• DOLAR
  7,7905
 • EURO
  9,2916
 • ALTIN
  453,26
 • BIST
  10,4037

Naci Şavata’dan Ramazan Değerlendirmesi

1970 yıllardan beri Malatya ile ilgili futboldan siyasete, ekonomiden yönetime kadar tüm alanlarda adından söz ettiren, Bir dönem de Belediye başkanlığı yapan ve Malatya’nın Naci Abisi diye tanınan Naci Şavata eski Ramazanları değerlendirildi

Naci Şavata’dan Ramazan Değerlendirmesi

Önceki gün Yeşilyurt Belediyesi tarafından Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesine kurulan iftar çadırlarını ziyaret ederek burada iftar yemeği de dağıtan Naci Şavata, gazetemizin Ramazan ayı ile ilgili olarak sorularını cevaplayarak değerlendirmede bulundu. Naci Şavata önceki ramazanlarda evlerde yemek verildiğini, şimdi ise aynı apartmanlarda oturan insanların birbirini tanımaktan uzak olduklarını hatırlatarak eski ramazanlara olan özlemini dile getirdi.

DOSTLARINIZI EVİNİZDE AĞIRLAYIN

Naci Şavata, yaptığı açıklamada birlik ve berberlik vurgusu yaparak şöyle konuştu. “Son yıllarda Belediyelerimizin ve hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla iftar programları düzenliyoruz. Sahur programları da düzenliyoruz. Öncelikle bir konuya parmak basmak istiyorum. Aileler yakınlarını ya da tanıdıklarını iftara çağırıyor ve iftarları ise evlerinde vermek yerine lokantalarda misafirleri ağırlıyorlar. Bunun mantığını bir türlü anlayamıyorum. Dostlarınızı evinizde ağırlayın ve biraz zahmete katlanın. Evin sıcaklığını hissedin. Aile ortamında olmanın hazzını yaşayın. Kendi elinizle yaptığınız yemekleri sevdiklerinize, arkadaşlarınıza eşinize dostunuza ikram edin. Lokantalarda başkalarının yaptığı yemekleri ikram etmeyi uygun bulmuyorum.

YÜZÜMÜZ KABE’YE DÖNÜKTÜ

“İftar çadırları yeni çıktı. Eskiden iftar sofraları evlerde kurulurdu. Misafirler evde ağırlanırdı. Şimdi evlerin kapıları kapalı olduğu için çadırlar ortaya çıktı. Eskiden mahallelerimizdeki evlerimizin her kapısı açıktı. Aç olan o kapıyı çalar içeriye girerdi. Maalesef bu hasletimizi de yitirdik, kaybettik.  Şimdiki durum ise yüzümüzü batıya, batı medeniyeti dediğimiz medeniyete dönmemizin neticesidir. Bizim yüzümüz eskiden yüzümüz kıbleye, Kabe’ye dönüktü. O zaman misafiri Allah misafiri olarak kabul ederdik. Çoğu zaman sofralarımızda sofraya misafir almadan yemek yenmezdi. Mahalledeki fakir komşuları mahallenin zengini doyururdu. Onun için fakirin duası da zengine giderdi. Şimdi bu dua nereye gidecek. Hayır, sahibine gidecek.”

ZENGİN FAKİR MAHALLESİ AYRILDI

Şavata, “Şu an gelinen durumun mahalle kültüründen uzak olduğunu hatırlatarak komşuluk ilişkilerinin de günden güne yok olmasını üzüntüyle izlediklerini kaydederek konuşmasını; “Şimdi şu ortamda zenginler bir yerde toplandı. Fakirler bir yerde toplandı. Eskiden aynı mahallede hep birlikte yaşardık. Mahallenin fakirinin mahallenin zengini birbirini tanırdı. Komşuluk ilişkileri güçlüydü. Mahalleli başına bir iş geldiğinde, hastalandığında, düğününde derneğinde, doğumunda ölümünde bir araya gelirdi. Şimdi bunların hepsi kayboldu. Dolayısıyla yardımlaşma, dayanışma, komşuluk ilişkileri kaybolunca fakirin zenginin malında gözü kalmaya başladı” diye konuştu.

ORUÇ TUTANLARA SAYGI

“Eski ramazanlarda hiç kimsenin aleni olarak açık alanlarda oruç yemediğini söyleyen Şavata, “Şu an yiyenler fazla ama belki hastadırlar. Özürlü olabilirler. Bunları da anlayışla karşılamak lazım. Tabiki herkes oruç tutmak zorunda değil. Ama Malatya kültüründe daha önceleri lokantalar, çay ocakları kapanırdı. Daha sonraları perde çekilerek hizmet verilmeye başlandı. Son yıllarda ise tamamen serbest bir şekilde lokanta ve benzeri yerler de açıktan hizmet verilmeye başlandı. Ama oruç tutmasa bile vatandaşların oruç tutanlara saygısından dolayı biraz daha dikkat etmeleri gerekir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber