• DOLAR
  7,8374
 • EURO
  9,2018
 • ALTIN
  477,97
 • BIST
  1,1739

Muhsin Yazıcıoğlu Vefatının 11. Yılında Anıldı

Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasının üstünden tam 11 yıl geçti. Acıların halen yüreklerde hissedildiği olayın seneyi devriyesinde merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun mezarı başında coronavirüs (covid 19) salgını nedeniyle bir araya gelemeyen severleri bu durumdan üzüntü duyduklarını ifade ederken onu kalbiyle, dualarla andı

Muhsin Yazıcıoğlu Vefatının 11. Yılında Anıldı

Büyük Birlik Partisi’nin (BBP) merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasının üstünden tam 11 yıl geçti. Acıların halen yüreklerde hissedildiği olayın seneyi devriyesinde merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun mezarı başında coronavirüs (covid 19) salgını nedeniyle bir araya gelemeyen severleri bu durumdan üzüntü duyduklarını ifade ederken onu kalbiyle, dualarla andı

Ölümü bir sır perdesine gizlenen ve olaydan sorumluların hala tespit edilemediği merhum Muhsin Yazıcıoğlu, yerel seçimler öncesi partisinin Çağlayancerit mitinginin ardından Yozgat’a gitmek üzere bindiği helikopterin 25 Mart 2009’da Kahramanmaraş’taki Keş Dağı’na düşmesi sonucu BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Sivas Belediye Meclis Üyesi adayı Murat Çetinkaya, pilot Kaya İstektepe ve gazeteci İsmail Güneş ile beraber hayatını kaybetti. Türkiye’ yi yasa boğan bu olay üzerinden tam 11 yıl geçti. Acıların gömülmediği bu yılda Vefatının 11. yılında düzenlenecek olan anma etkinlikleri Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan yeni tip coronavirüs (covid 19) salgını tedbirleri kapsamında iptal edilirken merhum Yazıcıoğlu severleri onu mezarı başında değil yüreklerinde dualar eşliğinde andı.

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra hem şair hem de gönül adamı olan merhum Yazıcıoğlu’nun Niçin Öldürüldü?’ Sorusunun artık yanıt bulunması gerektiğini faillerinin de artık bulunması gerektiğine vurgu yapan Yazıcıoğlu severleri onu mezar başında virüs dolayısıyla anamamaktan dolayı üzüntü duyduklarını ifade ederek dualar eşliğinde merhum Yazıcıoğlu’nu andı.

Türk Siyaset Tarihine Damgasını Vuran Önemli Şahsiyet Adamı Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir?

Seçim çalışmaları sırasında helikopter kazası geçiren Muhsin Yazıcıoğlu fırtınalarla dolu bir hayat sürdü. Genç yaşta Ülkü Ocakları Genel Başkanı oldu. 12 Eylül döneminde idamdan hakkında şahitlik yapan kişinin olay olduğunda cezaevinde olması sayesinde kurtuldu. Yıllarca cezaevinde kaldıktan sonra Türk siyasetinin önemli liderleri arasına girdi. Muhsin Yazıcıoğlu, 1954 yılında Sivas’ın Sarkışla ilçesi Elmalı köyünde bir çiftçi ailesinin oğlu olarak doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şarkışla’da yaptı. Yüksek öğrenimini yapmak üzere 1972’de Ankara’ya geldi. Üniversite tahsilini, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamladı. 1968’de cemiyet (dernek) çalışmalarına başladı. Şarkışla’da Genç Ülkücüler Hareketi’ne katıldı. Ankara’ya geldikten sonra ise Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev yapmaya başladı. Sırasıyla, Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı yaptı. (1977-78). 1978’de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği’nin kurucu Genel Başkanı oldu. 1980 yılına kadar MHP’de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulundu.12 Eylül 1980’de yapılan askeri darbenin ardından, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası sanığı olarak cezaevine konuldu. 5,5 yılı hücrede olmak üzere 7,5 yıl Mamak Cezaevi’nde kalan Muhsin Yazıcıoğlu, 7,5 yıl cezaevinde kaldığı bu davadan herhangi bir ceza almadı. Cezaevinden çıktıktan sonra, mağdur olmuş ülkücülere ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı’nın başkanlığını yaptı.1987’de arkadaşları ile birlikte MÇP’de siyasete girdi. MÇP’de Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde, milletvekili adayı oldu. “O, inançlarınızı Meclis’e taşıyacak” sloganıyla, Sivas’tan milletvekili seçildi.1992 yılı Temmuz ayında, “içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla  uyuşamadığı için” bir grup arkadaşı ile birlikte MÇP’den ayrıldı. 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi kurdu ve bu partinin Genel Başkanlığına seçildi.24 Aralık 1995’te yapılan erken genel seçimlerde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak, yeniden meclise girdi. 28.02.1996 tarihinde ANAP’tan istifa ederek, BBP’ye döndü.26 Nisan 1998’de yapılan 3. Büyük Kurultay’da, 8 Ekim 2000 tarihinde yapılan 4. Büyük Kurultay’da, 2 Haziran 2002 tarihinde yapılan 1. Olağanüstü Büyük Kurultay’da, 20 Temmuz 2003 tarihinde yapılan 5. Olağan Büyük Kurultay’da, 30 Nisan 2006 tarihinde yapılan 6. Olağan Büyük Kurultay’ta ve 15 Nisan 2007 2.Olağanüstü Büyük Kurultayda tekrar BBP Genel Başkanlığına seçildi. 22 Temmuz Erken Genel seçimlerinde BBP’nin seçimi protesto etmesi sebebiyle partisinden istifa ederek Sivas’tan bağımsız milletvekili adayı olup 23. dönem milletvekilliğine seçildi. Daha sonra BBP’ye katılarak TBMM’de Büyük Birlik Partisi Sivas Milletvekili olarak BBP’yi Meclis’te temsil etti. 19 Ağustos’ta yapılmış olan BBP’nin 3. Olağanüstü Büyük kurultayında tekrar Genel Başkan oldu.

Vahim Helikopter Kazası

Muhsin Yazıcıoğlu, yerel seçimler öncesi partisinin Kahramanmaraş mitinginin ardından Yozgat’a gitmek üzere bindiği helikopterin 25 Mart 2009’da Kahramanmaraş Keş Dağı’na düşmesi sonucu 5 kişiyle birlikte hayatını kaybetti. Helikopterin enkazı ile Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, pilot Kaya İstektepe ve gazeteci İsmail Güneş’in cenazesi, kazadan 48 saat sonra köylüler tarafından Keş Dağı Kuru Dere Kanlıçukur mevkisinde bulundu. Yazıcıoğlu’nun cenazesi, ölümünden 6 gün sonra 31 Mart 2009’da Kocatepe Camisi’nden son yolculuğuna uğurlandı. TBMM’de yapılan törene, binlerce kişi katıldı. Yazıcıoğlu’nun naaşı, vasiyeti üzerine Taceddin Dergahı’na defnedildi.

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber