• DOLAR
  6,8676
 • EURO
  7,7619
 • ALTIN
  392,82
 • BIST
  1,1297

NATO’ya ve Üslerine Tepki Gösterdiler

Kürecik NATO Radar Üssüne Hayır İnisiyatifi, Soykan Meydanında NATO’ya ve üslerine tepki gösterdi. Toplanan grup adına Türkiye’nin NATO’dan çıkması ve üslerin kapanması talebini dile getiren İnisiyatif Sözcüsü Aktivist Bahir Aydın, “Kürecik NATO Radar üssü hiç vakit kaybetmeden sökülmeli burada çalışan ABD’li ve İsrailli personel ülkelerine gönderilmelidir. Biz, tüm siyasi partileri ülkemizin NATO’dan çıkması ve üslerin kapanması yönünde ortak irade göstermeye ve karar almaya davet ediyoruz.” dedi

NATO’ya ve Üslerine Tepki Gösterdiler

NATO’ya ve üslerine tepki gösteren Kürecik NATO Radar Üssüne Hayır İnisiyatifi Soykan Meydanında bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte grup adına konuşan İnisiyatif Sözcüsü Aktivist Bahir Aydın: “Bilindiği gibi 1949 yılında kurulan NATO’ya Türkiye 1952’de üye oldu. Bu uluslararası terör örgütü, üye ülkeler tarafından sözde savunma amacıyla kuruldu. Yine NATO’nun sözde amaçları; barış düzenini, uluslararası güvenliği ve sosyal gelişmeyi korumak olarak özetlendi. NATO’nun en can alıcı maddelerinden biri şudur: İttifak Avrupa’da ABD’nin konvansiyonel ve nükleer askeri varlığını zaruri sayar. Yani bu şu anlama gelmektedir: NATO, her ne kadar Batı ittifakı gibi görünse de aslında ABD çıkarlarına odaklı ve tek kutuplu bir örgüttür. ABD 2. Dünya Savaşı sonrası elde ettiği üstünlükle Avrupa devletlerini denetimi altına almayı amaçlıyordu.

Avrupa ülkeleri de aslında bu gerçeği bildikleri için bugünlerde ABD’den bağımsız ayrı bir askeri güç kurmak için zemin yoklamaktadır. Soğuk Savaş olarak adlandırılan dönemde SSCB’nin yayılmacılığı bahane edilerek Varşova Paktı’na karşı kurulan bu askeri terör örgütü, kuruluş döneminden itibaren birçok katliama imza attı. Japonya, Kore, Vietnam, Afganistan, Somali, Irak ve Libya NATO tarafından dümdüz edildi. 1991 yılında Sovyet rejimi çökünce NATO kendisine ‘Kızıl Tehlike’ diye adlandırdığı Komünizmden sonra ‘Yeşil Tehlike’ dediği İslam’ı düşman olarak seçti. Halbuki normal şartlarda Sovyetlerin yıkılmasının ardından NATO’nun kendisini feshetmesi gerekirdi. Fakat bu, böyle olmadı ve NATO sözde ‘Terörizmle Mücadele’ ve ‘Enerji Hatlarının Güvenliği’ konularını gündeme getirerek kendisine yeni görev alanları icat etti. Yeni hedefler doğrultusunda üye sayısını arttıran ve zamanla eski Varşova Paktı üyesi ülkeleri de bünyesine alan bu terör örgütü, gözünü enerji havzalarının bulunduğu Batı Asya’ya yani onların değimiyle Ortadoğu’ya dikti. Türkiye ise kuruluşundan 3 yıl sonra NATO’ya Kore savaşına asker gönderme şartıyla dahil edildi. Bu süreçte kazanan taraf hep NATO üyesi Batılı ülkeler, kullanılan ve sırtından hançerlenen ise Türkiye oldu. Bu durumu 20 Kasım 2018 tarihindeki grup toplantısında Sayın Devlet Bahçeli şu veciz ifadeyle özetledi: ‘Türkiye NATO üyeliğinden hep zararlı çıktı.’ 15 Temmuz hain darbe girişimi dahil cumhuriyet tarihimiz boyunca yapılan darbelerin hepsinde NATO’nun yani ABD’nin parmağı vardı. Yine ülkemizde işlenen siyasi suikastlerin tamamı NATO GLADYO yapılanması tarafından gerçekleştirildi. Tüm bu gerçeklere rağmen maalesef siyasi iktidarlar ülkemizdeki NATO üslerini kaldıracaklarına yenilerini ihdas ettiler.  En son 2012 yılında Malatya’mızın Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik bölgesine kamuoyunun tüm itirazlarına rağmen gerçek amacı Siyonist İsrail’i korumak olan NATO Radar Üssü kuruldu.  Seyyid Battal Gazi’nin şehrinde kurulu olan bu radar üssü ülkemiz için büyük bir tehlike oluşturuyor. Yani koynumuzda yılan besliyoruz. Bu yüzden Kürecik NATO Radar üssü hiç vakit kaybetmeden sökülmeli burada çalışan ABD’li ve İsrailli personel ülkelerine gönderilmelidir. Biz, tüm siyasi partileri ülkemizin NATO’dan çıkması ve üslerin kapanması yönünde ortak irade göstermeye ve karar almaya; ayrıca Sivil Toplum Kuruluşlarını, alimleri, aydınları ve kanaat önderlerini siyasi partileri bu konuda cesaretlendirecek açıklamalar yapmaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Hanife Sarı 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber