• DOLAR
  7,0569
 • EURO
  8,4279
 • ALTIN
  462,68
 • BIST
  1,1865

Mursi İçin Malatya Ayakta

Mısır’da ilk kez seçimle gelen askeri darbe ile indirilen Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı sonrası tüm dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da Sivil Toplum Kuruluşları, siyasi partiler, sendikalar, kurum ve kuruluşların temsilcileri tarafından basın açıklaması sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı. Askeri darbe indirilen meşru Cumhurbaşkanı Mursi’nin yargılandığı sırada hayatını kaybetmesi, beraberinde zehirlenme şüphelerini getirdi. STK’lar basın açıklamasında, Mısır’da yaşanan zulme, Arap ve Avrupalı devletlerin sessizliğine dikkat çekti

Mursi İçin Malatya Ayakta

Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı sonrası tüm dünyada ve Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da Sivil Toplum Kuruluşları, siyasi partiler, sendikalar, kurum ve kuruluşların temsilcileri tarafından basın açıklaması sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı.

STK’lar adına basın açıklamasını yapan Hüseyin Polat, “Mısır, son İslam Devletinin Emperyalistler ve yerli işbirlikçileri tarafından parçalanıp, yıkılmasından bugüne 100 yıldır, düşünce, aksiyon, eğitim, kültür, amelî fedakârlık, sabır, sebat ve şehadet noktasında İslam Ümmetinin yolunu aydınlatmaya devam ediyor. Mısır’ın hafız, profesör, 7 dil bilen ve seçilmiş ilk ve tek Cumhurbaşkanı, kendisine uygar diyen, fakat uygarlıktan nasiplenmemiş çağdaş dünyanın gözü önünde kendi genelkurmay başkanı tarafından 3 Temmuz 2013 tarihinde darbeye maruz bırakıldı. Hiçbir haklı gerekçe gösterilmeden, 6 yıl boyunca, tıpkı yüzbinlerce Müslüman kardeşi gibi, insanlık dışı şartlarda hapse mahkûm edildi. Bu süre içerisinde kendisine uygulanan sistematik işkence sonucu sağlığı tamamen bozulmasına ve defalarca hayatının tehlike altında olduğunu söylemesine rağmen, dediklerini duymazlıktan gelindi, hastalıklarının tedavisi için önlem alınmadı, beslenmesine müsaade edilmedi, ailesiyle görüşmesine dahi doğru dürüst izin verilmedi ve ifade yerinde ise yavaş yavaş, sistematik bir şekilde ölüme terk edildi. Ve işte dün, kukla darbecilerin kurduğu, varlığını dahi kabul etmediği halde, zorla çıkarıldığı sözde bir mahkemede, sadece insanlara sorumluluklarını hatırlatan uzun bir konuşmanın ardından fenalaşarak hayatını kaybettiği söylendi. Mursi’nin 6 yıllık tavizsiz mücadelesinin sonunda şahadeti, Mısır’da direnişin devam ettiğini ve devam edeceğini göstermektedir” ifadesini kullandı.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Aslında sadece Mısır’dan değil, Müslümanların yaşadığı tüm coğrafyalardan şahadet haberleri geliyor. İşte Afrika’dan Asya’ya, Uzak doğuya, Somali’den Myanmar’a, Arakandan Kırım’a, Doğu Türkistan’dan, Filistin’den, Afganistan’dan, Çeçenistan’dan Tunus’tan, Libya’dan, Yemen’den, Suriye’den ve Mısır’dan şahadet haberleri gelmeye devam ediyor. İşte, darbeci Sisi’nin cinayetlerini hızlandırdığı, suçsuz gençleri darağaçlarına çektiği günlerde, Avrupa birliği ve Arap birliği ülkelerinin lider ve yetkilileri Şarm el-Şeyh’te bir araya gelerek halkına bu cinayetleri reva gören, hiçbir meşruiyeti olmayan darbeci Sisi’yi ödüllendirdi, tebrik ve teşvik etti, cesaret verdi”

“İşte ilk günden beri Amerika, İsrail ve Avrupa’nın siyasî, Suud ve Birleşik Arap Emirliklerinin maddî desteğiyle Siyonizm’in bekçiliğini yapan Mısır cuntası Batıdan ve Özellikle Tumptan aldığı destekle ülke içinde her türlü hukuksuzluğu ve cinayeti işlerken, Mursi’nin şehadeti bu gayrı meşru rejimin ve dış destekçilerinin bölgesel projelerinde yeni bir aşamaya geçtiklerinin de işaretidir. Sisi cuntasının ortadan kalkması durumunda Mısır’da hapiste bile olsa Batı ve Siyonizm karşıtı bir alternatifin bulunması emperyalistleri rahatsız etmiştir. Burada şu hususa tekrar vurgu yapmak istiyorum: Darbecilerin dışarıdaki en büyük destekçileri ABD ve Avrupa Birliği olsa da bölgedeki en büyük Finansörleri, Ümmetin zenginliklerini düşmanlarımıza peşkeş çekmekte sakınca görmeyen, Suudi Arabistan.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber