• DOLAR
  7,5697
 • EURO
  8,9911
 • ALTIN
  475,48
 • BIST
  1,1868

Okulların ve Resmi Kurumların Temizliği Onlardan Soruluyor

Hasan Akbudak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okulların ve Kurumların Deterjan ihtiyacını karşılıyor. Okul bünyesinde kurdukları Kimya Laboratuvarında ürettikleri sıvı deterjanları, başta ilimiz genelindeki okullara göndererek hem eğitim görüyorlar hem de para kazanıyorlar. Okul bu çalışmasıyla da sektöre ara elaman yetiştirerek de iş dünyasına destek oluyor

Okulların ve Resmi Kurumların Temizliği Onlardan Soruluyor

Hasan Akbudak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okulların ve Kurumların Deterjan ihtiyacını karşılıyor. Okul bünyesinde kurdukları Kimya Laboratuvarında ürettikleri sıvı deterjanları, başta ilimiz genelindeki okullara göndererek hem eğitim görüyorlar hem de para kazanıyorlar. Okul bu çalışmasıyla da sektöre ara elaman yetiştirerek de iş dünyasına destek oluyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Hasan Akbudak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya bölümündeki laboratuvarı inceleyerek idarecilerde çalışmalar hakkında bilgi alırken, üretim yapan öğretmen ve öğrencilerle de görüştü.  Yapılan çalışmaların memnuniyet verici olduğunu kaydeden Tatlı, yapılan çalışmalarla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. Tatlı açıklamasında; “İl genelindeki bütün okullarımızda kullandığımız temizlik malzemelerini buradaki okulumuzda üretiyoruz. Bu üretilen temizlik malzemelerini İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimize, Öğretmen evlerimize, il genelindeki bütün okullarımıza veriyoruz. Aynı zamanda da resmi kurumlardan talep olması halinde onların da ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Buralar çocukların gelişmeleri için de aynı zamanda bir laboratuvardır. Bu çocuklarımız mezun olduklarında kimya sektöründe çalışacaklardır ve becerikli, nitelikli birer aranan elaman olarak çalışacaklardır.  Bildiğiniz gibi ürünlerin pazarlanması ayrı bir konu ayrı bir yetenek isteyen bir iştir. O da zamanla gelişecektir. Bu ürünlerin fiyatları da aşağı yukarı piyasa ile aynı fiyattır. Daha önce bu tür çalışmalar döner sermaye üzerinden yapılıyordu. Ancak bu konudaki vergi oranları yüzde 1 oranına düştüğü için ürün fiyatları hemen hemen piyasa ile aynı durumdadır” ifadelerini kullandı.

ARANAN ELAMAN YETİŞTİRİYORUZ

Hasan Akbudak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Pirvani Temelli ise yapılan çalışmaları özetleyerek şu bilgileri paylaştı. “Deterjan üretimimiz ile ilgili ilk girişimini kimya bölümünün bir laboratuvarda deneysel olarak yaptık. Laboratuvarlarımızda ürettiğimiz ürünler kaliteli olmaya başlayınca okulumuz önce kendisi kullandı. Sonra ürünlerimizi kendi okullarımıza vermek resmi kurumlarla çalışmak için istedik.  Piyasaya şu an için girme gibi bir niyetimiz yoktur. Bunun tanıtımının çok iyi yapılması gerekiyor. Ancak şu an için bir hem kendi okullarımıza, hem de il genelindeki bütün okullarımıza,  İlçe milli eğitim müdürlüklerimize ve aynı zamanda da resmi kurumlardan talep olursa katkı sunalım derlerse onları da veriyoruz. Çünkü burada çocuklarımızın da kazanması lazım. Burası bir çocuklarımızın gelişmeleri için bir laboratuvardır. Bu çocuklarımız burada geliştikten belki bir kimya sektöründe çalışacaklar. Becerikli aranan elemanlar çalışacaklar. Onun için şu an için okullarımız, ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz ve talep olursa resmi kurumlara ücret karşılığı veriyoruz.”

PAZARLAMA SIKINTIMIZ YOKTUR

Pazarlama konusunda sıkıntıları olmadığını kaydeden Temelli; “Burada ürettiğimiz deterjanlarla yemek araç gereçlerinin temizliğini, okulun temizliğini yapıyoruz.  13 kalemde temizlik malzemesi üretiyoruz. Bunlar içerisinde sıvı sabun, sıvı el sabunu, katı el sabunu, yüzey temizleyici, çamaşır suyu, hem parfümlü hem sade normal, ağır kir çözücü,  ahşap temizleyici oda spreyleri, kolonya genel temizleyici gibi ürünlerin üretimini yapıyoruz. Bu amaçla okulumuzda kurmuş olduğumuz fabrika tamamen çalışıyor.  Kimya bölümünün altında kurduk. Sağ olsun il milli eğitim müdürümüz bizimle bir toplantı yaptı. Bütün ilçelerimizin tamamı temizlik ürünlerini bizden alıyor.  Günlük 4 ton üretim yapıyoruz.

KALİTENİN ZİRVESİNDEYİZ

Öğrencilerimiz aldıkları Trokas Belgesi ile İş Buluyor, Şu anda Mezun Öğrencilerin aranan elaman niteliğinde olduklarını bu nedenle derhal iş bulduklarını kaydeden Temelli; “Piyasada satılan temizlik ürünlerinin kalitesinde ürünler üretiyoruz. Bünyemizde 5 tane laboratuvarımız var. Bu laboratuvardaki piyasadaki ürünleri de alıp test ediyoruz. Orada Arge çalışması yapıyoruz. Bu konuda kalitenin tam zirvesindeyiz. 11 öğretmenimiz var. Öğretmenimiz nezaretinde yaklaşık 130 öğrencimiz ile birlikte çalışıyoruz. 9 ve 10. sınıfa geliyorlar 10, 11 ve 12. sınıflarda bu öğrenciler kademeli olarak laboratuvarlara alıyoruz. 8 yıldır temizlik malzemesi üretiyoruz. Buradan mezun olan öğrencilerimiz Mühendislik alanında ziyade laboratuvar alanlarında daha çok istihdam edilme şansı buluyorlar. Firmalara ara eleman lazım olduğu için, bu öğrencilerimizin da aranan eleman olduğu için talep görüyor Şu anda mezun olan çocuklarımızın hepsi değişik yerlerde çalışıyorlar. Biz normal Lise diploması veriyoruz. Bir de iş yeri açma belgesi, Trokas belgesi adı altında mezun olan öğrencilerimize bir belge veriyoruz. Yani çocuklarımız bu belge ile istediği yerde istediği şekilde iş yeri açabilir anlamına geliyor.”

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber