• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

“Oda Hem Malatya’nın Hem Üyelerinin Gündemine Oturdu”

Attarlar Odasına başkan olduktan sonra pek çok sıkıntı yaşadığını vurgulayan Başkan Cavlak, “En büyük zorluğumuz Esnaf Bilgi Sisteminin daha önce hiç kullanılmamış olmasıydı. Ve halen eksikleri gidermeye çalışıyoruz. Bütün üyelerimizin üyelik durumlarını, vergi kayıtlarını kontrol ediyoruz. Şimdi bizi bekleyen bir diğer zorluk üyelerimizin bir kısmının maliye bilgilerindeki yanlışlıklar. Geçmişte yapılan düzenlemelerden dolayı meslek kolları yanlış durumuna düşmüş esnaflarımız var. Bunların bilgilerini esnaflarımızla irtibata geçerek düzelteceğiz.” derken ayrıca başkan olduktan sonra Attarlar Esnaf Odasının tarihinde ilk defa bu kadar hem Malatya’nın hem de üyesi bulunan esnafların gündeminde oturduğunu ifade etti

“Oda Hem Malatya’nın Hem Üyelerinin Gündemine Oturdu”

Malatya’da her sektörden üyenin bulunduğu, 31 yıllık eski başkandan sonra Attarlar Odasına başkanlığına seçilen Sinan Cavlak’la yaşadıkları sıkıntıları, başkan olduktan sonraki süreci, yaptıkları çalışmaları ve daha fazlasını konuştuk

31 yıllık eski başkandan sonra Attarlar Esnaf Odasına başkan seçildiniz. Siz başkan olduktan sonra odada ne gibi değişimler yaşandı?

1957 yılında mesleki bir dernek olarak kurulmuş, 1987 yılında ise Odaya dönüşmüş fakat bir İhtisas Odası olmanın gereklerini yerine getiremeyen, özel sektörün hizmetine sunulmuş bir Kamu Kurumunu devraldık biz. Odaya dönüştüğü yıldan itibaren de aynı kişi tarafından idare edilmeye çalışılmış fakat bana göre de idare bile edilememiş bir mesleki teşekkülü devraldık. Mesela sorunuzun yanıtlarından sadece bir tanesi şudur: Attarlar Esnaf Odası tarihinde ilk defa bu kadar hem Malatya’nın hem de üyesi bulunan esnafların gündeminde olmuştur. Bizim yönetimi devralmamız hatta aday olmamızla birlikte esnaflarımızın gündemine gelmiştir Attarlar Esnaf Odası. Biz yönetimi devraldıktan sonra odanın esnafa bakışı değişti. Odaya karşı esnafın yükümlülükleri üzerinden giden bir anlayıştan, Odanın esnafa karşı yükümlülükleri penceresinde bir bakışa dönüşürdük odamızı.

Başkan olduktan sonra yaptığınız çalışmalar?

Başkan olmadan önce seçilmemiz durumunda neler yapmak istediğimi anlattım esnaflarımıza. Ben o tarihlerde sadece vaadlerimi gerçekleştirirsem sorumluluğumu asgari düzeyde de olsa yerine getirmiş olabileceğimi düşünüyordum. Öyle olmadığını seçildikten sonra anladım. Çünkü odayı devraldığımda dışarıdan göründüğünden de fazla bir karmaşanın olduğunu tespit ettim. Bi kere odanın demirbaş defteri, zimmet defteri, gelen evrak kayıt defteri, giden evrak kayıt defteri dahi yoktu. Bundan sadece eski yönetimin başındaki isim Ünal Ergöç değil, MESOB’da sorumludur. Bir bir bu eksikleri gidererek başladık işe. Esnaf Bilgi Sistemi sadece esnafa Üye Kayıt Belgesi verebilmek için kullanılmış. İlk defa size açıklıyorum bunu. Odaya aidat borcu olmayanların bile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü veri tabanında bulunan muhasebe kayıtlarına bile işlenmediğini tespit ettim. Esnaflarımız E-Devlet şifresi ile ESBİS’e girerek odaya olan borçlarını görebiliyorlar. Lakin ESBİS’te aidat borçları düşülmediği için vade farkları işlemeye devam ediyordu. Biz bunu bakanlıkla görüşerek deftere kayıtlı olan ödemeleri bir bir bakanlığın sayfasından düşümünü yaptık. Artık üye esnaflarımız ESBİS’ten gerekli bilgilerini görebilecek ve hatta oda aidatlarını bile buradan ödeyebileceklerdir. Odamızın sosyal medya hesaplarını açtık. Sosyal medya kullanan esnaflarımızın oda çalışmalarımızı ve birtakım duyurularımızı takip etmeleri açısından önemliydi.  Üyelerimizin iletişim bilgilerini büyük ölçüde güncelledik. İletişim bilgileri değişmiş ya da kayıtlı olmayan 50 civarında esnafımız var. Bunlara da bizzat giderek hem istişarelerde bulunacağız hem de iletişim bilgilerini alacağız. Çiçekçi esnaflarımızın en önemli sorunlarından biri olan özellikle 14 Şubat’ta korsan çiçekçiler konusunda belediyelerimizin zabıta birimleriyle görüşerek korsan çiçekçileri minimuma indirdik. Aidat borcu birikmiş üyelerimizin önemli bir bölümünün borçlarını vade farksız yapılandırdık. Ticarethanelerde kullanılan su tüketim bedelleri konusunu sürekli gündemde tuttuk ve 2018 yılında su bedellerine zam yapılmamasına katkı sağladık. İlan reklam ve tabela vergilerinin yüksek olduğunu her fırsatta dile getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. Bu yıl sonunda 2019 yılı için belirlenecek yeni fiyatlar için girişimlerde bulunacağız. İnşallah ciddi bir indirim yapılması konusunda Malatya Büyükşehir Belediyemizi ikna edeceğimizi düşünüyoruz. Kitap ve Kırtasiyeci esnafımızın sorunlarını “Mevsimlik Kırtasiyeci Olmaz” başlığıyla gündeme getirerek bir algı oluşmasını sağlamaya çalışıyoruz. Av bayilerimizin sorunu olan 1’den fazla av tüfeği ruhsatı verilmesi konusunda bir mesafe kaydettik ve bu rakamın 3’e çıkarılması konusunu sayın valimizle paylaştık ve netice aldık. Yerli ürün kullanılması konusunda tüketicilerimizi bilgilendiriyor ve teşvik etmeye çalışıyoruz.

Başkan olmadan önce Attarlar Odasının bir binası bile yoktu. Bina işini nasıl çözdünüz?

Seçim vaadlerimden bir tanesi; esnaflarımıza yakışır, onları temsil edebilecek bir mekâna taşımaktı odamızı. Öyle de yaptık. Zaten Attarlar Esnaf Odası eski başkanımız Ünal Ergöç’ün zahire dükkanı ile iç içe girmiş köhne bir yerdeydi. Mazbatamızı alır almaz aynı gün ilk yaptığımız eski başkanımız Ünal Ergöç’e bu güne kadar yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür edip çiçek takdim ederek odayı devralmak oldu. Odayı sadece dosyalarımızı alarak devralmış olduk. Bir de kullanılmayan ve içinde tüm bilgiler silinmiş bir bilgisayar vardı. Onu da aldık ama kullanımdan çıkmış bir bilgisayardı. Nalçacı İş Merkezinin altıncı katında hemen bir büro kiralayarak 3-4 gün içinde esnaflarımıza yeni adresimizde hizmet vermeye başladık. Yeni adresimizdeki dairemizi baştan aşağı döşedik. Şuan ufak tefek eksiklerimiz var. İnşallah en kısa zamanda onları da gidereceğiz. Odayı devraldığımızda 250 lira banka hesabında para vardı, buna karşılıkta 300 liralık ödenmemiş bir fatura vardı. Odanın parası yoktu, dolayısıyla yeni adreste ihtiyaç duyulan büro malzemelerini alamayız demedik, aldık. Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımızın odaya olan borçlarını tahsil ettik ve geri kalan masrafların tamamını şahsım olarak imkanlarım ölçüsünde karşıladım. 20 bin lira civarında odaya borç verdim. Odamızın mali durumu gün geçtikçe düzeliyor. Düzeldikçe de verdiğim borcu tekrar iade alıyorum. Eğer böyle bir göreve talip olmuşsak mazeretlerin arkasına sığınmamamız gerekiyor. Mazeret avutucudur. Çözümsüzlüğün gerekçesidir. Velhasıl yeni adresimizdeki odamızın tüm tefrişatını yaparak üyelerimize bilgi verdik. “Odamızın yeni konseptini görmek, sıcak çayımızı kahvemizi içmek üzere sizleri odamıza bekliyoruz” şeklinde bir SMS ile üyelerimizi yeni mekanlarını görmeye davet ettik. Artık esnaflarımız Attarlar Odasını sahiplendi ve odamız bambaşka bir kimliğe büründü.

Başkan olduktan sonra yaşadığınız zorluklar, sıkıntılar nelerdir?

En büyük zorluğumuz Esnaf Bilgi Sisteminin daha önce hiç kullanılmamış olmasıydı. Bu güne kadar bizi en fazla yoran husus budur. Ve halen eksikleri gidermeye çalışıyoruz. Bütün üyelerimizin üyelik durumlarını, vergi kayıtlarını kontrol ediyoruz. Şimdi bizi başka bir zorluk daha bekliyor. O da üyelerimizin bir kısmının maliye bilgilerindeki yanlışlıklar. Geçmişte yapılan düzenlemelerden dolayı meslek kolları yanlış durumuna düşmüş 50 civarında esnafımız var. Bunların bilgilerini esnaflarımızla irtibata geçerek düzeltmek/düzelttirmek olacaktır.

Malatya’da kimler size üye ve kaç üyeniz bulunmakta?

Attarlar Esnaf Odası bir İhtisas Esnaf Odası olmasına rağmen neredeyse Karma Oda statüsüne kavuşmuş durumda. Yirmi beş civarında sektörü içinde barındıran bir odayız. Kitap Kırtasiyeciler, Sahaflar,  Matbaalar, Reklam Ajansları, Tabelacılar, Züccaciyeciler, Çiçekçiler, Dekorasyon ve Kartonpiyerciler, Pet Shoplar, Av Bayileri, Kağıt ve Ambalajcılar, Baharatçılar, Itriyat, Parfümeri, Bijuteri ve Kozmetikçiler, Hediyelik Eşyacılar, Arzuhalciler, Kurs ve Etüt Merkezleri, Sürücü Kursları, Peyzajcılar, Oyuncakçılar, Hırdavatçılar, İnşaat Malzemecileri, Şans Oyunları, Spor Tesisi İşletmecileri gibi sektörler odamıza üye esnaflarımız.  Şuanda 550 civarında aktif üyemiz var. Aktif olmayan ve maliye kaydını durdurmuş esnaflarımızın üyelik kaydını kanun gereğince 6 ay bitiminde yönetim kurulu kararıyla siliyoruz. Odamıza kayıtlı sektörlerde Malatya’da çok daha fazla esnafımız var. Lakin aynı sektörden olmasına rağmen başka odalara kayıtlı olanlar var. Temsil noktasında en önemli sorunlarımızdan biri de budur. NACE kodlamalarındaki yanlış uygulamalardan kaynaklı bir kargaşa var. Ancak şunu da ifade etmeliyim. Çalışan ve esnafı temsilde yetkin ve güçlü olduğunuzda bunun önemi var. Eğer sadece esnafa fatura fiş verme ve faaliyet belgesi vermekle sınırlı tutuyorsanız farklı odalarda olmasının bir farkı da olmamış olur.

 MESOB’a başkan adayı olmanıza oda üyeleriniz nasıl tepki verdi?

Uzun süredir odanın başında bulunan bir isim karşısında başarı elde etmemiz esnaflarımız tarafından yeni bir beklentiye sebep oldu. Elbette çok yerinde bir girişim olduğunu düşünenler olduğu gibi biraz erken olduğunu düşündüğünü ifade edenler de oldu. Attarlar Esnaf Odası seçiminde önemli bir başarı elde ettik. Tarafıma üye listeleri verilmemesine rağmen hazirun listesinin yarıya yakını ile ancak yüz yüze görüşebildim. Yarıya yakın bir üyeyle görüşebilmeme rağmen seçimi kazanmam önemli bir başarıdır. Ve bu üyelerimizin yarıdan fazlasıyla tek başıma giderek görüştüm. MESOB seçimlerine aday olmaya karar verdiğimde seçime 20 gün kalmıştı. Ve en önemlisi oylarına talip olduğum kişiler zaten seçilmiş olan oda yönetimleriydi. Mevcut birlik başkanı bu oda yönetimlerinin seçimlerine müdahil olmuş, bir bölümünün seçilmesine katkı sunmuş, diğer bölümünün önemli bir kısmıyla da ikili ilişkilerini geliştirmiş durumdaydı. Bu aşamada birçok oda yönetimi ile ilk defa tanıştık. Oy verenlerle olduğu gibi oy vermeyen oda yönetimleri ile de iyi diyaloglarım ve dostluklarım oldu. Ancak seçimi kazanmama yetmedi. Yarışa geç müdahil olmam en önemli dezavantajımdı. Hayat öğrenmekle geçiyor. Bende yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorum. İnşallah daha öğreneceğimiz çok şey olacak. Her 4 kişiden biri bana oy verdi. Bunu da önemli ve kıymetli buluyorum. Bana oy verdiği bilinen üyeler birlikten ve birlik etkinliklerinden dışlanıyor. Seçimin bittiği gün mücadelenin de bitmesi gerekirdi ancak birliği idare edenlerin sayfayı kapatmadığını görüyorum. Açık kalan sayfaya da yazmaya, şerhimizi düşmeye devam ederiz. Bilinmesini isterim ki dışlananların temsilcisi Sinan Cavlak’tır. Gerektiğinde muhalefet etme görevi bu seçimle bana verilmiş oldu. Görevimiz bir sonraki seçime kadar devam edecektir.

Oda üyelerinizin yaşadığı sıkıntılar?

Oda üyelerimizin birikmiş çok sayıda sorunu var. Bunlardan bir bölümü tüm esnaflarımızın karşı karşıya oldukları sorunlardan oluşuyor. Ancak özelde bize bağlı sektörlerimizi değerlendirecek olursak birkaçını şöyle sıralayabiliriz. Kitap kırtasiyecilerimiz özellikle zincir marketlerin okul sezonlarında kırtasiye reyonu açarak sektörümüzün pastasını önemli oranda bozmaları var. Kozmetik ve parfümeri sektörümüzün işportada kalitesiz, bununla birlikte ucuz satılan ürünlerden dolayı mağduriyetleri var. Çiçekçi esnafımızın özelikle özel gün ve gecelerde korsan çiçekçilerin türemesinden dolayı sorunları var. Matbaacı esnaflarımızın son aylarda yükselen girdi maliyetleri ile birlikte uygulanmakta ilan reklam bedellerinin yüksekliği sorunları var. Tabelacı ve reklamcı esnafımızın yine girdi maliyetleri ile birlikte tabela vergilerindeki yüksekliğinden kaynaklanan iş düşüklüğü var. Petshopçu esnaflarımızın canlı hayvan bulundurma ve satışı ile ilgili getirdiği yeni koşulların oluşturduğu mağduriyetler var. Av Bayisi esnaflarımızın Battalgazi bölgesinde kaymakamlıkça idari bir uygulamayla avcılara av tüfeği satışı sınırlandırması var. Aktarlarımızın ekmeğini ellerinden almaya dönük ilaç şirketlerinin uyguladığı alan daraltma ve sektörü tekellerine alma girişimleri var. Kurs merkezlerimizin son yıllarda sürekli değişen mevzuat ve uygulamalarla alakalı mağduriyetleri var. Plastik oyuncakçı esnaflarımızın oyuncak avm denilebilecek ölçüde güçlü sermayelerle ve ulusal markaların Malatya’da açılmasından dolayı rekabet edebilme konusunda eksikleri var. Ve bütün esnaflarımızın döviz kuru manipülasyonuna bağlı maliyet artışları ve bununla birlikte toptancı stokçuların fırsatçılıklarından kaynaklı yaşadıkları sorunlar var.

Esnaflarla ilgili son günlerdeki gelişmelerle alakalı neler söyleyebilirsiniz?

Son günlerde ABD ile yaşadığımız çeşitli manipülasyonlarla ekonomik dengemizin bozulduğu aşikârdır. Bozulan denge ile fırsatçılık yaparak fahiş fiyat artışı yapan stokçuların varlığı da ortadadır. Bu ayrımı yapmadan bütün esnaflarımızı zan altında bırakan söylemler esnafımıza ciddi zararlar vermekte, tüketicilerin esnaf ve sanatkâra olan güveni zedelenmektedir. Ayarsız, dengesiz, fütursuz ve tehdit vari açıklamalardan toplumun ileri gelenleri kaçınmalı, devletimiz ve hükümetimiz tüm esnaflarımızı zan altında bırakmayacak şekilde fırsatçılara karşı yoğun bir mücadele vermelidir. Üretim maliyetlerinde gerçekleşen fahiş artışları görmeyip, müdahale etmeyip, esnafı baskı altına almaya çalışmak doğru bir yöntem değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber