• DOLAR
  5,7997
  %0,13
 • EURO
  6,4721
  %0,00
 • ALTIN
  277,91
  %0,12
 • BIST
  98.415
  %3,71

Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

2013’ün Temmuz ayında askeri darbeyle devrildiğinden bu yana cezaevinde olan ve Mısır’ın seçimle ilk defa başına gelen 5. cumhurbaşkanı Muhammed Mürsî Îsa el-Eyyat’ın pazartesi günü mahkemedeki ifadesi sırasında kalp krizi geçirerek öldüğünün beyan edilmesinden sonra tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan bu olaya tepkiler yağdı. Bu kapsamda ilimizde de Yeni Cami’de İl Müftülüğü organizesinde öğle namazına müteakip gıyabi cenaze namazı kılındı

Mursi İçin Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Mısır’ın seçimle ilk defa başına gelen 5. cumhurbaşkanı Muhammed Mursi İsa el-Eyyat’ın pazartesi günü mahkemedeki ifadesi sırasında kalp krizi geçirerek öldüğünün beyan edilmesinin ardından ilde İl Müftülüğü organizesinde Yeni Cami’de öğle namazına müteakip kılınan gıyabi cenaze namazında konuşan İl Müftüsü Veysel Işıldar: “İslam âleminin Müslümanların önemli bir lideri mısır halkının kahir ekseriyetinin seçimi ile iktidara gelmiş, onların seçtiği bir insan böyle zulümlere, haksızlıklara maruz kaldı.  İbret almak lazım. Allah bize sahip olduğumuz değerlerin, nimetlerin farkına varmamızı nasip etsin. Aramızda fesat tohumları ekmek isteyenler var Rabbim rahmeti hürmetine hiç bir zaman fırsat vermesin diyoruz. Asaf suresinin şöyle bir ayeti var öyle fertler öyle yiğitler vardır ki Allah’a söz vermişlerdir de verdikleri bu sözün gereği olarak hiç çekinmeden kendilerini feda etmişlerdir. İşte bunlardan bir tanesi.  O kadar haksızlığa zulme maruz kaldı ki düşünün bireysel olarak sizin hakkınız olan bir şeyi elinizdeki bütün mülkünüzü gaps ediyor ve sizi hapse atıyor ha bireysel ha bu şekilde ne farkı var?

İşte böyle bir insan hakları elinden alınmış gaps edilmiş bir de zulme maruz bırakılmış.  Ama o bundan vazgeçmemiş. Ayeti kerimede öyle yiğitler vardır ki Allah’a verdikleri sözü yerine getirmişlerdir. İşte bizim bu bayrağımız vatanımız milletimiz mukaddes halkımız için şahadete eren şehitlerimiz de aynı kategoridendir.  Onlarda aynı sınıftandır onlar da Allah’ ın yiğitler diye tarif ettiği yiğitlerdir şehitlerimiz, gazilerimiz. Önemli olan hakkı hak bilip hakkın yanında durmak batılı batıl bilip batılın karşısında durabilmektir. İşte bizim hassas imtihanlarımızın birisi de budur. Allah hepimize hakkı hak bilip hakkın yanında durmayı batılı batıl bilip batılın karşısında durmayı bu hassas imtihanı verebilmeyi nasip etsin kardeşlerim. Onlardan bir kısmı Allah’a söz verdiler ve şehadete erdiler.  Bir kısmı da şahadetin kendilerine geleceği sırayı bekledi. İşte onların da kim olduğunu Allah bilir. Onlardan bir tanesi de dün itibariyle Hakk’a yürüdü bütün İslam alemiyle özellikle bizimle olan duygusal bağı çok olduğu için biz bir yakınımızı kaybetmiş kadar bir üzüntü duyuyoruz. Zulmedenler elbette ki bu dünyada da bunun cezasını göreceklerdir. Zaten mahkemesi fıkrada Allah’ın adaleti hiç şaşmaz. Biz uzaktan tanıdığımız dünya gözüyle göremediğimiz ama imanına İslam’ına şahitlik ettiğimiz ve Mursi kardeşimiz için Müslüman olarak hakkımız var. Nasıl, belki hakkın yanında durmamak suretiyle belki yanlış yapmış olabiliriz. Dolayısıyla öncelikle biz haklarımızı helal edip inşallah o da bizlere Müslüman’ın Müslüman’ın üzerinde hakkı çok en azından ona Müslüman kardeşi terk etmez, ona zulmetmez, onu mazlum bir şekilde bırakmaz, onun yanında olur eliyle değilse de diliyle, duasıyla da onun yanında olur diye göstermeliyiz. Onun için inşallah ondan helallik isteyerek üzerimizde onunda hakkı hukuku varsa inşallah o da hakkını helal etmiştir.  Cenabı hak ülkemizin milletimizin devletimizin başına böyle talihsiz, böyle sıkıntılı olaylar gelmesine hiç bir zaman fırsat vermesin.  Allah bize bu vesileyle dayanışmamızı, kardeşliğimizi varsa aramızda hatalarımızı düzletip saflarımızı sımsıkı tuttuğumuz gibi kenetlenebilmeyi,  birbirimizi İslam- Müslüman kardeşliğiyle sevebilmeyi bu vesileyle  nasip eylesin diyorum.” İfadelerine yer verdi.

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber