• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Nakillerin Yüzde 80’i Canlıdan Yapılıyor

3-9 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Organ Bağışı haftası kapsamında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde organ bağışı standı açıldı. Standa organ bağışı hakkında farkındalık oluşturulmaya çalışılıyor. Daha sağlıklı nakillerin kadavradan yapıldığını dile getiren Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Engin Yılmaz, “Fakat ne yazık ki bizde yapılan nakillerin yüzde 80’i canlıdan yüzde 20’si kadavradan.” dedi

Nakillerin Yüzde 80’i Canlıdan Yapılıyor

Organ bağış haftası kapsamında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir stant açıldı. Standa vatandaşları bilinçlendiren Anestezi Uzmanı ve Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Birimi Koordinatörü ve Başhekim Yardımcısı Leman Acun Delen şunları dile getirdi: “3-9 Kasım tarihleri ülkemizde organ bağış haftası olarak kutlanmakta. Organ bağışı günümüzde çok önemli bir konuma oturdu. Böbrek, karaciğer, deri, kornea gibi bir sürü organın nakli hastanelerimizde uzman Hekimlerimizce ve hocalarımızca başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Kişinin tıbben hayatı son bulduktan sonra aile kararı ile hastanemizde mevcut olan organ bağış koordinatörünün çalışmalarıyla organlarının bağışlandığı tarafımıza bildirildikten sonra nakil işlemlerine başlıyoruz. Dışarıda böbrek bekleyen diyalize giren bir sürü vatandaşımız var. Toprak olmaktansa bu organların hastalarımız nakledilip yeni bir hayata başlamalarına sebep oluyor.”

“NAKİLLERİN YÜZDE 80’İ CANLIDAN YAPILIYOR”

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Engin Yılmaz ise: “ ülkemizde her yıl 3-9 Kasım organ bağışı haftası olarak kutlanmaktadır. Bu haftada bir farkındalık yaratmak adına organ bağış standı açtık. Buradaki amacımız gelen hastaları ve vatandaşları organ ve doku nakliyle ilgili bilinçlendirmek kafalarında bu konuyla ilgili sorular varsa bunlara cevap vermek ve organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlara da organ bağış kartlarını tanzim etmek amacıyla standımızı açtık. Ülkemizde ne yazık ki organ bağışları yetersiz. Özellikle kadavradan organ bağışları yetersiz. Nakil sayılarına baktığınız zaman Avrupa’da daha iyiyiz. Fakat ne yazık ki bizde yapılan nakillerin yüzde 80’i canlıdan yüzde 20’si kadavradan aslında olması gereken tam tersi yani yüzde 20 canlıdan yüzde 80’i kadavradan olması lazım. Uygun olan ve daha sağlıklı olan nakiller kadavradan yapılan nakillerdir. Ülkemizde son derece modern nakil merkezlerimiz vardır. Nakilleri gerçekleştirecek doçentlerimiz, profesörlerimiz vardır. Fakat tek eksiğimiz ne yazık ki organ bağışı. Organ bağışının yetersiz olmasından dolayı bu merkezler tam kapasite ile çalışamamakta, bunun sonucunda da her yıl bine yakın insanımız hayatını kaybetmektedir. Biz umuyoruz ki bu yaptığımız çalışmalarla halkımızın bilinçlenmesiyle beraber organ bağışlarında da belli bir artış olacaktır. Tabi burada herkese büyük görevler düşüyor. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, STK’lara ve basın mensuplarının herkesin elini taşın altına koyması lazım. Organ bağış standı hafta boyunca hastanemizin giriş katında devam edecektir. Organ bağış birimizim ise yıl boyunca organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımıza hizmet etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber