• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

“Niyazi Misri Hazretleri Malatya için önemli olmali”

Televizyon Program Yapimcisi Yazar Fatih Çitlak, "Konya için Mevlana nasil önemliyse, Niyazi Misri Hazretleri de Malatya için önemli olmalidir" dedi.

“Niyazi Misri Hazretleri Malatya için önemli olmali”

Televizyon Program Yapimcisi Yazar Fatih Çitlak, "Konya için Mevlana nasil önemliyse, Niyazi Misri Hazretleri de Malatya için önemli olmalidir" dedi.

 

Kabri ile ilgili bilgilendirme

 

Malatya Belediyesi Kent Konseyi ve Gazeteciler Cemiyeti'nin organize ettigi Niyazi Misri Konferansi vermek için Malatya'ya gelen ve Anemon Otel'de basin toplantisi yapan Televizyon Program Yapimcisi Yazar Fatih Çitlak, Malatyali olan ve su anda Yunanistan'in Limni Adasi'nda kabri bulunan Niyazi Misri hakkinda bilgi verdi. "Konya için Mevlana nasil önemliyse, Niyazi Misri hazretleri de Malatya için önemli olmalidir" diyen Çitlak, tasavvuf tarihinde ve Osmanli medeniyetinde Niyazi Misri'nin önemli oldugunu vurguladi. Ilmiyle, siyasetiyle, tasavvufu ve siirleriyle Niyazi Misri'nin örnek bir sahsiyet olduguna parmak basan Çitlak, "Niyazi Misri'nin kabri Yunanistan'in Limni Adasi'ndadir. Kabrinin Malatya'ya getirilmesi istenmis ve Basbakanlik nezdinde girisimler olmus. Ancak bürokratik engellere takilmasindan bugüne kadar

gerçeklestirilememis. Ayrica, kabrinin getirilmesini isteyen ve istemeyenler var. Kabrinin getirilip getirilmemesi önemli degil. Önemli olan Malatyali Niyazi Misri'nin memleketi Malatya'da Niyazi Misri Malatya Evi yapilmasidir. Malatya Belediyesi Kent Konseyi'nin girisimleri ile Niyazi Misri'yi anma sempozyumu haftasi düzenleme plani varmis. Güzel bir çalisma" ifadelerini kullandi. Niyazi Misri'nin bor madeni gibi manevi degeri yüksek bir alim oldugunu söyleyen Çitlak, Niyazi Misri'nin hayatindan örnekler de anlatti.  

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber