)

“Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.” (Nisa, 36)

Yüce kitabımızda bu şekilde anlatılan insanın insana ettiğini başka hiç kimse yapmaz, yapamaz ve yapmamıştır. Zira dünyayı yaşanmaz hale getirip insanlıktan çıkan yine insanın bizatihi kendisidir. Dostoyevsky’nin:  “Böylesine güzel bir gökyüzünün altında, bu kadar kötü insan nasıl yaşayabiliyor” sözü bugünkü son sözümüz olsun vesselam.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber