• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Muharrem Ayı Yarın Başlıyor

Muharrem ayının başlaması dolayısıyla bir açıklama yapan Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, “ Bu ayda yapılan itaat ve ibadetlerin, hayır ve hasenatların yüce mevlanın katında kabul edilmesini niyaz ederken her sene olduğu gibi bu senede vakıf binamızda 23 Eylül 2018 Pazar günü saat 13:00’de 5 binden fazla vatandaşlarımıza aşure çorbası ikram edilecektir. Peygamberler Sultanı Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) efendimize ve onun sevgili Ehli Beyt’ine Selatû selamlarımızı  yollarken bütün vatandaşlarımızı hemşerilerimizi vakıf binamızdaki yapacağımız aşure gümümüze davet ediyoruz.”

Muharrem Ayı Yarın Başlıyor

Yarın Muharrem ayı başlıyor. Muharrem ayısın başlaması dolayısıyla bir açıklama yapan Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli şunları dile getirdi: “ Arabi ayların ilki olan Muharrem ayı 11 Eylül 2018 Salı gününden itibaren başlamaktadır. Muharrem ayında birçok olayların cereyan ettiği rivayet edilmekte ancak yalnız İslam âlemini değil bütün insanlık âlemini dehşet verici derin bir üzüntüye gark eden özellikle günümüz insanlığına, İslam âlemine ve Türkiye’mize çok önemli mesajlar veren son derecede acı dolu bir aydır. Tarihler boyunca mazlum ile zalimin hak ile batılın kavgasını insanlığın mutluluk ve idamesi için yapmışlardır. Zira zalimine karşı durup mazlum ve masumların yanında yer alan eşsiz kahramanlar çok azdır. Önceden İslamiyet’in baş düşmanı olan Ebu Süfyan ve onun nesli Emevilerin kılıç korkusuyla İslamiyet’i kerhen kabul ederek düşmanlıklarını gizlice devam ettirmişler, yüce İslam dinine çok büyük darbeler vurarak “Hile, Kan ve gözyaşlarıyla” İslam dinini tanınmaz bir hale getirmişler idi. Muaviye ve yezidin zulmüne boyun eğilmiş iken buna direnen kahraman ve vefakâr büyük insan Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın şerefli oğlu Hz. İmam Hüseyin idi. Onun Kerbela’da yere dökülen mübarek kanının bereketi ile mazlumlar ve masumlar, zalimlere kıyamete kadar kafa tutsunlar diye İslam dinini ziynetlendirerek, İslam’ın en şerefli bir abidesini oluşturup ALLAH ve Resul’ü yolunda kendi canını İslam’a kurban eden şehitler şahı Hz. İmam Hüseyin efendimizin elem ve acı dolu hayat manzumesidir. Yüce peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) efendimizin sevgili torunu Hz Ali ile Hz. Fatıma’nın şerefli oğlu cennet gençlerinin seyidi ve efendisi Hz. İmam Hüseyin ile 72 şühedasının 10 Muharrem 680 tarihinde Kerbela da Emevi halifesi zalim yezidin emri ile ordusu tarafından kendisine biat etmediği gerekçesiyle Kerbela çölünde peygamberimizin bu mübarek torunlarını, yakın akrabalarını, kundaktaki bir bebeğe bile bir yudum su verilmeden insanlık dışı katledilişlerinin, şahadetlerinin 1338. Hüzünlü yıl dönümüdür.

“TÜM HALKIMIZI AŞURE GÜNÜMÜZE BEKLİYORUZ”

Oysaki, yüce kitabımız Kuran-ı Kerim’in Ahzab suresi 33 ve Şura suresinin 23.ayeti celillerinde zikredilen Ehli Beyt’ten olan bu mübarek insanların hunharca insanlık dışı katledilmelerinin, şahadetlerinin aziz hatırasına binaen Hz.Muhammed’in Ehli Beyt’ini candan sevenler bu ayda 12 gün yas-ı matem orucu tutmaktadırlar. Zira yapılan bu taat ve ibadet tek kelimeyle Yüce Allah’a tazarru, tehlil ve niyazdır.Malatya Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Merkezimiz olarak bu ayda yapılan itaat ve ibadetlerin, hayır ve hasenatların yüce mevtanın katında kabul edilmesini niyaz ederken her sene olduğu gibi bu senede vakıf binamızda 23 Eylül 2018 Pazar günü saat 13:00’de en az 5000 den fazla vatandaşlarımıza aşure çorbası ikram edilecektir. Peygamberler Sultanı Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) efendimize ve onun sevgili Ehli Beyt’ine Selatû selamlarımızı  yollarken bütün vatandaşlarımızı hemşerilerimizi vakıf binamızdaki yapacağımız aşure gümümüze davet ediyoruz.”

>>Rahime Gül Erbaş

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber