• DOLAR
  5,9495
  %0,11
 • EURO
  6,5599
  %0,09
 • ALTIN
  302,72
  %0,80
 • BIST
  7,7743
  %0,04

Okul Kaygıları Çocuklara Yansıtılmamalı

Okulların açılmasına sayılı günler kala ailelerin en büyük korkusu çocukları. İlk defa okula başlayacak çocuklar için çeşitli kaygılar duyan aileleri uyaran uzmanlar, “Aile, çocuğun okulda zarar görece­ği, kaybolacağı gibi korkuları yaşıyorsa, çocuk bu duyguları alır ve bir daha eve dönmeyeceğine dair kaygı geliştirir.” diyor. Uzmanlara göre; eğer bir ay geçtiği halde çocuk, okula isteksiz gidiyor, ağlıyor, her şeye sinirleniyor, ye­mek yemiyor, ağrı, bulantı, kusma gibi şikâyetler artıyorsa yardım alınmalı

Okul Kaygıları Çocuklara Yansıtılmamalı

Okulların açılmasına sayılı günler kala ailelerin en büyük korkusu çocukları. İlk defa okula başlayacak çocuklar için çeşitli kaygılar duyan aileleri uyaran uzmanlar, “Aile, çocuğun okulda zarar görece­ği, kaybolacağı gibi korkuları yaşıyorsa, çocuk bu duyguları alır ve bir daha eve dönmeyeceğine dair kaygı geliştirir.” diyor. Uzmanlara göre; eğer bir ay geçtiği halde çocuk, okula isteksiz gidiyor, ağlıyor, her şeye sinirleniyor, ye­mek yemiyor, ağrı, bulantı, kusma gibi şikâyetler artıyorsa yardım alınmalı

Çocuklarının ilk defa ev dışında sosyal bir ortama gideceği dönemde veliler çeşitli korkular yaşıyor ve zaman zaman bu kaygılarını çocuğa da yansıtıyor. Bu durumdan olumsuz etkilenen çocuklar çeşitli tepkiler veriyor. Bu dönemde velilerin tutumlarının çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar velileri uyarıyor. Uzmanlar şunları dile getirdi: “Ebeveynlerin bu dönemde endişe duymalarının normal. Ebeveynlerin kendi iç­lerinde sorduğu “Hangi okula versem, öğ­retmenini sevecek mi, okul hijyeni nasıl, diğer çocuklarla uyum sağlayabilecek mi, ne öğretecekler, uyutacaklar mı, yemek yiyecek mi, arkadaşları onu döver mi, oyun oynamayı başarabilir mi, yemeğini ve tuvaletini kendi yapamazsa ne olur?” sorularının yanıtlarının çoğu zaman belir­siz. Bu soruların yanıtlarını bilmemek aileleri ürkütüyor. Eğer aile bu tür sorularla çocuğun baş edebileceğine dair bir güven taşımıyorsa, hem çocuk hem aile çocuğun okula gitme­sine hazır değil demektir. Eğer çocuk öz bakımını yapıyor, uyku ve yemek saatleri evde de düzenli ve ev dışında da yakın ak­rabalarında kalmayı daha önce denemiş ise henüz korkuyu bilecek yaşta olmadığı için okul ona eğlenceli gelecek ve aileden sorunsuz ayrılabilecektir.”

SORUN ÇOCUKTAN KAYNAKLANMIYOR

Uzmanlara göre göre sorun çocuktan kaynaklanmıyor. Ailelerin zihinden geçen soruları olumluya çevire­memişse bunu çocuğa yansıttığını ve kay­gı geliştirdiğini aktaran uzmanlar, bu durum­la ilgili şu örnekleri verdi:  “Aile, çocuğun okulda zarar göreceği, kaybolacağı gibi korkuları yaşıyorsa, ço­cuk bu duyguları alır ve bir daha eve dön­meyeceğine dair kaygı geliştirir. Çocuk böyle bir kaygı geliştirirse anne ve baba­sını okulun kapısında bekletir. Bu da çocu­ğun öğretmeni ve arkadaşları ile kurması gereken duygusal bağı geciktirir. Bu du­rum diğer öğrencileri de olumsuz etkiler.” Okulun ilk günü her çocuğun sorun ya­şadığını ifade eden uzmanlar, bir hafta içinde bu durumun değişmemesi halinde bir sorun olduğunu söylemenin mümkün olduğunu dile getirdi. “Eğer bir ay geçtiği halde çocuk, okula isteksiz diyor, ağlıyor, her şeye sinirleniyor, yemek yemiyor, ağrı, bulantı, kusma gibi şikâyetler artıyorsa yardım almanın zamanı geldi demektir” diyen Arslan, çocuğun kreş ve anaokulun­da bu durumu çabuk atlatabildiğini ancak sorun çözülmediği takdirde aynı sorunun ilkokula başlarken de yaşanabileceğine dikkat çekti.  Okula başlama sendromundan bah­setmek için çocuğun fiziksel bir rahatsız­lığı olmadığı halde karın ağrısı, bulantı, kusma, uyku düzeninde bozukluk, istek­sizlik, alınganlık, sinirlilik halinin görül­mesi gerektiğini söyleyen Leyla Arslan, ebeveynlere “Bu durum bazen çok şiddet­li ise çocuğu okula vermekte ısrar etme­mek, okulu değiştirmek gerekebilir. Ancak okuldan alma sebebi çocuktaki bu davra­nış değişikliklerine bağlanmamalı ki ço­cuk böyle davranırsa okula gitmeyeceğini öğrenmesin” tavsiyesinde bulundu.

EBEVEYNLER NE YAPMALI?

Uzmanlar bu dönemde ailelerin yapmaları gerekenleri şöyle sıraladılar: “Eve en yakın okul tercih edilmeli. .Çocuğu götürmeden önce okulu ve öğretmenini tanıyın ve bilgi sahibi olun. Çocuğu okula götürürken orada ne­ler yaşayacağına dair çok açıklama yapıl­mamalı. Bu çocuğun kaygı düzeyini artırır. Kısaca “Öğretmenin ve arkadaşların ola­cak” denilmeli. “Biz seni, sen izin verene kadar bahçede bekleyeceğiz, alışınca bize git­memizi söylersin”, “Biz yine seni almaya geleceğiz, biz seni hiçbir yerde, okulda da sürekli bırakmayız” gibi açıklamalar ya­pılmalı. “Sınıfta oturamayız, okul kuralları­na uymaz” denmeli. Sakin ve rahat görünmeli. Bu çocu­ğu da olumlu etkiler. İlk günlerde okuldan biraz kalıp “bugün bu kadar” denmeli ve bu süre ya­vaş yavaş artırılmalı.  Okula gitmezse, evde kalma seçene­ği sunulmamalı. Kardeşi doğacaksa, doğumdan 6 ay önce okula alıştırmalı. Böylece kardeşinin annesini alacağı tehdidi yaşamaz. Mümkünse bir gün anne, bir gün baba sırayla çocuğu almalı. Çocukların okula gitmek isteme­mesinin altında yatan neden araştırılmalı. Bunlar; arkadaşlarıyla sorun yaşaması, kıyafetiyle alay edilmesi, öğretmeninin davranışı, yemekleri sevmeme, uyku iste­meme vb. olabilir. Okul sendromu yaşayan çocukla duyguları konuşulmalı, ikna edilmeye ça­lışılmalı ve gerekirse bir uzmandan yar­dım alınmalı.”

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber