• DOLAR
  7,8861
 • EURO
  9,2817
 • ALTIN
  482,38
 • BIST
  1,1770

Müsiad Şube Başkanı Kalan’dan “Yerli ve Milli Marka” Uyarısı

TÜKETİCİYİ ZOR DURUMA DÜŞÜREN FIRSATÇI FİYAT MANEVRALARI YAPAN MARKALARLA, DÜRÜST TİCARET YAPAN YERLİ VE MİLLİ MARKALARIN KAMUOYUNDA AYRIŞTIRILMASI GEREKTİĞİNİ İFADE EDEN MÜSİAD MALATYA BAŞKANI KALAN “YERLİ VE MİLLİ MARKALARI YIPRATMAMALIYIZ” ÇAĞRISI YAPTI.

Müsiad Şube Başkanı Kalan’dan “Yerli ve Milli Marka” Uyarısı

Tüketiciyi zor duruma düşüren fırsatçı fiyat manevraları yapan markalarla, dürüst ticaret yapan yerli ve milli markaların kamuoyunda ayrıştırılması gerektiğini ifade eden MÜSİAD Malatya Başkanı Kalan “Yerli ve milli markaları yıpratmamalıyız” çağrısı yaptı.

MÜSİAD Malatya Başkanı Hüseyin Kalan, yurt dışından döviz ve faiz üzerinden başlatılan ekonomik kuşatma sonrasında piyasalarda enflasyona neden olan fiyat artışı tartışmaları kapsamında, fırsatçılık yapan firmalarla ülkesi için üretim ve istihdam gerçekleştiren işletmelerimizin ayrıştırılmasının büyük bir zaruret olduğuna dair bir açıklama yaptı. Kalan, ülkenin bütün kurum, kuruluş ve fertleriyle kenetlenmesi gereken bir dönemden geçtiklerini belirterek iş hayatını ilgilendiren konulara büyük bir hassasiyet ile yaklaşılması gerektiğini söyledi. Kalan ayrıca maniple edici haberlerin sorumsuzca yaygınlaştırılmaması gerektiğini de vurgulayarak “Yurt dışından, döviz ve faiz üzerinden ülkemize yönelik başlatılan ekonomik kuşatmaya karşı devletimiz ve hükümetimizin doğru hamleleri neticesinde, olumlu sonuçlar alınmaktadır. Fakat etkilerinin tamamen ortadan kalkmasının zaman alması muhtemel olan bu ekonomik savaşta, ülkenin tüm kurum, kuruluş ve fertleri üzerine düşen görevleri yapmalıdır. İş insanları olarak bizler de, hükümetimizin aldığı kararları uygulayarak devletimizin arkasında olduğumuzu göstermek ve elimizi taşın altına koymak zorundayız” ifadelerini kullandı. TÜİK verilerine göre bir önceki yıla oranla yurt içi üretici fiyatlarının ortalama yüzde 32, yurt içi tüketici fiyatlarının da ise yüzde 17,9 oranında artış yaşandığını vurgulayan Kalan’ın açıklamasında, “İş ahlakının gerekliliklerini yerine getirerek yalnızca rutin fiyat düzenlemeleri yapan yerli ve milli perakendeci ve markalarımızla, fırsatçılık, stokçuluk ve karaborsacılık yapan firmaların yan yana zikredilmesini manidar buluyorum. Özellikle piyasadaki dalgalanmayı istismar ederek fırsatçılık yapan firmalarla, ülkemiz için üretim ve istihdam gerçekleştiren işletmelerimizin ayrıştırılmasının büyük bir zaruret olduğunu düşünüyorum. Güçlendirmemiz gereken yerli ve milli markalarımızın, çeşitli iletişim araçları üzerinden manipülatif haberlere sorumsuzca konu yapılmasını, ülke ekonomimize ve toplumsal dayanışmamıza zarar verecektir” denildi.

Kalan, açıklamasın da krizi, fırsatçılık üzerinden fırsata çevirme anlayışıyla bazı firmaların fiyatlarda artışa gittiğini ya da ürün gramajı ile oynayarak gizli zam yaptıklarına yönelik tartışmaları da yakından takip ettiklerini belirterek, “Bu iddialara konu olan fırsatçı yaklaşımların, kadim Anadolu geleneği olan dürüst ve ahlaklı ticaret mirasıyla ters düştüğünü özellikle belirtmek isterim. Aynı zamanda bu yanlış uygulamaların, toplumda güven duygusunu zedeleyerek, tüketicileri geri çekilmeye yönlendireceğini de unutmamak gerekir. Dolayısıyla firmalarımızı, bu dönemde tüketiciyi zor durumda bırakacak bu tarz hamlelerden kaçınarak, ticarette dürüstlük ve şeffaflığı elden bırakmadan hareket etmeye davet ediyoruz” ifadelerine de yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber