• DOLAR
  6,4140
  % 15,51
 • EURO
  7,3243
  % 14,29
 • ALTIN
  249,9122
  % -0,05
 • BIST
  94.939,63
  % -2,31

Ögretmenler ahlak pinaridir!

Malatya Valisi Süleyman Kamçi, ögretmenligin her seyden önce bir ideal, bir gaye ve bir hizmet meslegi oldugunu belirterek, "Içerisinde ilim, irfan, erdem ve medeniyeti barindiran bir harfi ögrettigi için kendisine kirk yil köle olunacak ahlak pinarlarisiniz" dedi

Ögretmenler ahlak pinaridir!

 

Battalgazi Halk Egitim Merkezinde 24 Kasim Ögretmenler günü kutlama programi düzenlendi. Program saygi durusu ve Istiklal Marsinin söylenmesiyle basladi.

 

 

KAMÇI: HIÇBIR FEDAKÂRLIKTAN KAÇINMAYACAKSINIZ

 

 

Malatya Valisi Süleyman Kamçi, ögretmenligin her seyden önce bir ideal, bir gaye ve bir hizmet meslegi oldugunu belirterek, “Çocuklarimizin ruhunda tohumlanan yetenek ve egilimleri, vatanimizin, milletimizin ve insanligin menfaatleri dogrultusunda hayata geçiren ögretmenler, kutsal ve ulvi bir görev ifa etmektedirler. Çünkü ögretmenlikten baska dogrudan insan yetistirmeyi hedefleyen bir meslek dali daha mevcut degildir” diye konustu.

Kamçi, sunlari belirtti: “Unutulmamalidir ki; iyi ve dogru egitilen insan, huzurlu bir toplum, aydinlik bir gelecek demektir! Basagin yetismesine engel olan sey zararli otlar degil, çiftçinin ihmalidir! Dolayisiyla, ögretmenlerimizin görevi son derece hayati ve bir o kadar ehemmiyetlidir, ögretmenin güzel hasletlerle donattigi her çocuk, yetistirdigi her birey, kurtarilmis bir gelecek ve filizlenmis bir medeniyettir! Sizler sanli tarihimizde ve milletimizin gönlünde müstesna bir yeri olan, takdir ve saygiyla anilan toplum mimarlarisiniz. Sizler Osman Gazi’nin gönül çeragi Edebali, çag açip çag kapayan Fatih'in mihmandari Aksemseddin’siniz! Anadolu'yu ebedi Türk Yurdu yapan Sultan Alp Arslan’i, mazlum milletlerin hürriyet timsali Atatürk'ü yetistirenler sizlersiniz! Içerisinde ilim, irfan, erdem ve medeniyeti barindiran bir harfi ögrettigi için kendisine kirk yil köle olunacak ahlak pinarlarisiniz! Inaniyorum ki, kutlu vazifenizi yerine getirmek hususunda hiçbir fedakârliktan kaçinmayacak, coskun azminiz ve inancinizla istikbalimizi insa etmeye devam edeceksiniz! Bu duygu ve düsüncelerle; siz degerli ögretmenlerimizin sahsinda bütün ögretmenlerimizin ögretmenler Günü’nü kutluyor, evvela Basögretmen Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmis bulunan ögretmenlerimizi ve sehadetle sereflenmis egitim neferlerimizi saygi ve rahmetle yâd ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum.”

 

TATLI: INSANLIKLA BASLAYAN BIR ISTIR

 

 

Il Milli Egitim Müdürü Ali Tatli ise, “Ögretmenlik ilk insanlik tarihi ile baslayan bir istir. Anadolu da meslek olarak ögretmenlik Fatih döneminde profesyonel olarak baslamis ancak; Cumhuriyet döneminde ögretmenlik meslegi gelismis ve çagdas normlara uygun hale getirilmistir.  Bu kadim meslek mensubu biz ögretmenler gelecegimizin emanet edilecegi yeni nesiller yetistirilirken, tarihimizden alacagimiz degerleri de ileriye tasiyip Anadolu mozaiginde nakis nakis isleyecegiz. Kadim medeniyetimizdeki alem, ilim, alim, muallim,  kavramlarinin günümüz dünyasinda ne denli önemli oldugu fehmimizle ülkemizi çagdas medeniyetler seviyesinin üzerine tasima misyonumuzun farkindayiz. Degerli meslektaslarim, ülkemizin dönüsüm mimarlari olan sizler Anadolu’nun kültürel lisani ve fehminizle bu ülkeyi gelecege tasirken çagdas bilimin kazanimlarini kullanma ve onlari ileriye götürme gelenegimizi gelistirerek tam bagimsizligimizi saglamis olacaksiniz. Asimin neslini yetistirecek olan degerli meslektaslarim, Akif’in ögretmen tanimini hep akilda tutmaliyiz. ”Muallim diyen olmak gerektir imanli; edepli, sonra liyakatli, sonra vicdanli. Bu dördü olmadan olmaz, vazife, çünkü büyük. Bu söz bizler için bir rol model olma ülküsüdür. Gelecek insamizda Gazi Mustafa Kemalin bizlere gösterdigi yolda yürürken Mevlana ve Yunus’ un hosgörü ve sevgisi Molla Pürani,  Aksemsettin’ in deruniligi ve nihayet Imam Ali (as)’in ilmi asaleti bizlere birer mesale Bu duygu düsüncelerle 24 Kasim Ögretmenler Gününüzü en içten dileklerimle kutlarken, aramizdan ayrilip ebediyete intikal eden ögretmenlerimize Allah tan rahmet, emekli olanlara saglik sihhat ve afiyet,  hasta olan meslektaslarimiza acil sifalar diler hepinize saygilar sunarim” dedi.

 

 

EN GENÇ VE EN YASLI ÖGRETMEN

 

 

Yeni göreve baslayan ögretmenler adina konuklara hitap eden Necip Fazil Kisakürek Ortaokulu ögretmeni Burcu Filiz, yeni egitim modelinden bahsetti, ögrenci ögretmen iliskisine degindi.

En kidemli ögretmenler adina konusan 30 Agustos Ilkögretim Okulu Müdürü Hasan Hüseyin Yildirim ise, “Milletlerin ve Devletlerin, güçlü olabilmesinde en önemli unsur egitilmis insan gücüdür. Bunun temeli egitim, egitimin temeli de ögretmendir. Bu bakimdan Türk Milletinin Basögretmeni Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdigi ‘Muasir Medeniyet Seviyesine Çikarmak’ ögretmenlere düsmektedir. Atatürk ün ifadesiyle ‘Bir Milleti kurtaranlar yalniz ve ancak ögretmenlerdir’ ögretmenden egitimciden mahrum milletler millet olamaz diyerek, ögretmenin toplumdaki yeri ve önemini belirtmistir. Milletlerin ögretmenlerden beklentisi çoktur. Biz ögretmenler olarak ¿toplumun bu beklentilerine cevap verebilmek için; meslegimizde çagin gerekliliklerine göre sürekli kendimizi yenilemeliyiz. Ögretmen; bilgi vererek haz duymanin, anlatarak sevginin, konusarak rahatlamanin, yazarak aydinlatmanin yegâne örnegidir. Günes dünyayi aydinlatirken, ögretmen ise insanliga isik tutmaktadir, ögretmen bir mum gibidir. Kendisi tükenirken etrafini aydinlatir. Çagdas medeniyet seviyesine ulasmak için bulundugumuz sartlar ne olursa olsun Ögretmenlik mesleginin önemini unutmayalim. Sevgimizi ögrencilerimize hissettirelim. Manevi ve toplumsal degerlerimizi benimseyerek bunlari ögrencilerimize davranis olarak kazandirmaliyiz. Bizlere emanet edilen yavrularimizi; Milli suur sahibi, kisilikli, sorgulayan adalet ve esitlik ilkelerine uyan, vatanim ve milletini seven, sorumlulugunu bilen ilim, irfan ve ahlak sahibi olan güçlü bireylere olarak yetistirmek, Türk Milli Egitiminin amaçlarinin yaninda her ögretmen için vicdani bir sorumluluktur” diye konustu.

Programda yeni meslege adimini atacak ögretmen adaylari yemin etti. Vali Kamçi, emekli ögretmenler Rahmi Akinci Ilkokulu ögretmeni Reaife Öztürk ve Alpaslan Ortaokulu ögretmeni Saniye Günay’a  Hizmet Seref  Belgesi’ni verdi. Ögretmenler Günü nedeni ile ögretmen Nesime Dursun ve ögretmen Emin Öner’in siirlerini okumalarinin ardindan tören sona erdi.

 

KIMLER KATILDI?

 

Programa Malatya Valisi Süleyman Kamçi, Tuggeneral Mustafa Serdar Sevgili, Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Ertan Mumcu,  Battalgazi Kaymakami Vedat Yilmaz,  Yesilyurt Kaymakami Nesim Babahanoglu, Milli Egitim Müdürü Ali Tatli, Il Milli Egitim Müdürlügü Maarif Müfettisleri Baskani, milli egitim müdür yardimcilari, sube müdürleri, ögretmenler ve ögrenciler katildi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber