• DOLAR
  6,8230
  %0,17
 • EURO
  7,5782
  %0,41
 • ALTIN
  377,15
  %0,21
 • BIST
  8,4234
  %0,34
Nedim Sağır
Nedim Sağır
nedim.sagir@malatyasonsoz.com.tr
NİYET’İN ÖNEMİ VE SAFİYETİNİ MUHAFAZA
 • 0
 • 1898
 • 17 Ocak 2019 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Kalpleri vesveseleriyle çeşitli mecralara meylettirip asli hedefinden uzaklaştıran insî ve cinnî  racîm ( taşlanmış,uzaklaştırılmış, gazab-ı İlâhî ve nefreti ruhi kemali mahiyette ) olanların, her türlü muhasara ve istilasından,kalplerimizi yed-i kudretinde tutan Kadîr-i Mutlak’a sığınıyor ve Rabbimin selam ve rahmetinin üzerimizden eksik olmamasını diliyorum.

Niyet etmek:

Kalbin yani ruhun bir fikre,amele yada söze başlamadan evvel sonucunu (yani kârını ve zararını) bilerek bu idrak ve şuur ile gaye ve hedefe kastetmesi ve o hedefe yönelmesidir.

Niyet etmek her ne kadar kalple alakalı olsada fikir,söz ve eylemin temelini oluşturduğundan kişinin ruhî ve cismânî varlığıyla doğrudan ilişkilidir.Tıpkı etle tırnak gibidir.

Allah (c.c.)’ın rızasını kazanmak amacıyla yaptığımız her amelde niyetin halisliğine,safiyetine ve  başka hiçbir gaye ve cihete yönelmeden dosdoğru olmasına özen göstermemiz amelimizin akibeti açısından çok önemlidir.

Kur’an-ı Kerim’de bu gerçek şöyle dile getirilir:

“Onların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır; fakat O’na sadece sizin takvânız ulaşır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah’ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed!) Güzel davrananları müjdele!” (Hacc Suresi 37.Ayet Meali)

Rasulullah (sav.)’de bu hususta “ Ameller niyetlere göredir…” buyurarak muteber olanın niyet olduğunu beyan etmiştir.

İbadet ederken niyet sadece iki kısımda dile dökülür.Yapılan ibadet dinin emri olan farzlar ise – mesela sabah namazının farzı – şöyle niyet edilir: ”Niyet ettim Rabbim, emrini yerine getirmek için sabah namazını kılmaya “denir.Farz dışındaki amellerde ise, mesela sabah namazının farzından evvel kılınan sünnet kılınacaksa: “Niyet ettim Allah rızası için namaz kılmaya “ denir. Bu rızaya yönelik niyet şekli bütün nafile ibadetler için geçerlidir.Emir olan farzlar içinde yukarıda ifade edildiği gibi “Niyet ettim Rabbim, emrini yerine getirmek için

sabah namazını kılmaya” diye niyet edilince, ibadetin emredildiği sıfat beyan edilir.

Kalbin kast-u rabt ettiği ameli işlerken ihlas ve takva şarttır.Başka hiçbir şekilde zerrece karıştırılmamalıdır.Rabbimiz nasıl ki kendisine ortak koşulmasına razı olmayıp yasaklamışsa , amellerin işlenişinde de başka gaye ve hedeflerin ortak edilmesine razı olmamıştır.

Tıpkı Beyyine Suresi’nin 5.Ayet’inin Meali’nde buyrulduğu gibi :

”Hâlbuki onlara, ancak dini Allah’a has kılarak, hakka yönelen kimseler olarak O’na kulluk etmeleri, namazı kılmaları ve zekâtı vermeleri emredilmişti. İşte bu dosdoğru dindir.”

Hanif, yani sadece Allah için, O’nun rızası gaye edinilerek, O’na hiçbir şekilde hiçbir şeyi ortak koşmadan dosdoğru yaşayıp Tevhid ehli olabilmektir.

İbadet, Allah’a teslim olmuş bir hayatın yaşama amacıdır.Bu amaç;

-Sunuş

-Bekleyiş

-Sonuca teslimiyettir…

Hz.İbrahim (a.s.) misali, bütün hücre ve varlığımızla Allah gaye  edinilerek yapılmalıdır.

Gösteriş,methedilme,çıkar ve menfaati koruma,güven kazanma vb. farklı gayeler karıştırılarak yapılan hiçbir fikir,söz ve eylem Allah için değildir.Ve Allah (c.c.), kendisine ortak edinilmesini asla kabul etmez…

“Ey kalplerimizi kudret elinde tutan Rabbimiz; bize Senden gayriden ayrı olmayı,gizli ve açık her türlü şirk ve fısktan arınıp tertemiz olmayı nasip eyle…”(Âmin)

Nedim Sağır

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber