• DOLAR
  5,7729
  % 0,01
 • EURO
  6,5804
  % 0,18
 • ALTIN
  261,4176
  % -0,03
 • BIST
  94.831
  % -0,62

Muhtarlar Malatya Trafiğinden Dertli

Giderek artan nüfus yoğunluğunun başta trafik olmak üzere bazı sıkıntıları da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Türkiye Muhtarlar Derneği Malatya Şube Başkanı Mustafa Eren, özellikle trafik noktasında çözüm çağrısında bulundu. Eren, “Sıkıntı yaşanan yerlerde otoparklar yapılmalı.  İnsanlar ‘ben aracımı nereye park edeceğim?’ dememeli.   Kuzey Kuşak Çevre Yolumuz ağır gidiyor.  Bir an evvel bu yolun bitmesi lazım ki Malatya’nın trafiği rahatlasın. Malatya doğu ile batı arasında bir köprü görevi görüyor.  Bu köprüden kaynaklı en büyük sıkıntımız trafiktir.” dedi

Muhtarlar Malatya Trafiğinden Dertli

Öncelikle dernek olarak, mahalle muhtarları olarak ilde gözlemlediğiniz sorunlar için neler söylerseniz?

Dernekler topluma hizmet için vardır. Yeşilyurt ve Battalgazi olmak üzere 82 üyemiz var. Tabi ki şehrin bazı sıkıntıları oluyor bu sıkıntılarda muhtarlar üzerine düşeni yapıyor. Gerekirse bağlı olduğu belediyelere gidip durumu izah ediyor çözüm bulunması noktasında.  Bugün 82 tane mahallemiz Yeşilyurt’ta ve 100 tanesi de Battalgazi ilçesinde var. Bu büyük bir rakam. Aynı zamanda Yeşilyurt olsun Battalgazi olsun nüfus oranı fazla.  Bundan dolayı sıkıntılar söz konusu. Trafik bakımından bakıldığında çok büyük sıkıntı var. Şehirde kesişen yollarda trafik yoğunluğu çok fazla, bundan kaynaklı sıkıntılar var. Otoparklarımız olmadığı veya yeterli olmadığı için sıkıntılar yaşamaktayız.

Peki bu sıkıntının giderilmesi için neler yapılmalı?

Gerekli görülen yerlerde sıkıntı yaşanan yerlerde otoparklar yapılmalı.  İnsanlar ben aracımı nereye park edeceğim dememeli.   Kuzey Kuşak Çevre Yolumuz ağır gidiyor.  Bir an evvel bu yolun bitmesi lazım ki Malatya’nın trafiği rahatlasın. Malatya doğu ile batı arasında bir köprü görevi görüyor.  Bu köprüden kaynaklı en büyük sıkıntımız trafiktir, bunu herkes bilir.  Ancak bu noktada dediğimiz gibi Kuzey Kuşak Çevre Yolunun yapımının hızlandırılması lazım. Bu şekilde ancak trafik biraz da olsa rahat nefes alacaktır. Bazı köylerimizde içme suyu sıkıntısı yaşanıyor bu yerlere tankerle su götürüyorlar. Su sorunu Malatya’nın iklimine bağlı bir durum yağışın olup olmadığına bağlı. Kanalizasyon noktasında da MASKİ’nin bir programı var bu program dâhilinde yetişebildikleri noktalara yetişmeye çalışıyorlar. Malatya’nın alt yapısı tabi hemen bitmez buna bağlı ufak tefek sorunlar mazhar görülmeli.  Hastanelerimiz yeterli midir yeterlidir. Ama eski devlet hastanesinin yerine yapılacak olan hastanenin bir ekonomi sorun nedeniyle ertelenmesi bazı sorunlara neden oluyor. İnşallah temeli kısa sürede aksamaya uğramadan atılır ve bitirilir, böylelikle sağlık alanında yaşanan bu sıkıntılar da biraz çözüme kavuşur.  Emniyet noktasında İl Emniyet Genel Müdürlüğümüzle belli aralıklarla toplattı yapılıyor. Bulunduğumuz alanın emniyeti için, ilimizin emniyeti için bu konuda üzerimize düşeni yapıyoruz. Emniyetin olmadığı yerde huzur olmaz biz bu huzuru sağlamaya çalışıyoruz emniyet müdürlüğümüzle birlikte.  Bunlara hitaben şunu da söylemek gerekir ki Malatya’mız giderek gelişen bir şehir. Gerekse sağlık alanında gerek diğer alanlarda yapılan yatırımlardan bunu rahatlıkla görebiliyoruz ve bu durumdan da oldukça memnunuz.   Yaşanan bu ve benzeri sorunlar için muhataralarımızla diyaloglarımız, toplantılarımız oluyor.  Bazı kurum ve kuruluşlar bünyesinde de bir araya gelip sıkıntılarımızı paylaşma ve çözme ortamı bulabiliyoruz.

Yaklaşan 31 Mart seçimleri için neler söylersiniz, halkın yönetici profili konusundaki düşüncelerini siz nasıl yorumlarsınız?

Hemen hemen 6 dönemdir muhtarlık yapıyorum.  1968 yılında kurulmuş olan Türkiye Muhtarlar Derneği’ nin  de Malatya Şube Başkanlığını 4 dönemdir sürdürüyorum  aynı zamanda bu derneğimizin 2. başkanı olarak da görevimi ifa etmekteyim.  Bu yerel seçimlerde bizlerde yer aldığımızdan, seçileceğimizden dolayı bizde kendimizce elimizden geleni yapıyoruz. 2-3 adayın olduğu yerlerde bazı sıkıntılar söz konusu olabiliyor bunların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu bir yarıştır. Bir mahallede 4 tanede 10 tanede aday olabilir ama seçilen orada bulunan vatandaşın hem fikri olacaktır elbette.  Buralara seçine kişide halk tarafından sevilen kişi demektir. Seçilen kişide bu göreve layık olmak adına hiç bir ayrım gözetmeksizin görevini yapar, böylede olması gerekir.  Bu süreçte biz muhtarlara düşen de yapılacak olan seçimleri, çalışmaları  aklıselim bir şekilde yürütmek.  Öte yandan inşallah muhtarlarımız ve belediye başkanlarımız için bu seçim hayırlı olur. Ama bulunduğu alana kim iyi hizmet yapacaksa belediyelerden olsun muhtarlardan olsun onlar kazansın isteriz. Halk nasıl yönetici istiyor dersek de halk artık eskisi gibi değil mahallesinde hizmet ister ve bunu yapacak olanın başa gelmesini ister.

 

Hanife Sarı’ nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber