• DOLAR
  7,9099
 • EURO
  9,4268
 • ALTIN
  459,66
 • BIST
  10,5914

Müftülere Nikâh Kıyma Yetkisi; İlde Rağbet Gördü!

Halkı din konusunda aydınlatma işlevini yerine getiren müftülükler önemli bir görevi daha devlet imkânıyla yapmaya başlayalı 8 ay oldu. 2 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan müftülere nikâh kıyma yetkisi veren yönetmelik kapsamında İl Müftüsü Ümit Çimen de Malatya’da nikâh kıymaya başladı. Şuana kadar 42 tane resmi nikâh kıydığını belirten Müftü Çimen “Aslında bir ihtiyacın giderildiğini memnuniyetle müşahede ediyorum.” dedi

Müftülere Nikâh Kıyma Yetkisi; İlde Rağbet Gördü!

Evliliğin olmazsa olmazıdır nikâh. Hem dini hem de resmi nikâh kıymak için ayrı yarı zaman harcayan vatandaşları oldukça memnun eden bir karar olan müftülere resmi nikâh kıyma yetkisi; Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın, evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verilebilecek kurumlar arasına il ve ilçe müftülüklerinin de eklendiği 6. maddesi TBMM Genel Kurulunda kabul edilmiş, 2 Aralık 2017 tarihinde de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

“ÖNEMLİ BİR İHTİYACI GİDERDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Yürürlüğe giren bu karar doğrultusunda da vatandaşlar müftülük kapısını tıklatmaya başladı. Şimdiye kadar 42 tane resmi nikâh kıydığını dile getiren İl Müftüsü Ümit Çimen: “Nikâh konusu son günlerin gündeminde olan bir husus. Aslında bir ihtiyacın giderildiğini memnuniyetle müşahede ediyorum.  Toplumumuzun değerlerine uygun bir şekilde, tarihi geçmişimize uygun bir şekilde önemli bir ihtiyacı giderdiğini düşünüyoruz. Vatandaşımız resmi nikâh kıydırıyor sonrada gelip bize hocalarımıza nikâh kıydırıyordu.  Şimdi devletimiz bize nikâh kıyma yetkisi verdi, biz de bu resmi nikâh kıyma işine Malatya’da başladık.  Nüfus müdürlüklerimizin diğer nikâh kıyma yetkisi olan kişilerin kıydıkları nikâhı aynı şekilde icra ediyoruz.  Dolayısıyla dini nikâhı da kıymış oluyoruz orada duamızı da yapıyoruz biz. Yani aslında nikâhın dinisi millisi olmaz imam nikâh falanca nikâh diye bir ayrım uygun değil; nikâh nikâhtır o nikâhın şartlarını taşıyorsa nikâh yerine getirilmiş olur.  Ama vatandaşımız bu işin dini boyutunun, bir duanın olmasını, belli ritüellerin yerine getirilmesini ön görüyor, bu yetki ile birlikte vatandaşımızın bu ihtiyacı giderildi” sözlerine yer verdi.

“VATANDAŞLARIMIZIN DA BU KONUDA BÜYÜK BİR TEVECCÜHÜ VAR”

Müftü Çimen akabinde sözlerine şunları ekledi: “İnanın her gün olsa her gün nikâh kıyacak durumdayız.  Bizim belediyeler gibi belediye başkanları gibi kendimize bu konuda yetki verem imkânımız olmadığından bizzat kendimiz kıyacağımız için nikâhı hayatımızı da bazen etkiliyor.  Çünkü müftünün kıyması lazım resmi nikâhı.  Ama memnunuz vatandaşlarımızın hem nikâhlarını kıyıyoruz hem de nikâhını kıyarken bir yandan da onları bazı konularda aydınlatmış oluyoruz. Güzel bir imkân müftülüklerimiz için, vatandaşlarımızın da bu konuda büyük bir teveccühü var. Biz bu işlerimiz için Malatya’da Beş Konakların içinde Müftülüğümüzün Aile ve Dini Rehberlik Büromuz’ u kullanıyoruz. Orayı bu iş için tahsis ettik nikâhlarımızı orada kıyıyoruz.”

Hanife Sarı (Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber