• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Nalçaci:”Türkçe Olimpiyatlari, katliam yapan Israil'e en büyük cevaptir”

Dünya çapinda yürüttügü lobi çalismalariyla birçok ülkeyi etkisi altina alan, bu vesileyle yaptigi zulüm ve katliamlara göz yumulmasini saglayan Israil.e en büyük cevabin, Türkçe Olimpiyatlari oldugu kaydedildi.

Nalçaci:”Türkçe Olimpiyatlari, katliam yapan Israil'e en büyük cevaptir”

Dünya çapinda yürüttügü lobi çalismalariyla birçok ülkeyi etkisi altina alan, bu vesileyle yaptigi zulüm ve katliamlara göz yumulmasini saglayan Israil.e en büyük cevabin, Türkçe Olimpiyatlari oldugu kaydedildi. Dünya.nin dört bir yaninda hizmet veren Türk okullarinin, Türkiye.nin söz sahibi olmasi adina çok önemli bir lobi faaliyeti yürüttügü ifade edilirken, Türkçe Olimpiyatlari.nin ise eglence veya senlik degil, bu önemli gücün ilani oldugu dile getirildi.

 

Elestirilere yanit

 

Türkçe Olimpiyatlari.nin Gazze.ye yardim götüren gemilere yapilan saldirida yardim gönüllülerinin sehit oldugu sürece denk gelmesi, bazi kesimlerin tepkilerini çekmis, olimpiyatlar sanki bir eglenceymisçesine durdurulmasi gerektigi savunulmustu. Konuyla ilgili elestirilere yanit veren Malatya Aktif Isadamlari Dernegi (MAKIAD) Baskani Ömer Nalçaci, Türkçe Olimpiyatlari.nin Iskenderun'daki terörist saldiri ve Israil'in saldirisina en büyük cevap olduguna inandigini dile getirdi. Nalçaci, “Bana kalirsa bu görüntü katliami yapana ve Israil'e en büyük cevaptir” ifadelerini kullandi.

 

 

 

 

“Bu misafirperverlik çok önemliydi”

 

Malatya Valisi Ulvi Saran'i ziyaret eden MAKIAD Baskani Nalçaci, 8. Türkçe Olimpiyatlari.nin Malatya'da gerçeklestirilen bölümü kapsaminda 22 ülkeden 60 ögrencinin kente geldigini hatirlatarak Valiligin gösterdigi misafirperverligin önemli oldugunu kaydetti. Malatya Valisi Ulvi Saran'in yakin ilgiyle misafirlerin agirlanmasinda hassasiyet gösterdigini ifade eden Nalçaci, ''8. Türkçe Olimpiyatlari'nin Malatya ayaginda düzenlenen etkinliklere 22 ülkeden 60 kisi katilmisti. Sayin Valimiz Ulvi Saran'a misafirlerimize göstermis oldugu misafirperverlige ve bu organizasyonda bizlere vermis oldugu destekten dolayi tesekkür etmek amaciyla bu ziyareti gerçeklestirdik'' dedi.

 

“Eglence veya festival degildi”

 

Bir gazetecinin, ''Iskenderun'da terörist saldirida 6 asker sehit olmus, Israil'in saldirisinda da 9 kisi ölmüstü. ‘Etkinlikler iptal edilebilirdi. seklinde elestiriler oldu'' yönündeki hatirlatmasina Nalçaci, ''Bana kalirsa bu görüntü katliami yapana ve Israil'e en büyük cevaptir. Düzenlenen olimpiyat eglence programi veya festival degil, Türkçe ile ilgili bir etkinlikti. Ancak aci olaylarin akabinde etkinlik olmasi bizleri de üzdü. Sehitlerimize saygisizlik diye bir düsüncemiz yoktu. Buradaki etkinlikte 20 ülkeden gelen 60 çocugun Türkçe konusmalari bence saldirilara en büyük cevapti” yanitini verdi.

 

Vali Saran.dan tesekkür

 

Nalçaci'nin plaket verdigi Malatya Valisi Ulvi Saran da, Malatya'da düzenlenen etkinliklerin, Türkçe'nin ne kadar genis cografyalarda konusuldugunu gösterdigini ifade ederek organizasyondan dolayi tesekkür etti. Vali Saran, “Dünya.da 100 milyondan fazla Türkçe konusan var. Türkçe dünya dili olma yolunda. Gelecekte dünyada Türk dilinin daha yaygin olmasi gerekiyor. Bu nedenle bu etkinlikler önemlidir. 20 ülkeden 60 ögrenci bizim konustugumuzu anliyor, onlarin konustugunu biz anliyoruz" ifadelerini kullandi.

 

Baskan Çakir.a ziyaret

 

Malatya Akif Isadamlari Dernegi (MAKIAD) Baskani Ömer Fatin Nalçaci ve Yönetim Kurulu üyeleri Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir'i da ziyaret edip 8. Türkçe Olimpiyatlari'na katkilarindan dolayi tesekkür plaketi verdiler. Gerçeklesen ziyaret sirasinda konusan MAKIAD Baskani Nalçaci, "8. Türkçe Olimpiyatlari'nin Malatya ayaginda düzenlenen etkinliklere 22 ülkeden 60 kisi katilmisti. Sayin Belediye Baskanimiz Ahmet Çakir'a misafirlerimize göstermis oldugu misafirperverlige ve bu organizasyonda bizlere vermis oldugu destekten dolayi tesekkür etmek amaciyla bu ziyareti gerçeklestirdik" dedi.

 

“Desteklenmesi gerekiyor”

 

Belediye Baskani Ahmet Çakir ise, Türkçe.nin yayginlasarak, dünyanin dört bir tarafinda konusulmasinin kendilerini mutlu ettigini belirterek, "Bu yil 8'ncisi düzenlenen Türkçe Olimpiyatlari kapsaminda 22 ülkeden 60 ögrenci Malatya'miza geldiler. Bu çocuklarin Türkçeyi ana dilleri gibi konusmalari bizleri çok sevindirdi. Bu durum desteklenmesi gereken bir olay. Bunun yayginlasmasi Türkçe.nin dünyada kabul edilir bir dil olma yolunda hizla yürümesine vesile oluyor" ifadelerini kullandi.

Daha sonra MAKIAD Baskani Ömer Fatin Nalçaci, Belediye Baskani Ahmet Çakir'a katkilarindan dolayi tesekkür plaketi verdi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber