• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

ÖGESEN'le Akademi Yeniden Doguyor

Toplumda bilgi üretimi ve yaraticiligin gelismesi noktasinda büyük öneme sahip olan üniversiteler de sendikalasma yolunda hizla ilerliyor

ÖGESEN'le  Akademi Yeniden Doguyor

 

 

Toplumda bilgi üretimi ve yaraticiligin gelismesi noktasinda büyük öneme sahip olan üniversiteler de  sendikalasma yolunda hizla ilerliyor. Bu noktada Ögretim elemanlarinin sorunlarina el atmak, maruz kaldiklari baskilara son vermek ve akademinin hizla gelismesine öncülük etmek adina kurulan Ögretim Elemanlari Sendikasi (ÖGESEN), ülkenin önde gelen sendikalarindan biri olmayi amaçliyor. “Akademinin Yeniden Dogusu” sloganiyla yola çikan ve kisa sürede 70 ilde örgütlenen ÖGESEN, Malatya’da da Ars. Gör. Ahmet Erdogan baskanligi’nda hizmet veriyor…

 

 

Merkezi Ankara’da bulunan Ögretim Elemanlari Sendikasi (ÖGESEN) Genel Baskani Vahdet Özkoçak ile sendikanin kurulus amaci ve hedefleri konusunda söylestik. ÖGESEN’in diger sendikalarin aksine hiçbir ideolojik temele dayanmadigi iddiasinda olan Baskan Koçak, amaçlarinin sayisal olarak artan üniversiteleri daha nitelikli bir yapiya bürümek oldugunu vurguluyor…

 

Bize biraz Ögretim Elemanlari Sendikasi’ndan bahseder misiniz, ÖGESEN’in amaci nedir, neden kuruldu?

 

Ögretim Elemanlari Sendikasi (ÖGESEN), ögretim elemanlarinin özlük haklarini korumak, iyilestirmek, mobbing ile mücadeleye destek olmak, egitim – ögretim çalismalari yapmak ve akademisyenligin hak ettigi degeri alabilmesi amaçlariyla 2014 yilinda Ankara merkezli olarak "tamamen" bagimsiz ve tamami akademisyen olan 7 kurucu üye tarafindan kurulmustur. Ögretim Elemanlari Dernegi temelinden gelmesi sebebi ile kisa zamanda büyümüs ve yaklasik 70 ilde örgütlenmis bulunmaktayiz.

ÖGESEN olarak ülkemizin 2023 hedefleri dogrultusunda en önemli paydaslardan biri olan üniversitelerimiz ve dolayisi ile akademisyenlerimiz için bir sosyal birliktelik, paylasim ve ortak bulusma noktasi ve Türkiye’nin en önde gelen, örnek alinan, saygi duyulan sendikalarindan biri olmayi hedefliyoruz.

 

ÖGESEN'in Diger Sendikalardan Farki Nedir?

 

ÖGESEN, Ülkemizde yerlesmis olan sendikacilik anlayisinin aksine hiç bir siyasi veya ideolojik temele dayanmayan, sadece akademisyenlerin özlük haklarini savunan ve Türk Akademisinin gelismesini hedefleyen bir yapiya sahip. Meslek özelinde hareket etmesi, tamami üniversite personelinden olusmasi sebebi ile sorunlari ve çözümleri iyi biliyoruz. Yapici elestiriler ile çözüm önerileri sunuyor ve önerileri her kesimle paylasiyoruz.

 

Akademisyenlerin genel olarak sorunlari nelerdir?

 

Yardimci doçent ve yardimci doçent alti kadrolarda çalisan ögretim elemanlarinin sözlesme problemi, 50/d kadrosunda çalisan arastirma görevlilerin doktoralari bittiginde kadrolari ile ilisiklerinin kesilmesi, doçentlik sinavinin sözlü olarak yapilmasi ve dolayisi ile her türlü öznellige açik olmasi, diger devlet kurumlarinda çalisan memurlarinin aksine akademisyenlerin es durumu tayin hakki olmamasi, ögretim üyesi disindaki ögretim elemanlarinin rektörlük seçimlerinde oy kullanamamasi gibi konular genel anlamda akademisyenlerin en büyük sorunlardir. Bunlarin yani sira irili ufakli onlarca sorunumuz bulunmaktadir. ÖGESEN olarak "Akademinin Yeniden Dogusu" slogani ile bütün bu sorunlarimizi çözmek üzere yola çiktik.

 

 

Bu sorunlardan hangilerini çözüme daha yakin buluyorsunuz?

 

Akademik Zam ve Akademik Uzmana Zam sorunlarimiz herkes tarafindan bilinen ve çözüme kavusturdugumuz sorunlarimiz. Yogun temaslarimiz sonucunda da 50/d sorunu konusunda YÖK Genel Kurulu Mayis 2015’te bir karar alarak, tüm üniversitelerin; 50/d kadrosunda çalisan arastirma görevlilerinin 33/a kadrosuna (doktora sonrasi görevi devam eden kadroya) aktarilmasi/aktarilmamasi konusunu senatolarinda görüsmelerini ve bir karar almalarini istedi. Çogu üniversite 50/d kadrosundan 33/a kadrosuna geçisi saglayacak olumlu kararlar aldi. 50/d sorunumuz da bu vesile ile tam olarak olmasa da birçok üniversitemizde çözüme kavustu. Bu konuda Inönü Üniversitesi Senatosu’ndan da olumlu karar çikti. Bu baglamda Inönü Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Cemil Çelik Hocamizin sahsinda tüm Senato Üyelerine tesekkür ediyor, geçis yapacak hocalarimiza hayirli olsun diyorum.

 

2023 hedefleri dogrultusunda üniversitelerimize ve akademisyenlere düsen görevler nelerdir?

 

Artik her sehrimizde en az bir üniversite mevcut. Üniversitelerimizin çogu fiziksel altyapilarini tamamliyorlar. Çok kaliteli binalarimiz var, fakat niceligin yaninda niteligi de arttirmamiz gerekiyor. Ülkemizin 100. yilinda Üniversitelerimiz sadece kaliteli bir egitim vermekle kalmamali, sanayide kullanilacak katma deger olusturacak bilgiyi üretmelidirler. Sehirlerinde, bölgelerinde ve hatta ülke çapinda sorunlarin çözümü için çalismali, özel sektöre ve topluma öncülük etmelilerdir. Bunu sadece bilimsel çalismalarla degil tesebbüsleri ile de gerçeklestirmelidirler. Aslinda bunun en güzel örneklerinden bir tanesini Malatya Inönü Üniversitesi’nin gerçeklestirdigini basindan ögrendik. Enerjide yaklasik %70 oraninda disa bagimli olan ülkemizde büyük bir günes enerjisi tesisi kurarak hem ekonomik hem çevresel açidan ülkemize fayda saglayarak diger üniversitelere ve kamu kurumlarina örnek olmustur.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber