• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Okullarda Görev Yapan İŞKUR Destekli Özel Güvenlikçiler Endişeli 

Okulların tatil olması ile birlikte genel olarak haziran ayının sonunda 2017-2018 eğitim- öğretim yılı içerisinde okullarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol sayesinde görev alan 10 bin güvenlik görevlisinin de mesaisi bitmiş olacak. Ancak gelecek yıl işsiz kalma durumu ile karşı karşıya kalabileceklerini belirten güvenlik görevlileri mağdur olmak istemediklerini belirterek yetkililerden destek istedi

Okullarda Görev Yapan İŞKUR Destekli Özel Güvenlikçiler Endişeli 

2017-2018 eğitim- öğretim yılı içerisinde okullarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol sayesinde görev alan 10 bin güvenlik görevlisi genel olarak haziran ayının bitmesiyle mesaisinde sona geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ nun müjdelediği ve hayat bulduğu bu uygulamadan oldukça memnun kaldıklarını belirten ancak gelecek yıl için endişeli olduklarını söyleyen özel güvenlik görevlileri, “Bu uygulama ile eğitimin sürekliliği açısından önem arz eden güvenliği polis güçlerimizle birlikte sağlıyorduk. Bu anlamda güvenlik tam anlamını buluyordu.  Bu uygulama için haber gelir gelmez başvurularımızı gerçekleştirdik.  10 bin güvenlik görevlisi alımı için ilanlar Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden yayımlandı ve biz adaylar başvuru işlemlerimizi öncelikle resmi web site adresi olan www.iskur.gov.tr adresinden yaptık daha sonra İŞKUR il/ilçe müdürlüklerine gittik.  Alımlarda kriterler vardı güvenlik görevlisi sertifikasının bulunması zorunluluğu gibi biz bunların hepsini sağladık ve göreve geldik. Hemen hemen haziran ayının sonunda güvenlikçilerin işi bitecek. Tüm Türkiye’de uygulanan bu uygulama güvenli okullar kapsamında yapıldı. Birinci temel hedef buydu. Bu uygulama hedefine de ulaştı. Ama bu uygulamanın eksiklikleri de söz konusu. Mesela kadromuz yok, okul dönemi çalışıyorsun.  Daha sonra tekrar kuraya tabi tutuluyorsun. Kuraya yeniden çıkarsan yine işine, görevine devam ediyorsun ancak kurada çıkmazsan işine de devam edemiyorsun işsiz kalıyorsun. İşsiz kalmak başlı başına problem. Diğer yandan tecrübeli olanın yerine tecrübesiz deneyimsiz kişiler kuraya çıkabilecek buda okul için, öğrenciler için, veli için, öğretmen için bir problem. Çünkü deneyimi olmayan en az 2 ay boyunca okulu tanımaya çalışacak buda bu süre zarfında sıkıntılar doğuracaktır güvenlik açısından.  Dolayısıyla güvenli okul kavramı burada olmayacaktır. Geçen yıl Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında eylül ayında başlaması gereken bu uygulama bazı aksaklıklardan dolayı kasımda başlandı. Bu yılda ne şekilde nasıl olur bilmiyoruz açıkçası.   Milli Eğitim Müdürlüğüne konuyu sorduğumuzda tekrar kuranın olacağını söylüyorlar. ‘Burada isminiz çıkarsa başlayacaksınız isminiz çıkmazsa başlamayacaksınız’ diyorlar yani işsiz kalacağız. Biz başvurumuzu yaptık görev yaptığımız okulları da biz seçtik. Bu yıl bakalım nasıl olacak. Alımı gerçekleşen 10 bin güvenlik görevlisinin sayısının artacağı söyleniyor çünkü okul sayısında artışlar meydana geliyor” sözlerini kullandı.

“İŞSİZ KALMAYALIM”

Özel güvenlik görevlileri ardından: “İşin özü Güvenli okul kapsamında yapılan bu uygulamada yeni eğitim öğretim yılı için yapılacak kura seçimlerinde işsiz kalabileceğimiz gibi deneyimsiz güvenlikçilerin de göreve gelmesi söz konusu. Biz yetkililerden şunu talep ediyoruz hem biz işsiz kalmayalım hem de yeni eğitim-öğretim yılında yapılacak kura çekiminde yeni seçilenlerle deneyimli bir görevli birlikte iş yapsın hem onlar iş imkânına kavuşsun hem biz işsiz kalmayalım. Böylelikle okul güvenliği en üst safhada sağlanmış olacaktır.  Bu da öğrencinin, öğrencinin ailesinin ve okulda görev yapanların içini rahatlatacaktır” şeklinde konuştu.

>> Hanife Sarı (Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber